Lexus zaprezentował nowy model ES. U młodszego brata flagowego LS-a poprawiono stylistykę i wyposażono go w najnowsze technologie.
Model ES wszedł na rynek w roku 1989 i należy do najważniejszych samochodów w gamie Lexusa. Do dziś Lexus ES znalazł łącznie ponad 2,65 mln nabywców w przeszło 80 krajach. To zobowiązuje, uważa Lexus, dlatego wciąż chce poprawiać tak dobrze sprzedające się auto.
Najnowszy facelifting przynosi sporo zmian. Nowa wersja została znacząco udoskonalona w porównaniu z modelem zaprezentowanym w 2018 roku klientom z Europy Zachodniej i Środkowej. Samochód jest dostępny w Europie z samoładującym się napędem hybrydowym 4. generacji. Nowy ES cechuje się lepszym poziomem wyciszenia i bardziej komfortowym zawieszeniem.
Zastosowano usprawnienia i usztywnienia elementów tylnego zawieszenia, aby zapewnić wyjątkowy poziom stabilności w takich sytuacjach, jak np. gwałtowna zmiana pasa ruchu przy wysokiej prędkości. Natomiast wersja ES F SPORT została wyposażona w adaptacyjne zawieszenie AVS, wykorzystujące nowe rozwiązania, dzięki którym możliwe było uzyskanie zarówno komfortu amortyzacji, jak i lepszej reakcji na ruchy kierownicą.
Ponadto nowy ES wyposażony został w innowacyjne technologie z zakresu bezpieczeństwa czynnego w najnowszej wersji pakietu Lexus Safety System + 2.5, zapewniające użytkownikom auta wyższy poziom bezpieczeństwa. Przeprojektowane zostały także światła główne oraz przedni grill, zaś wnętrze otrzymało nową kolorystykę kabiny.
Tylne zawieszenie o większej sztywności
W nowej odsłonie modelu w tylnym zawieszeniu zastosowano dwuwarstwowe elementy zwiększające sztywność skrętną. Dzięki temu charakter pracy układu jezdnego zapewnia wykonywanie poleceń kierowcy zgodnych z jego intencjami na lepszym poziomie.
Lepiej wyczuwalny jest też pedał hamulca, a przez to wyższa jakość hamowania. Powierzchnia styku stopy kierowcy z pedałem hamulca została zwiększona poprze zmianę kształtu tego elementu. Zredukowano także wibracje, podnosząc poczucie stabilności podczas naciskania pedału hamulca. W hybrydowej wersji ES 300h poprawiono zakres i poczucie kontroli nad procesem hamowania, zmieniając parametry elektronicznego sterowania układem hamulcowym.
Hybryda czwartej generacji
ES 300h został wyposażony w hybrydową jednostkę napędową czwartej generacji, odznaczającą się bardzo niskim zużyciem paliwa (ok. 4,7 l /100 km w cyklu mieszanym). Wykorzystuje ona pracujący w cyklu Atkinsona 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy oraz lżejszy, bardziej zwarty silnik elektryczny o większej mocy. Łączna moc układu wynosi 218 KM.
Stylistyka bardziej „lexusowa”
Pewnym zmianom poddano przedni grill, zmniejszając liczbę pionowych żeber i wprowadzając zestaw elementów w kształcie litery L, które łącznie tworzą wrażenie poziomego przepływu i silnego dążenia w przód. Modele z lampami jednosoczewkowymi mają teraz węższe, bardziej zwarte obudowy przednich świateł, natomiast reflektory trójstrumieniowe wyposażono w system adaptacyjnych świateł głównych BladeScan – również w zwężonych, ostrzejszych obudowach.
Nowy system multimedialny i aplikacje
Nowy ekran dotykowy przysunięto w stronę kierowcy aż o przeszło 100 mm, przechylając go zarazem o 5 stopni, aby poprawić jego ergonomię. Teraz kierowcy mogą synchronizować i integrować swoje smartfony z wykorzystaniem Apple CarPlay oraz Android Auto i wykorzystywać najnowszą wersję aplikacji Lexus Link przy realizacji takich zadań, jak zdalne sprawdzanie zablokowania drzwi, zamknięcia okien czy wyłączenia świateł.
Więcej bezpieczeństwa i autonomicznej jazdy
Nowy Lexus ES jest wyposażony w zaktualizowany pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System + 2.5. Pakiet został rozbudowany o awaryjne wsparcie układu kierowniczego Emergency Steering Assist oraz udoskonalony system rozpoznawania pasa ruchu. Ponadto zastosowano nowe, lepsze kamery w systemie Digital Side View Monitor. Poprawiono wydajność kamery i radaru, by poszerzyć zakres działania systemu ochrony przedzderzeniowej PCS (Pre-Collision System), który teraz rozpoznaje rowerzystów, a pieszych także w warunkach słabego oświetlenia. System radarowego tempomatu Dynamic Radar Cruise Control wzbogacono o funkcję kontroli prędkości w łuku, która reguluje prędkość pojazdu, z wyprzedzeniem dostosowując ją do przebiegu drogi,
Znacząco usprawniono wydajność kamer cyfrowych lusterek bocznych (Digital Side View Monitor), zaprojektowanych tak, by zapewnić kierowcy lepszy podgląd sytuacji po bokach i z tyłu auta niż w przypadku konwencjonalnych lusterek bocznych, szczególnie w nocy i w czasie opadów. Przetwarzanie obrazu z redukcją interferencji pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz, a dodatkowo zredukowano migotanie źródeł światła.