Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Browsing Category

Używane

273 posts

Samochody używane

Polacy zdecydowanie częściej stawiają na samochody używane. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2020 roku zarejestrowano ponad 3 mln aut, z czego tylko 400 tys. zostało zakupionych w salonie. Rynek wtórny jest bardzo bogaty, bo poza krajowymi salonami sprzedaży auta sprowadzane są od naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie samochody niemieckich marek królują na polskich drogach.

W Automotyw znajdziesz przegląd aut z całego świata. Dowiedz się więcej na temat tego, jaki samochód używany najlepiej kupić i czym się kierować, aby Twój wybór spełnił wszelkie oczekiwania. Zasiądź z nami za kierownicą najpopularniejszych modeli w Polsce i spełnij swoje motoryzacyjne marzenia o nowym-starym dwuśladzie.

Samochody osobowe używane – skąd sprowadzane są używane auta?

Bmw serii 3
Nie da się ukryć, że Polacy uwielbiają kupować samochody z drugiej ręki. Liczba zarejestrowanych używanych samochodów osobowych w 2020 roku przekroczyła 3 mln, co względem roku 2019 stanowi spadek o niecałe 13%. Czas pandemii dla wielu sektorów okazał się być zabójczy. Na rynku aut rykoszetem oberwały przede wszystkim samochody osobowe kupowane w salonach – sprzedaż spadła z 23% do niemal 17%. Spadek o 8% zanotowały również auta używane sprowadzane z zagranicy. Niemniej jednak kategoria ta stanowi większość odnotowanych rejestracji – 771 tys. aut (źródło: IBRM Samar). Który kraj cieszy się największą popularnością ze strony Polaków? Naszą uwagę przede wszystkim zwracają zachodni sąsiedzi. W 2020 roku z Niemiec sprowadzonych zostało nieco ponad 57% modeli, co względem roku 2019 jest wzrostem o prawie 10 punktów procentowych. Dalsze miejsca zajęli kolejno: Francja (9,5%), Holandia (7%) i ex aequo Belgia z Wielką Brytanią (4,4%).

Które samochody osobowe kupujemy w Polsce najchętniej?

Z reguły samochody używane kupowaliśmy bezpośrednio u właściciela. Okres pandemii to zmienił. Choć dotychczas zakup auta wiązał się z dokładnymi oględzinami, obecnie Polacy przerzucili się również na zamówienia online. Jakie samochody osobowe są najczęściej wyszukiwane? Wszelkie wątpliwości rozwiewa raport „Internetowego Samochodu Roku 2020” przygotowanego przez popularne serwisy ogłoszeniowe.

 1. BMW serii 3 – to lider tego rankingu, który kolejny rok z rzędu bije się o palmę pierwszeństwa z Audi. Najpopularniejszą generacją jest BMW E90.
 2. Audi A4 – druga pozycja nie jest zaskoczeniem. Cena modelu B8 spadła na tyle, by można było myśleć o jej zakupie. Generacjami, które cieszą się równie sporym zainteresowaniem, są Audi A4 B6 i B7.
 3. BMW serii 5 – nie da się ukryć, że BMW to popularne auto wśród wyboru Polaków. „Piątka” F10 to trzeci pod względem najczęściej wyszukiwanych aut samochód.
 4. Volkswagen Golf – największym zainteresowaniem cieszyła się „siódemka”.
 5. Audi A6 – limuzyna od niemieckiego producenta, choć droga w utrzymaniu, swoją popularność zawdzięcza udogodnieniom i systemom bezpieczeństwa.
 6. Opel Astra – niskie koszty zakupu i eksploatacji. Nowoczesna linia oraz nienaganne wyposażenie – to czynniki, które mają wpływ na popularność tego auta.
 7. Volkswagen Passat – miła dla oka sylwetka i solidne wykończenie są wystarczającym powodem do tego, aby model B8 wszedł na salony rynku wtórnego.
 8. Audi A3 – kompaktowe i dobrze wyposażone Audi A3 drugiej generacji. Mały samochód używany pukający do drzwi klasy premium.
 9. Ford Focus – kompaktowe i dobrze wykończone auto z wieloma udogodnieniami. Obecnie popularnością cieszy się jego trzecia odsłona.
 10. Skoda Octavia – najmniej popularna, choć będąca w Top 10 najczęściej wyszukiwanych aut 2020 roku. Przez lata Skoda była jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków marek. Druga generacja wchodzi w zaawansowany wiek, dlatego jej miejsce powoli zaczyna zajmować równie udana „trójka”.

Powyższe zestawienie najpopularniej wyszukiwanych aut można śmiało utożsamiać z preferencjami zakupowymi kierowców. Użytkownicy coraz chętniej sięgają po młodsze i niekiedy tanie samochody używane – 3- lub 5-letnie. Jednakże prym wiodą roczniki znacznie starsze – 11- i 12-letnie.

Zgodnie z danymi dotyczącymi wyszukiwalności, użytkownicy poszukują aut, które pokonały od 180 do 200 tys. kilometrów. Nadal króluje benzyna, czego dowodem jest wzrost sprzedaży aut z silnikiem benzynowym o 3% względem roku 2019. Gaz oraz diesel natomiast pikują wspólnie w dół.
Audi a4

Kupno samochodów osobowych używanych – na co zwrócić uwagę?

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na kupno świeżego samochodu wprost z salonu. Ceny niektórych egzemplarzy mogą zwalać z nóg. Wyżej przedstawiony raport dosadnie to weryfikuje – bo koszt był jednym z ważniejszych czynników determinujących wybór użytkowników. Jak już wspomnieliśmy, liczba zakupionych samochodów w salonach stanowi niewielki procent wszystkich kupionych aut w kraju. Dlatego też warto znać pewne reguły rządzące rynkiem motoryzacyjnym.

Jaki samochód używany warto kupić i nie dać się nabrać? Oto 14 ważnych zasad w kodeksie wytrawnego i spostrzegawczego kupca.

 1. Zapoznaj się z ogłoszeniem. Przeczytaj je dokładnie. Wielu sprzedawców, zarówno prywatnych, jak i handlarzy, pomija najbardziej interesujące fakty – awarie, stłuczki, jakość lakieru, ewentualne wgniecenia i rysy. Zgodnie z zasadami reklamy, aby coś sprzedać, dobrze jest to umiejętnie opisać i wywrzeć na odbiorcy chęć posiadania. Choć ci sprzedawcy z reguły nie należą do grona ekspertów od marketingu, wiedzą, że informacje najbardziej istotne dla przyszłego kierowcy muszą być albo pominięte, albo umieszczone na dalszym planie.
 2. Lakier i nadwozie to pierwszy etap oględzin. Dobrze jest mieć przy sobie miernik lakieru. Pomaga zweryfikować czy we wszystkich newralgicznych miejscach jego poziom będzie taki sam. Początkowo rewizji dokonaj sam. Szukaj odprysków, miejsc wgnieceń, ewentualnej korozji i miejsc po szpachlowaniu. Mając na uwadze rocznik, pamiętaj, że 10-letnie auto nie będzie pod względem estetyki idealne – delikatne odpryski na przedzie, zmatowiałe światła, etc. Ponadprzeciętny połysk i brak wad na karoserii jest powodem do przeprowadzania bardziej szczegółowej inspekcji. Jak sprawdzić czy używany samochód jest po przebytych kolizjach drogowych? Otwórz maskę, bagażnik i drzwi. Sprawdź, czy wszystkie komponenty pasują do siebie w 100%. Występowanie jakichkolwiek odstępstw – szpar, rozbieżności kolorów – może być sygnałem, że używane auto miało bliskie spotkanie z przeszkodą. Warto dodatkowo poprosić o książkę serwisową, choć informacje w niej zawarte (szczególnie te dotyczące wymiany poszczególnych elementów) należy traktować z przymrużeniem oka.
 3. Zwróć uwagę na gałkę zmiany biegów oraz kierownicę. To ułatwi ocenę przebiegu auta. Wytarte liczby na drążku, a także niedoskonałości na kierownicy mogą sugerować, że używany samochód ma nieco więcej przebytych kilometrów. Istotne jest to czy informacja podana w ogłoszeniu pokrywa się ze stanem tychże elementów.
 4. Fotel kierowcy i okładziny pedałów to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy ocenie przebiegu auta. Te części są nieustannie eksploatowane, dlatego ich stan może wiele powiedzieć o wieku pojazdu. Zwróć również uwagę na odcień tapicerki fotela od strony kierowcy i od strony pasażera. Jeżeli jeden z drugim się pokrywa, to prawdopodobnie wszystkie siedziska są oryginalne. Jeżeli natomiast widoczne są odstępstwa, powinno Cię to zaniepokoić. W przypadku natomiast aut, które mają wykręconych wiele kilometrów na liczniku, do myślenia dadzą okładziny pedałów, które swoją estetyką mogą konkurować z samochodami stojącymi w salonach. Podobnie jak fotel, tak i pedały są często eksploatowane, a zatem gumowe okleiny powinny być wytarte bądź nawet dziurawe.
 5. Jeżeli wiek pojazdu wzbudza Twoje wątpliwości, sprawdzenie dokładnego przebiegu nie jest dziś niczym trudnym. Wystarczy zweryfikować liczbę przebytych kilometrów na podstawie numeru VIN. Sprzedawca wykręca się od jego podania? Jest to kolejny powód do niepokoju.
 6. Zajrzyj pod maskę i przyjrzyj się silnikowi oraz pozostałym komponentom. Umyta i wypieszczona jednostka napędowa nie wróży nic dobrego. Lepiej, gdy pod pokrywą ukaże się nam brudna i zachlapana aniżeli wypielęgnowana. W tym przypadku prawdopodobnie sprzedawca chce zataić defekt. Warto również odpalić silnik przy otwartej masce i zaobserwować czy nie wydziela się żaden dym oraz nie ma przedmuchów – trikiem pozwalającym to sprawdzić jest delikatne odkręcenie korka wlewu oleju lub wysunięcie w niewielkim stopniu bagnetu. Dobrze jest także przewertować książeczkę serwisową i prześledzić ostatnie daty wymiany płynów.
 7. Zawieszenie i podwozie warto zweryfikować u zaufanego fachowca. Dobrze jest w tym celu odwiedzić stację kontroli pojazdów lub mechanika. Warunek? To Ty wybierasz miejsce oględzin, a nie sprzedawca.
 8. Skoro odwiedziłeś już mechanika, skorzystaj z podnośnika i dokładnie zweryfikujcie stan części eksploatacyjnych, takich jak: tarcze hamulcowe, klocki, opony, układ wydechowy, zawieszenie itp.
 9. Podczas pobytu u mechanika zapytaj go o ewentualne niedoskonałości występujące na karoserii czy pod maską. Opinia fachowca, który już wielokrotnie miał do czynienia z naprawą auta, będzie tu nieoceniona. Wytrawny mechanik wyłapie najdrobniejsze defekty.
 10. Korozja może w niedalekiej przyszłości narazić Cię na większe wydatki. Miejsca, które ulegają rdzy, szczególnie widoczne są na progach, nadkolach i listwach drzwi. Rdzawy nalot nie musi być jednak oznaką większego problemu. Wszakże jest to naturalny proces, który po wielu latach użytkowania może dotknąć każdy pojazd. Warto jednak mieć na uwadze, że pod jedną rudawą plamką może chować się poważniejszy problem.
 11. Samodzielne sprawdzanie amortyzatorów jest możliwe nawet bez pomocy fachowca i jego zakładu. Wystarczy rozbujać auto na boki i oszacować czas kołysania. Jeśli samochód używany długo wraca do pozycji wyjściowej, oznacza to, że amortyzatory należy wymienić. Jeśli natomiast kołysanie ustaje w miarę szybko, amortyzacja działa należycie.
 12. Sprawdź elektronikę. Tym razem możesz poczuć się jak dziecko i ponaciskać wszystkie pstryczki i włączniki, jakie się tylko da. Jedna niedziałająca szyba nie musi być od razu powodem do rezygnacji z zakupu, ale może dotyczyć głębszego problemu związanego z awarią sterownika odpowiadającego za inne funkcje. To samo zrób z klimatyzacją. Sprawdź, czy funkcja ciepło-zimno działa bez zarzutu.
 13. Jazda próbna to konieczność i zachęcamy do tego, aby korzystać z takiej możliwości. Nawet jeżeli wszystko działa należycie, to być może sam komfort z jazdy nie sprosta wymaganiom potencjalnego kupca. Użytkownicy, którzy mają na swoim drogowym koncie kilka samochodów, mogą łatwiej zweryfikować poziom wygody oraz sposób prowadzenia auta.
 14. Dokumentacja dotycząca auta to istotna kwestia, której nie należy bagatelizować. Jeśli auto było sprowadzane z zagranicy, sprzedawca powinien przedstawić wszelkie dokumenty potwierdzające zakup. Dobrze, aby wśród pokwitowań, o ile to możliwe, znalazły się faktury za wcześniejsze naprawy, przegląd lub inne. Umowę sporządzaj w bardzo dokładny sposób. W sieci można znaleźć wiele wzorów, jednakże warto zadbać o te zapisy, które są w niej niezbędne. Jakie?
 • Wszelkie dane identyfikujące pojazd,
 • dane sprzedawcy i kupującego,
 • cena.

Wystrzegaj się zwrotów, które mówią o tym, że „kupujący nie będzie zgłaszał roszczeń w przypadku wystąpienia wad pojazdu”. Lepiej zastąpić tę formułę inną: „kupujący zapoznał się ze stanem widocznym samochodu i nie zgłosił zastrzeżeń”. Słowo „widocznym” jest tu kluczowe.
Volkswagen Passat

Ile kosztują samochody używane? Cena osobówek z drugiej ręki

Ceny samochodów używanych osobowych są bardzo zróżnicowane. Koszty rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych i rosną wraz z wymaganiami kierowcy. Jak głęboko trzeba będzie sięgnąć do kieszeni, zależy od wielu istotnych z punktu użytkownika składowych, które mają realne przełożenie na ostateczną cenę – rocznik, przebieg, typ nadwozia, ewentualne niedoskonałości karoserii, części, które należy wymienić, rodzaj jednostki napędowej itd.

Jaki samochód opłaca się kupić?

Opłacalność zakupionego auta w zasadzie zweryfikowana będzie po pewnym czasie jego użytkowania. O ile w momencie podpisania umowy auto może wydawać się atrakcyjne pod względem finansowym, o tyle po pewnym czasie mogą wystąpić usterki, które trzeba będzie uwzględnić w kosztach. Dzięki zapisanym wyżej wskazówkom możesz uchronić się od tych najkosztowniejszych. Niemniej jednak każde kupno samochodu z drugiej ręki wiąże się z dodatkową wymianą kilku części – o tym jednak za chwilę.

Postaramy się przybliżyć kilka modeli aut, które spełnią Twoje oczekiwania – zarówno finansowe, jak i te związane z przeznaczeniem. Ceny samochodów osobowych używanych rozpoczynają się już od paru tysięcy złotych. Jaki samochód używany opłaca się kupić? Poniżej znajdziesz bardzo tanie samochody używane, jak i propozycje droższe.

Samochód osobowy używany – jakie auto do 15 tysięcy

Używane samochody osobowe do 15 tysięcy złotych nie muszą być wieloletnimi wysłużonymi pojazdami o wielotysięcznym przebiegu. W tej kwocie można znaleźć kilka interesujących propozycji – warto poszukiwać auta, którego koszt eksploatacji będzie odpowiadał rozsądnym cenom.

Obecnie rynek motoryzacyjny obfituje w tanie auta osobowe dostępne w różnych wersjach silnikowych i wyposażeniowych. Wśród nich znajdziesz pojazdy używane, które w niezawodny sposób przewiozą Cię z punktu początkowego do punktu docelowego. Na takie samochody osobowe stawiają przede wszystkim ci kierowcy, którzy w razie awarii nie chcą sięgać głęboko do portfela.

A zatem, jakie auto używane warto kupić? Wybierając auto w tej cenie, dobrze jest pójść na kompromis i zrezygnować z bogatego wyposażenia, dużej mocy silnika i jego sporej pojemności na rzecz niskich kosztów eksploatacyjnych. Dokonując zakupu, zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

 • Nadwozie – dobrze przyjrzyj się wszelkich niedoskonałościom. Nie chodzi tu o rysy czy odpryski, bo auta używane, które mają za sobą kilka dobrych lat, z pewnością będą nimi „okraszone”, lecz o rdzę i miejsce jej występowania. Dobrze jest także zrezygnować z samochodów, których nadwozie wykonano z aluminium. Fakt, nie będą one rdzewieć, ale każde wgniecenie będzie kosztowne.
 • Zawieszenie – powinno być jak najprostsze.
 • Silnik – benzynowy o prostej konstrukcji, bez doładowania.

Dobrze jest zatem wybierać takie osobowe auta używane, jak np.:

 • Ford Focus,
 • Opel Astra GTC,
 • Citroen C4,
 • Ford Mondeo,
 • Skoda Octavia,
 • Opel Astra,
 • Peugeot 308,
 • Renault Espace IV,
 • Toyota Avensis.

Oferty samochodów osobowych używanych – jakie auto do 25 tysięcy?

Audi RS6
Wyższy przedział cenowy oznacza większe pole manewru. Auta osobowe używane do 25 tysięcy złotych nie muszą ograniczać się do podstawowych wersji wyposażeniowych. To samo dotyczy mocy silnika. Za tę kwotę można znaleźć zadbany samochód należący do klasy średniej – pojazdy rodzinne lub małe używane samochody osobowe przeznaczone do jazdy po mieście. W kategorii cenowej do 25 tysięcy złotych dostępne są również SUVy.

Samochody używane, które warto kupić do 25 tysięcy złotych, przedstawiamy poniżej:

 • Opel Astra J,
 • Honda Civic 8,
 • Citroen C5,
 • Volkswagen Passat B6,
 • BMW serii 3 E90,
 • Ford Mondeo Mk4,
 • Toyota RAV4,
 • Alfa Romeo 159.

Volkswagen Golf

Kupno samochodu osobowego używanego – jakie auto do 50 tysięcy?

Kwota 50 tysięcy złotych robi wrażenie. W tej cenie na miłośników motoryzacji czeka wiele interesujących modeli samochodów używanych niemalże każdej klasy. W ostatnich latach cena auta wyjeżdżającego prosto salonu spada w zastraszającym tempie. Spadek wartości pojazdu może osiągać 40 a w niektórych przypadkach nawet 50% ceny. Co to oznacza dla potencjalnego kupca? Za 50 tysięcy złotych można kupić młode 5-letnie auto używane, za które pierwszy właściciel musiał zapłacić około 100 tysięcy złotych – w tej kategorii można dostać np. 7-osobowe SUV-y dla dużej rodziny. Warto jednak mieć na uwadze, że droższy pojazd będzie miał na wyposażeniu droższe elementy np. wtryskiwacze czy pompy wysokiego ciśnienia. W przypadku hybryd kosztowne mogą się okazać zużyte baterie litowo-jonowe. Jednym słowem, kupując droższy samochód używany, należy dobrze przekalkulować koszty jego naprawy. Jaki samochód do 50 tysięcy złotych? Oto samochody osobowe proponowane przez naszą redakcę:

 • Lexus IS II,
 • Mazda 6 III generacji,
 • Renault Talisman,
 • Volkswagen Passat B8,
 • Skoda Rapid,
 • Volkswagen Golf Sportsvan,
 • Hyundai i30,
 • Renault Megane,
 • Suzuki SX4,
 • Renault Koleos,
 • Opel Astra.

Bmw serii 5

Jakie auto dla rodziny? Tanie samochody używane – oferty na każdą kieszeń

Używane auta osobowe dla rodziny nie mają sportowej sylwetki i oszałamiającego przyspieszenia. Mają jednak coś, czego inne modele aut mogą im pozazdrościć. Wygoda i bezpieczeństwo. Te dwa elementy dosadnie charakteryzują pojazdy przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Dzięki sporej funkcjonalności tych samochodów można poczuć klimat domowego ogniska. A zatem dobrze zaprojektowane auto rodzinne to takie, w którym każdy z pasażerów może poczuć przyjemność z jazdy. Zmaksymalizowana przestrzeń pozwala na swobodę – ilość miejsca na nogi i nad głową z pewnością przypadną do gustu podróżnikom. Rodzinny minivan do 20 000 złotych może zatem okazać się w pełni komfortową jednostką.

Pojemne schowki docenią rodzice. W nich bowiem można pochować niezbędne akcesoria i zabawki. Tylny rząd może być prawdziwym centrum rozrywki. Za plecami kierowcy coraz częściej można spotkać uchwyty na napoje, gniazdka, złącza USB, miejsce na tablet w zagłówkach lub fabrycznie zamontowane ekrany, klimatyzację ustawianą na pracę w konkretnych strefach. Prawdziwym udogodnieniem są ergonomiczne fotele i kanapy z podłokietnikami oraz indywidualne oświetlenie.

Bezpieczeństwo to priorytet. Dlatego nawet te tanie samochody używane dla rodzin na wyposażeniu mają poduszki i kurtyny bezpieczeństwa, system montażu fotelików dziecięcych ISOFIX, oraz wiele innych zabezpieczeń na wypadek kolizji. To znajdziemy wewnątrz kabiny, a co z systemami? Nowsze modele mają systemy wspierające kierowcę, takie jak: ABS, ESP, ASR, tempomat, rozpoznawanie zagrożeń na drodze, kontrolę toru jazdy, a także detektory martwego pola.

Jakie rodzinne auta używane warto kupować? Poniżej kilka modeli, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • Volkswagen Tiguan,
 • Skoda Octavia Scout,
 • Seat Alhambra,
 • Opel Zafira,
 • Renault Grand Espace,
 • Renault Grand Scenic,
 • Skoda Superb,
 • Audi Q7,
 • Honda CR-V.

Samochody używane w Polsce – jakie auto do miasta?

Opel Astra
Osobowe samochody przeznaczone do jazdy po mieście muszą być oszczędne, dynamiczne, zwarte i komfortowe. Choć znalezienie takiego auta może być wyzwaniem, przed którym stoją kierowcy poszukujący samochodu z tego segmentu, nie jest to aż tak trudne, jak z pozoru się wydaje.

Współcześnie osobówki powinny spełniać surowe normy dotyczące emisji spalin i bezpieczeństwa. Choć tego typu auta używane nie są najtańsze, mogą z powodzeniem zastąpić lubiane i dobrze sprzedające się crossovery. Jeszcze nie tak dawno miejskie samochody kojarzone były z ubogim wyposażeniem, ograniczonym miejscem wewnątrz kabiny i sylwetką pozostawiająca wiele do życzenia. Dziś małe samochody osobowe używane to kompakty, oferujące wiele zaawansowanych elementów, które dotychczas można było znaleźć w modelach z klas wyższych. Dodatkowo konstruktorzy decydują się na większe, mocniejsze, a przy tym, wydajniejsze silniki. Co zatem proponuje polski rynek motoryzacyjny? Jakie kupić auto do miasta? Na krajowych drogach znajdziesz względnie tanie samochody używane, jak:

 • Citroen C3 II generacji,
 • Fiat Panda III generacji,
 • Ford Fiesta VI generacji,
 • Honda Jazz III generacji,
 • Hyundai i10 II generacji,
 • Toyota Yaris III generacji.

Samochody do kupienia używane – jakie auto w teren?

Wielu miłośników czterech kółek próbowało swoich sił w offroadzie. Jazda poza utwardzonymi nawierzchniami może przynieść dużo frajdy. Kto jeszcze nie miał okazji sprawdzić własnych umiejętności na trudnym terenie, powinien choć raz wybrać się na małą przejażdżkę. Ten typ auta musi wykazywać się dużą siłą. W końcu tak wymagające szlaki mogą zostać pokonane tylko przez pojazdy skonstruowane z myślą o jeździe po szutrowym, piaskowym, błotnistym, kamienistym czy wodnym terenie. Oferty aut używanych w tym przypadku charakteryzują się dużą rozbieżnością – od kilku do ponad 100 tysięcy złotych za wymarzony model. Na jakie terenówki warto zwrócić uwagę?

 • Land Rover Defender,
 • Jeep Wrangler,
 • Toyota Land Cruiser,
 • Suzuki Jimny,
 • Nissan Patrol,
 • Mercedes G,
 • Jeep Cherokee XJ,
 • Mitsubishi Pajero II,
 • UAZ 469.

Auto używane – co warto wymienić po kupnie samochodu z drugiej ręki?

Kupno nowego-starego auta wiąże się z wymianą kilku elementów. Choć wielu sprzedawców gwarantuje ich niezawodność i zapewnia, że są względnie nowe, warto już na samym początku do ceny zakupionego samochodu dodać kwotę, która przeznaczona będzie na serwis. Jeżeli zadbasz o niego zaraz po nabyciu pojazdu, będziesz mógł cieszyć się przez długi czas jego bezawaryjnością. Kupiłeś samochód używany? Poznaj „Serwis startowy. Co wymienić?

Oto lista tych elementów, które muszą zostać wymienione w pierwszej kolejności:

 • Rozrząd – chyba pierwszy i najważniejszy element, który warto wymienić dla czystego sumienia i własnego spokoju. Awaria układu może doprowadzić do bardziej kosztownego remontu silnika.
 • Płyny – olej silnikowy, olej w układzie hamulcowym czy w układzie chłodzenia. Dobrze jest zadbać również o ten element.
 • Filtry – warto to zrobić przy okazji wymiany płynów. Pamiętaj o filtrze kabinowym, który ma ogromny wpływ na jakość powietrza wtłaczanego do wnętrza auta.
 • Hamulce – dobrze jest także zadbać o ten aspekt. Jeżeli nie jesteś pewien, w jakim stanie są hamulce samochodowe, zapytaj zaufanego mechanika. Spiłowane lub mocno skorodowane tarcze wymagają wymiany.
 • Opony – auta używane sprowadzane z zagranicy i sprzedawane przez handlarzy z reguły mają ogumienie, które należy bezzwłocznie wymienić. Warto przyjrzeć się czy na oponach widoczne są delikatne pęknięcia. Jeśli tak, oznacza to, że opona przejechała już swoje kilometry i należy ją zutylizować. W przeciwnym razie defekt będzie się pogłębiał, a zdarcie opony i dostanie się do jej wnętrza wody grozi jej pęknięciem. Taka awaria na drodze podczas większych prędkości jest po prostu niebezpieczna.

Tanie i bezawaryjne auta używane? Dowiedz się, co kryją pod maskami pojazdy z rynku wtórnego na automotyw.com

W Automotyw dowiesz się więcej na temat pojazdów z drugiej ręki. Przybliżymy zarówno tanie używane samochody, które sprawdzą się w przestrzeni miejskiej, jak i samochody używane przygotowane w dalekie trasy i na trudne tereny. Poznaj reguły, jakimi rządzi się rynek wtórny i sprawdź, czym warto się kierować podczas wyboru pojazdu. Kup używane auto, które sprosta Twoim oczekiwaniom i podziel się z nami swoją opinią w mediach społecznościowych.

Wejdź z nami do świata motoryzacji. Dołącz do pasjonatów i dowiedz się więcej na temat wybranych modeli aut, które podbiły polski i zagraniczny rynek.