Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zbliża się koniec okresu przejściowego między viaToll i e-Toll

Liczba zarejestrowanych pojazdów w e-Toll przekroczyła 266 tys. a liczba pobrań aplikacji mobilnej e-Toll PL ze sklepów internetowych przekroczyła 156 tysięcy, poinformowało Ministerstwo Finansów.

W nowym systemie e-Toll do 16 września zarejestrowano już ponad 129 tys. kont. Liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi już ponad 266 tys., w tym ponad 223 tys. pojazdów ciężkich i ponad 43 tys. pojazdów osobowych. 

Ze wspomnianej aplikacji mogą korzystać zarówno użytkownicy pojazdów ciężkich (o DMC powyżej 3,5 tony) jak i pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony). Aplikacja umożliwia opłacanie przejazdów oraz doładowanie i monitorowanie stanu konta. Jest również zintegrowana z systemem SENT, dzięki czemu za jej pośrednictwem możliwe jest jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT.

Na początku września resort uruchomił łatwiejszą i szybszą metodę rejestracji w e-Toll. Mogą z niej korzystać osoby fizyczne lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, posiadające profil zaufany. Ministerstwo sukcesywnie będzie wprowadzać kolejne zmiany w aplikacji, uwzględniając uwagi i komentarze użytkowników.

Do końca września za przejazdy płacisz mniej

Korzystając z aplikacji e-Toll PL można opłacać przejazd pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz samochodów osobowych na odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Do zakończenia okresu przejściowego czyli do 30 września 2021 roku opłaty te są pobierane w wysokości 75 proc. stawek określonych w obowiązujących przepisach. Im szybciej zarejestrują się firmy i kierowcy indywidualni w e-Toll, tym większe uzyskają oszczędności, przekonuje Ministerstwo Finansów.

Rejestracja w e-Toll to obowiązek dla przewoźników

Jednocześnie ministerstwo przypomina, że 1 października 2021 roku system viaToll zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłat za przejazd po drogach płatnych od pojazdów ciężkich będzie system e-Toll. Użytkownicy pojazdów ciężkich muszą zarejestrować się w e-Toll korzystając z dostępnych metod rejestracji i wybrać urządzenie do przekazywania danych lokalizacyjnych (urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną). Poruszanie się po drogach płatnych bez rejestracji i wnoszenia opłat w e-TOLL będzie niezgodnie z obowiązującym prawem.

Użytkownicy pojazdów lekkich będą mogli korzystać z manualnego sposobu poboru opłat do 30 listopada 2021 roku. Po tej dacie manualny system zostanie wyłączony, a szlabany na państwowych autostradach (A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica) będą zlikwidowane. Kierowcy pojazdów lekkich, którzy do tego czasu nie będą korzystać z aplikacji e-Toll PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego.

Total
0
Shares