Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

5 zaskakujących faktów z rynku aut używanych

(fot. Shutterstock)

Doroczny raport ze statystykami dotyczącymi branży automotive i samochodów używanych, opracowała firma CarVertical, zajmująca się analizą danych motoryzacyjnych. Firma ta zbiera dane na temat pojazdów z różnych baz danych, w tym wykorzystując kody VIN, do generowania raportów z historii pojazdów. Oto 5 zaskakujących spostrzeżeń, które wynikają z analizy.

Najczęściej uszkadzane pojazdy na rynku to BMW

Statystyki uszkodzeń są naprawdę ciekawe: jeśli zsumować wartość szkód ze wszystkich raportów, to wyniesie ona 3 282 580 416 euro. Ciekawe jest jednak to, że nie wszystkie auta ulegają wypadkom równie często. Nie będzie wielkim zaskoczeniem fakt, że na czele listy znajduje się BMW – 47,77 proc. wszystkich aut tej marki na rynku wtórnym ma zarejestrowane uszkodzenia. Na drugim końcu spektrum znajduje się Fiat z 29,53 proc. aut, które uczestniczyły w wypadkach i kolizjach.

Oszustwa na przebiegu to wciąż zmora

Aż 18,5 proc. sprawdzonych aut podejrzanych jest o dokonanie w nich oszustw na przebiegu. Zgodnie z wygenerowanymi raportami z historii pojazdu, cofanie licznika to jeden z tych sposobów, które są najczęściej wykorzystywane, by oszukać kupujących. Blisko jedna piąta wszystkich raportów wskazuje na możliwość ingerencji we wskazania licznika. To oznacza, że w sumie liczniki w sprawdzonych samochodach zostały cofnięte o 7 112 444 874 kilometry.

Największe ryzyko kradzieży: Škoda Octavia

W 2021 złodzieje i podejrzani sprzedawcy nadal współpracowali, wprowadzając na rynek kradzione auta. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego zakupu było sprawdzenie historii samochodu. W ciągu ostatniego roku w raportach z historii pojazdów 672 samochody zostały oznaczone jako kradzione. Dane ujawniły, że najczęściej kradzionym samochodem była Škoda Octavia – odkryto 38 przypadków kradzieży. Z raportów wynika, że prawdopodobieństwo kradzieży Octavii jest 3,75 raza wyższe, niż to, że ktoś ukradnie BMW serii 3. A więc to właściciele Škód powinni być szczególnie ostrożni i dobrze dbać o swoje samochody.

Ulubione marki 2021: BMW, Volkswagen i Audi

Na podstawie raportów można stwierdzić, że BMW, Volkswagen i Audi są najpopularniejszymi markami aut. Razem stanowią aż 13 proc. wszystkich samochodów sprawdzonych na platformie. Szczególną popularnością cieszy się BMW serii 3, którego dotyczy około 5 proc. wszystkich raportów CarVertical. VW Passat i Audi A4 są niewiele w tyle, a modele innych producentów zajmują miejsca na dalszych pozycjach Top 15. Popularne modele na tej liście to także BMW serii 5, VW Golf, Audi A6, Škoda Octavia, Mercedes-Benz Klasy E, Opel Astra, Mercedes-Benz Klasy C, Ford Focus, Audi A3, BMW X5, Škoda Superb i BMW serii 1.

Najstarsze ze sprawdzanych aut to BMW

Wśród starszych sprawdzonych samochodów bezsprzecznie dominuje BMW. Aż 40,38 proc. aut tej marki sprawdzonych w 2021 było wyprodukowanych w latach 1990-2010. Dla Volkswagena i Audi ten odsetek wynosił odpowiednio 14,56 i 19,97 proc. Z kolei na przykład w przypadku Citroëna, tylko 10,92 proc. samochodów, dla których wygenerowano raporty, można uznać za wiekowe.

To nie jest jedyna wartość, która sprawia, że BMW wygląda kiepsko – aż 52,06 proc. aut tego producenta wyprodukowanych po 2010 roku było uszkodzonych.

Total
0
Shares