Koncepcyjny samochód wyścigowy Porsche nazywa się Mission R. Firma z Zuffenhausen obiecuje, że to prawdziwy sportowiec, któremu niczego nie brakuje względem spalinowych odpowiedników.
Dwie nowo opracowane jednostki elektryczne zastosowane w Porsche Mission R w tak zwanym trybie kwalifikacyjnym dostarczają do 800 kW (1088 KM). Pojemność akumulatora wynosząca około 80 kWh i innowacyjny układ rekuperacji pozwalają na sprinty bez utraty mocy.
Osiągi jak w 911 GT3 Cup
Mission R ma napęd na wszystkie koła plus ogromną moc 1088 KM. Efekt: przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu mniej niż 2,5 s. Prędkość maksymalna: ponad 300 km/h. Na torze wyścigowym elektryczna maszyna potrafi osiągać takie same czasy okrążeń jak obecne Porsche 911 GT3 Cup.
Dzięki nowym silnikom elektrycznym i ogniwom akumulatorów – z innowacyjnym, bezpośrednim chłodzeniem – w trybie wyścigowym koncepcyjne studium Porsche Mission R wytwarza stałą moc 500 kW (680 KM). Wyeliminowano tu tzw. derating (ang. obniżanie parametrów), czyli zmniejszenie mocy akumulatora z powodów warunków termicznych.
Szybkie ładowanie
Przednią oś napędza silnik elektryczny o mocy do 320 kW (435 KM), a tylną – jednostka rozwijająca maksymalnie 480 kW (653 KM). Technika 900 V oraz Porsche Turbo Charging sprawiają, że do naładowania baterii od 5 do 80 proc. stanu wystarczy 15-minutowa przerwa w wyścigach. Ładowanie może odbywać się z mocą do 340 kW.
Ponadto Mission R korzysta z dodatkowo rozwiniętej koncepcji aktywnej aerodynamiki Porsche (PAA – Porsche Active Aerodynamics) z systemem redukcji oporu (DRS – Drag Reduction System) w sekcji „nosa” i w tylnym spojlerze. System ten składa się z trzech żaluzji w każdym z dwóch bocznych wlotów powietrza z przodu oraz z regulowanego, dwuczęściowego tylnego skrzydła.
Ekologia w wyścigówce
Nadwozie pojazdu w dużej mierze wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem naturalnym (NFRP), którego podstawowym budulcem są włókna pochodzące z upraw lnu. Ten sam ekologiczny materiał posłużył do wykonania przedniego spojlera, dyfuzora i osłon progów. Ponadto znalazł zastosowanie we wnętrzu Mission R – wykorzystano go do produkcji paneli drzwi, tylnej przegrody oraz foteli.