Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najbardziej awaryjne auta wg ADAC rok 2022

Najbardziej awaryjne auta – które to? Jednoznaczna odpowiedź jest trudna, ale wiadomo, do których modeli najczęściej wzywano pomoc drogową.

Każde auto jest fajne, zwłaszcza to świeżo kupione. Lubimy delektować się poczuciem posiadania nowego samochodu, nawet jeśli mowa o dopiero co nabytej “używce”. Jest pięknie, dopóki nic nie odmawia posłuszeństwa, silnik pracuje, a koła nawijają kolejne kilometry… Wszystko do momentu pierwszej poważniejszej awarii. Słowa jakie wówczas padają z ust kierowców nie nadają się do publicznego przytoczenia. Trzeba wezwać lawetę, stracić czas i ponieść często spore koszty. Które auta wg ADAC najczęściej zapewniały tego typu atrakcje na niemieckich drogach? Poniżej odpowiedź.

ADAC
ADAC to potężna organizacja, dysponuje olbrzymią bazą danych, również tych dotyczących awaryjności aut (fot. ADAC / Martin Hangen)

ADAC cyklicznie publikuje dane dotyczące awaryjności aut. Dane te dotyczą głównie rynku niemieckiego, bo i ADAC to potężna, niemiecka organizacja. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to jeden z największych automobilklubów świata (drugi po amerykańskim AAA) zrzeszający niemal 20 mln członków. Raport, którego część wyników przedstawiamy, powstał w oparciu o dane dotyczące 3 756 226 awarii. Awarii, które obsługiwały podmioty (serwisy, pomoce drogowe) zrzeszone w ADAC. Tak potężna baza zgromadziła informacje na temat 132 modeli samochodów 22 marek. Przy jakich autach niemieccy kierowcy naklęli się najbardziej?

Pamiętajmy, że raport, choć niesie pewną wartość poznawczą w kontekście używanych aut, nie daje pełnej odpowiedzi na pytanie, które samochody są najbardziej awaryjne. Metodologia ADAC pozostawia pewne kwestie losowości (link do raportu w jęz. niemieckim). Wiele też zależy od samych kierowców. Auto może mieć legendarną wytrzymałość, ale jeżeli jest obsługiwane przez niedbałą osobę mieszającą ad blue z olejem napędowym, to żaden produkt nie przetrwa takiego użytkownika. Jak podają eksperci ADAC, jest też dobra wiadomość. Ze 132 modeli aż 46 okazało się wyjątkowo niezawodnych w 2021 roku. Dobrą wiadomością jest też to, że tylko pięć modeli wypada w tym roku szczególnie źle. Jakie modele są uznawane za szczególnie złe? Wg ADAC to te auta, które w danym roku rejestracji mieściły się w najgorszej piątce modeli pod względem liczby awarii.

Najbardziej awaryjne auta w segmencie małych aut miejskich

 • Smart Forfour z lat 2015 – 2018
 • Smart Fortwo z lat 2016
2015 Smart Forfour Edition1 1.0 Front.jpg
Smart Forfour, rocznik 2015 (fot. Vauxford / Wikimedia)

Wśród najmniejszych samochodów niechlubnym liderem najczęściej psujących się aut jest model Smart Forfour z lat 2015 – 2018. Kiepsko wypadł również mniejszy brat tego modelu, czyli Smart Fortwo z tych samych lat produkcji. W obu Smartach zaskakująco często odmawiał posłuszeństwa rozrusznik.

Najbardziej awaryjne auta w segmencie subkompaktów

 • Hyundai i20 z lat 2012 – 2014
Hyundai i20 1.2 Classic – Frontansicht (1), 21. Juni 2011, Heiligenhaus.jpg
Hyundai i20 pierwszej generacji produkowany do 2014 roku okazał się “liderem” w swojej klasie. Do tego modelu pomoc drogowa u naszych zachodnich sąsiadów przyjeżdżała najczęściej w grupie subkompaktów (fot. M 93 / Wikimedia)

Aktualnie na rynku jest już Hyundai i20 trzeciej generacji, ale w statystykach ADAC pierwsza generacja wypadła – delikatnie rzecz ujmując – kiepsko. W koreańskim aucie zaskakująco często psuł się układ zapłonowy i świece.

Najbardziej awaryjne auta w segmencie kompaktowym

Oj, tym razem będzie gęściej. Lepiej usiądźcie.

 • Ford C-Max rocznik 2012
 • Ford Focus rocznik 2013
 • KIA Ceed rocznik 2012
 • Opel Zafira Life rocznik 2013
 • Peugeot 308 rocznik 2012
 • Renault Megane rocznik 2016
 • Renault Scenic, roczniki: 2014, 2017 i 2018
 • Toyota C-HR roczniki 2017-2019
 • Toyota Corolla rocznik 2019
Kia Ceed
KIA Cee’d wersja poliftowa pierwszej generacji (lifting był w 2009 roku, a tę generację Koreańczycy produkowali do 2012 roku) – fot. M 93 / Wikimedia)

W segmencie kompaktów trochę się uzbierało złych ocen i awaryjnych aut. Eksperci ADAC zwracają uwagę na szczególnie słabe wyniki modeli Kia Ceed z 2012 roku (czyli końcówka pierwszej generacji). Kiepsko wypadł również Ford C-Max z 2012 roku. O ile jednak w wielu autach (vide modele Toyoty) przyczyną awarii był akumulator, to koreański kompakt (Ceed) uzyskał wysoki wskaźnik awaryjności, ale ekspertom ADAC trudno jednoznacznie wskazać główną przyczynę – auto psuło się często i z różnych przyczyn.

Najbardziej awaryjne auta klasy średniej

 • Ford S-Max z lat: 2016-2018
 • Opel Insignia z lat 2015 – 2019
 • Seat Alhambra z lat 2014-2016
 • VW Sharan z lat 2012 – 2015
Ford S-Max Titanium (II) – Frontansicht, 8. November 2015, Düsseldorf.jpg
Ford S-Max drugiej generacji, produkowany od 2015 roku (fot. M 93 / Wikimedia)

W tej klasie zaskakująco awaryjne okazują się duże, rodzinne pojazdy. W przypadku Forda S-Max problemy drugiej generacji, produkowanej od 2015 roku (roczniki 2016-2018). Kłopoty sprawia nie tylko akumulator (najczęstsza przyczyna awarii do których wzywane są pomoce drogowe zrzeszone w ADAC), ale również alternator, filtr cząstek stałych, czy pompa paliwa. W przypadku koncernowych “bliźniaków” z Grupy VW AG, czyli Alhambry i Sharana daje się zauważyć fakt, że problemy dotyczą konkretnych i podobnych roczników w obu autach. Psuje się również układ recyrkulacji spalin.

Najbardziej awaryjne auta klasy wyższej-średniej

 • Mercedes E Klasa roczniki 2012 i 2013
Mercedes-Benz E Klasa W212
Mercedes-Benz E klasa (W212) w wersji z pierwszych lat produkcji (przed liftingiem – fot. M 93 / Wikimedia)

Auta tej klasy nie powinny się psuć w ogóle. Aż tak dobrze nie jest. Jednak w stosunku do notowań z roku 2020 sytuacja uległa znaczącej poprawie. W tym segmencie na dobrą sprawę żaden z modeli uwzględnionych w statystykach ADAC nie uzyskał stricte negatywnej oceny. Najsłabiej wypadł Mercedes-Benz z lat 2012-2013, ale nie uzyskał oceny niedostatecznej lecz dostateczną, zatem tragedii nie ma.

Chcecie więcej o używanych autach? Zajrzyjcie do naszych materiałów w tej kategorii tematycznej, na pewno znajdziecie coś, co Was zainteresuje. Szerokości i jak najmniej awarii na drodze!

Total
0
Shares