Tory wyścigowe i centra szkoleniowe. Oto, gdzie możesz się sprawdzić. Legalnie.

Piłowanie auta na parkingu pod Biedronką? To zły pomysł. Lepszym jest tor wyścigowy. Istnieją w Polsce takie miejsca.
Tor wyścigowy

Gdzie można sprawdzić dynamiczne możliwości samochodu, czy opanować poślizgi lub jazdę bokiem? O ile w przypadku prędkości wielu odpowie: “na niemieckich autostradach”. To jazda bokiem na drogach publicznych… no, sami rozumiecie. Poza tym odcinków bez limitów prędkości jest u naszych zachodnich sąsiadów coraz mniej. Prawdziwi pasjonaci próbują swoich sił na legendarnej Nürburgring Nordschleife, ale utrudnijmy pytanie. W Polsce. Da się? Da.

Polska nie ma tak rozbudowanej infrastruktury motorsportowej i szkoleniowej jak nasi zachodni sąsiedzi, ale nie znaczy to, że odpowiedzialni kierowcy, którzy chcieliby realnie wypróbować własne (i nie tylko) auta bez narażania innych uczestników ruchu i łamania przepisów, nie mają gdzie tego zrobić w Polsce. Zapraszamy na szybki przegląd obiektów, na których możemy szlifować cenne i naprawdę przydatne także w codziennej eksploatacji umiejętności prowadzenia samochodu.

Autodrom Jastrząb k. Szydłowca

Autodrom Jastrząb
Tor Jastrząb (fot. Tor Jastrząb)

Zaletą tego toru jest to, że został od on podstaw zbudowany z myślą o aktualnym przeznaczeniu – nie jest to, jak w przypadku wielu innych, podobnych obiektów, zaadaptowane lotnisko, czy inna podobna modyfikacja. Całość zajmuje powierzchnię 21 hektarów, obok głównej nitki asfaltowo-szutrowego toru o łącznej długości 3500 m, znajdują się m.in. plac manewrowy dla motocykli i dla samochodów. Tor wyposażony jest w kilka płyt poślizgowych (najazdową z szarpakiem, na wzniesieniu oraz okrąg poślizgowy przydatny w szlifowaniu umiejętności opanowania pod- i nadsterowności auta), kurtyny wodne i wiele innych udogodnień (włącznie z hotelem) obecnych na miejscu. Długość toru głównego to 2400 m. Oświetlenie toru umożliwia jazdę również po zachodzie słońca.

DriveLand niedaleko Warszawy

DriveLand
Tor DriveLand (fot. materiały właściciela obiektu)

Ten obiekt szkoleniowy pozwala wszechstronnie szkolić własne umiejętności jazdy w szerokim zakresie. Również na tym torze zlokalizowano różne rodzaje płyt poślizgowych (pierścieniowa, prostokątna z szarpakiem, na wzniesieniu), są też kurtyny wodne i oświetlenie pozwalające uczyć się również po zmroku. Tuż obok głównej nitki asfaltowego toru dostępny jest też odcinek terenowy o zróżnicowanej konfiguracji (beton, żwir, kłody drewniane, trawersy itp.) pozwalającej realnie sprawdzić możliwości terenowe wielu pojazdów. Dobra wiadomość jest taka, że kierowcy mogą się wybrać razem z rodziną, nawet nie zainteresowaną samym torem. Nieopodal k. Mszczonowa znajduje się Suntago – Park of Poland, wodny park rozrywki. Zatem rodzinka do parku rozrywki, a sami możemy śmigać na tor. Jego nitka ma długość 1800 metrów.

Motopark Kraków

Motopark Kraków
Motopark Kraków (fot. Motopark Kraków)

Kolejny ośrodek doskonalenia jazdy, promujący się jako najlepszy w Małopolsce. Długość toru szkoleniowego zależnie od jego konfiguracji wynosi od 800 do 1200 metrów, w przypadku wyznaczenia toru wyścigowego może on mieć długość 1050 m. Obiekt dysponuje prostokątną płytą poślizgową z kurtynami wodnymi, zakrętem poślizgowym oraz nawadnianą szykaną. Klienci mogą skorzystać również z toru offroadowego.

Motopark Koszalin

Obiekt umożliwia szlifowanie umiejętności w szerokim zakresie, zarówno pod względem celu (dyscyplina), jak i typów pojazdów – od kartingu po 4×4 i motocykle. Tor asfaltowy Motoparku Koszalin ma długość 1050 m, oprócz tego dostępny jest również długi na 1450 metrów tor offroadowy, zarówno dla aut 4×4 jak i motocykli crossowych czy quadów. Oprócz tego jest też konfiguracja łączona nazwana torem supermoto. W tym przypadku tor asfaltowy łączony jest z wytyczoną sekcją gruntową – całość mogą pokonać motocykle czy SUV-y.

Motopark Toruń

Zajmujący aż 20 hektarów Motopark Toruń to kolejny certyfikowany ośrodek doskonalenia techniki jazdy z sześcioma płytami poślizgowymi oraz z możliwością wytyczenia toru wyścigowego o długości 1050 metrów. Ośrodek prowadzi szkolenia zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla… służb specjalnych (choć biorąc pod uwagę głośne medialnie przypadki wypadków rządowych kierowców – powinni się jeszcze doszkolić). Na obiekcie dzięki połączeniu toru asfaltowego i szutrowego przeprowadzane są m.in. zawody w Rallycrosie rangi mistrzostw Polski.

Motopark Ułęż

Długość nitki toru wykorzystującego nieczynne lotnisko, wynosząca 2,5 km daje naprawdę bardzo duże możliwości sprawdzenia dynamicznych możliwości auta. Tor jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miejsc dla pasjonatów motoryzacji na terenie województwa lubelskiego. Oprócz tego jest to w pełni kwalifikowany ośrodek doskonalenia jazdy działający od 2011 roku, wyposażony m.in. w płyty poślizgowe (trzy), czy półkilometrową płytę slalomową o dowolnej konfiguracji (szerokość 60 m).

Silesia Ring w Kamieniu Śląskim

Silesia Ring
Nasz Naczelny – Łukasz Walkiewicz – za kierownicą bawarskiej maszyny na Silesia Ringu (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Zdecydowanie jeden z najlepszych torów wyścigowych w Polsce, drugi pod względem długości. Bazowa nitka wyścigowej trasy na tym obiekcie ma długość 3636 metrów. Najdłuższa prosta o długości 0,73 km pozwala w szybkich (i dobrze hamujących) autach uzyskać trójkę z przodu. Bardzo rozbudowana baza infrastrukturalna (włącznie z zapleczem hotelowo-gastronomicznym) pozwala organizować na tym obiekcie imprezy motorsportowe praktycznie dowolnego rodzaju.

Bednary Driving City k. Poznania

Duży obiekt szkoleniowy (300 ha powierzchni) zbudowany na byłym lotnisku wojskowym Poznań-Bednary. Zawiera wszelkie niezbędne udogodnienia do organizowania za równo szkoleń z doskonalenia jazdy, jak i imprez typu track day. Do dyspozycji klientów 2 pełnowymiarowe płyty poślizgowe, szarpak, odcinki do jazd slalomowych, trzy trasy terenowe, sztuczne oświetlenie i wiele więcej. Motocyklistów informujemy, że tor ten dysponuje również wydzieloną częścią przeznaczoną do zaawansowanych szkoleń jazdy motocyklem włącznie z mechaniczną przeszkodą mającą symulować nagłe zmiany pasa ruchu. Nitka okrążenia w Bednarach ma solidne 2,5 km długości.

Tor Kielce

Obiekt zarządzany przez Automobilklub Kielecki to kolejny tor współistniejący z lotniskiem Kielce-Masłów. To jeden z najstarszych obiektów w swojej kategorii w naszym kraju. Istniał jeszcze przed II Wojną Światową. Tzw. mała pętla toru wykorzystująca zamkniętą część obiektu ma długość 1140 metrów. Oprócz tego Automobilklub Kielecki okresowo wyznaczał także tzw. dużą pętlę o długości 4160 m, jednak w tej konfiguracji część toru pokrywa się z drogą krajową nr 74, więc z oczywistych względów taka konfiguracja nie jest dostępna na co dzień.

Tor Krzywa – Wrocław

Tor Krzywa
Tor Krzywa (fot. materiały właściciela obiektu)

Jeżeli mieszkacie na Dolnym Śląsku to oprócz wspomnianego Silesia Ringu macie jeszcze do dyspozycji asfaltowy, płaski tor Krzywa pod Wrocławiem, powstały na miejscu zamkniętego wcześniej toru Pixers Ring. Długość toru to 2 km, jego szerokość waha się od 8 do 16 metrów. Umiejętności prowadzenia auta weryfikuje 12 zakrętów.

Tor Łódź

Tor Łódź
Tor Łódź to kolejny obiekt godny polecenia – wiemy, bo korzystaliśmy (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Obiekt położony w okolicach Łodzi z bardzo dobrym dojazdem (w pobliżu węzła Stryków – skrzyżowania autostrad A1 i A2) zarówno ze stolicy, jak i z innych miejsc kraju, jest kolejnym certyfikowanym centrum szkolenia i doskonalenia techniki jazdy. 1,5-kilometrowa nitka toru o szerokości od 8 do 12 metrów, płyty poślizgowe, kurtyny wodne i inne udogodnienia czynią z tego obiektu miejsce warte odwiedzenia dla każdego pasjonata motoryzacji. To ma konfigurację zapewniającą naprawdę szybką i bezpieczną jazdę w ściśle kontrolowanych warunkach.

Tor Modlin

Położony nieopodal lotniska Warszawa-Modlin tor jest kolejnym, certyfikowanym ośrodkiem doskonalenia jazdy. Jest to obiekt nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony. Płyty poślizgowe, kurtyny wodne, automatyczne przeszkody, pierścień poślizgowy, odcinek offroadowy o zróżnicowanej konfiguracji i wiele więcej. Nitka głównego toru sportowo-treningowego ma 1,2 km długości. Nie zapomniano o krytej trybunie, tarasach widokowych czy obsłudze gastronomicznej gości.

Tor Poznań

Tor Poznań
Klasyki BMW na Torze Poznań (fot. Autoclassicservice / Wikimedia)

Na koniec deser. Zarządzany przez Automobilklub Wielkopolski obiekt, to oficjalnie najdłuższy tor w Polsce. Jego długość to 4083 m. Tor oferuje 14 zakrętów (5 lewych i 9 prawych), najdłuższa prosta ma 560 metrów, a łączna długość prostych to 2205 m. Różnica poziomów 6,7 m. Oprócz tego obiekt dysponuje wydzielonym 1,5 kilometrowym torem kartingowym.

Total
1
Shares