Wideorejestratory to dziś coraz popularniejszy sprzęt na pokładzie samochodów. Nic dziwnego, urządzenia te pomagają w sytuacjach spornych na drodze, mają też jeszcze jedno istotne znaczenie – poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Policja niejednokrotnie wykorzystywała już dostarczone przez użytkowników nagrania z wideorejestratorów by ukarać sprawców wykroczeń na drogach. Oprócz tego obecność kamerki w aucie temperuje też zapędy samego właściciela, bo pamiętajmy – nagrywający też powinien jeździć przepisowo. Do naszej redakcji trafił sprzęt marki Xblitz, wideorejestrator Xblitz V3 Magnetic 4K, na papierze konfiguracja jest bogata, a jak sprzęt sprawuje się w praktyce?
Xblitz V3 Magnetic 4K – z czym mamy tu do czynienia?
Xblitz V3 Magnetic 4K to jeden z najnowszych modeli polskiej marki. Sprzęt stanowi propozycję ze średniej półki cenowej, ale pod względem parametrów i specyfikacji prezentuje się obiecująco. Przede wszystkim nie oszczędzano na najważniejszym – na matrycy rejestrującej obraz oraz obiektywie. Szerokokątny (150 stopniowy zakres pola widzenia kamery), sześcioelementowy obiektyw tego modelu jest szklany, co jest kolejną dobrą wiadomością. Obiektywy ze szkła dają lepszą jakość obrazu niż obiektywy z tworzyw sztucznych. Xblitz zdecydował się też na zastosowanie w tym modelu bardzo dobrego sensora Sony IMX415.
Od razu warto wyjaśnić dwie rzeczy. Sony aktualnie produkuje najlepsze matryce wykorzystywane w wideorejestratorach i choć model IMX415 nie jest najwyższą półką z oferty japońskiej marki, to ten sprzęt także oferuje ponadstandardowe możliwości na tle wielu innych wideorejestratorów. Matryca o wysokiej czułości (zdolna do rejestrowania obrazu w słabych warunkach oświetleniowych) jest w stanie zarejestrować obraz w rozdzielczości 4K (rozmiar klatki 3820 x 2160 pikseli) w 30 klatkach na sekundę. Fizyczna rozdzielczość zastosowanej w testowanej przez nas kamerze matrycy to 8 megapikseli, co oznacza, że rejestrowane 4K to faktyczne 4K – nie ma tu interpolacji, czy innych trików ze sztucznym dodawaniem “pustych” pikseli (powiększających rozdzielczość, ale nie dających żadnych informacji o kadrze).
Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że kamera jest w stanie rejestrować obraz Full HD (1920 x 1080 pikseli), ale w 60 klatkach na sekundę. Ma to znaczenie o tyle, że dla naszej percepcji, zwłaszcza w kontekście rejestrowania obrazu ruchomego, płynność jest bardziej istotna od poziomu szczegółowości obrazu. Zdolność rejestracji obrazu 4K z całą pewnością może być przewagą w trybie foto (obsługiwanym w tej kamerze), czyli możliwości wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Jeszcze dla porządku poinformuję, że kamera zapisuje nagrania wideo w popularnym formacie MP4 z wykorzystaniem kodeka H.265 zoptymalizowanego pod kątem filmów o wysokiej rozdzielczości.
Xblitz V3 Magnetic 4K – co w zestawie?
W opakowaniu sprzedażowym testowanego sprzętu znaleźliśmy nie tylko sam wideorejestrator. Oprócz kamery otrzymujemy dwie sztuki obustronnej nalepki 3M (jedna z nich jest już przymocowana do magnetycznego zawiasu nalepianego na szybę auta), czytnik USB dla kart micro SD (przyda się do zgrywania zarejestrowanych materiałów na komputer), oraz zasilacz ze złączem mini USB (nie mylić z micro USB ze smartfonów) z jednej strony i z klasyczną “wtyczką” do gniazda 12 V w samochodowej instalacji.
Oprócz tego w pudełku znaleźliśmy jeszcze kartę gwarancyjną (2 lata gwarancji) oraz instrukcję obsługi (po polsku i anglojęzyczną). Spodobało nam się też to, że producent starał się zamieścić wiele informacji technicznych już na opakowaniu sprzedażowym. Na pudełku znaleźliśmy nawet kod QR, pozwalający obejrzeć przykładowe nagranie zarejestrowane tą kamerą. Widać wyraźnie, że Xblitz nie stara się sprzedać kota w worku.
Xblitz V3 Magnetic 4K – mocowanie, sposób obsługi
Sposób mocowania testowanego wideorejestratora jest bardzo łatwy, ale ze względu na mocowanie zawiasu magnetycznego na obustronną nalepkę 3M, raczej nie jest to sprzęt przeznaczony do przenoszenia z auta do auta.
To nie tyle wada, co cecha produktu. Można łatwo zrozumieć takie podejście – przyjęty w tym modelu sposób mocowania jest pewniejszy niż mocowanie za pomocą przyssawek. Kamerkę dzięki magnetycznemu uchwytowi możemy w każdej chwili łatwo zabrać z auta (by np. zgrać zarejestrowane nagrania na komputer), co prawda przy zmianie auta trzeba będzie się trochę namęczyć z oderwaniem uchwytu, ale w zestawie jest jeszcze jedna nalepka. Zasilające gniazdo USB umieszczone jest zarówno w magnetycznym zawiasie umocowanym na przedniej szybie (jak na zdjęciu powyżej), ale można też podłączyć zasilacz do gniazda w samej obudowie kamery, co prezentuje poniższe zdjęcie:
Obsługa kamery jest banalnie prosta. Pierwsza konfiguracja urządzenia polega po prostu na włożeniu do kamery karty micro SD (nie ma jej w zestawie, należy ją zakupić oddzielnie – sprzęt obsługuje karty micro SD o pojemności do 256 GB), uruchomieniu kamery (uwaga! Producent zastrzega by nie wkładać i nie wyjmować karty pamięci, gdy kamera jest uruchomiona!), skonfigurowaniu aktualnej daty i wybraniu preferowanych opcji zapisu, a tych jest całkiem sporo.
Xblitz V3 Magnetic 4K – funkcjonalność
Funkcjami kamery możemy sterować na dwa sposoby: za pomocą zestawu przycisków wbudowanych w obudowę urządzenia (patrz powyższe zdjęcie), albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W jaki sposób realizowane jest połączenie z aplikacją mobilną? Otóż kamera marki Xblitz ma wbudowany moduł WiFi, który umożliwia nawiązanie za pomocą smartfonu połączenia typu WiFi-Direct, czyli łączymy się bezpośrednio z kamerą, a nie za pośrednictwem internetu. Rozwiązanie to również jest bardzo proste – najpierw uaktywniamy moduł WiFi w kamerze (do tego celu musimy użyć przycisków na jej obudowie), instalujemy aplikację Ucam (dostępna jest zarówno na Androida jak i Apple iOS), a następnie nawiązujemy połączenie WiFi z kamerą, nazwa “sieci” tworzonej przez kamerkę prezentowana jest bezpośrednio na wyświetlaczu kamery, wbijamy dane w smartfon i gotowe – połączenie nawiązane. Aplikacja mobilna oprócz zmiany ustawień kamery bez sięgania po przyciski umożliwia także oglądanie i pobieranie nagrań na telefon.
Menu ekranowe samej kamery jest czytelne i raczej nikomu nie powinno sprawić problemów wybór poszczególnych funkcji, a tych jest sporo. Kamera pozwala wybrać rozdzielczość nagrania (4K, 2K, Full HD), klatkaż (30 lub 60 klatek na sekundę – ta druga opcja tylko w Full HD), regulować poziom ekspozycji (zakres +3 / -3), balans bieli itp. Oprócz tego z poziomu menu (lub aplikacji) można uaktywnić tryb parkowania, czy detekcję ruchu – tych dwie funkcje są przydatne, by monitorować nasze auto na parkingu. Np. gdy ktoś “zawadzi” nasze auto, kamera automatycznie zarejestruje nagranie, tak samo w sytuacji, gdy np. obok auta postawionego na prywatnej posesji, ktoś nieproszony będzie się kręcił.
Kamera wyposażona jest również w moduł GPS i akcelerometr (G-Sensor). Pierwszy z nich pozwala rejestrować prędkość (może ona być widoczna na nagraniach, to doskonały sposób np. na udowodnienie, że poruszaliśmy się z legalną prędkością w razie jakiegoś zdarzenia drogowego), drugi natomiast automatycznie zabezpieczy nagranie w razie stłuczki czy gwałtownego hamowania. Co to znaczy “zabezpieczy nagranie”? Otóż domyślnie kamera rejestruje nagrania w pętli, co oznacza, że kolejne pliki po zapełnieniu w całości umieszczonej w kamerze karty pamięci, będą nadpisywać najstarsze nagrania. Zabezpieczone nagrania pozostaną jednak nie naruszone. Oczywiście użytkownik może zabezpieczyć nagrania również samodzielnie, bez tej funkcji wiele popularnych kanałów na YouTube z nagraniami z kamerek raczej nie miałoby jak zaistnieć.
Xblitz V3 Magnetic 4K – jakość nagrań
Funkcjonalność wideorejestratora jest istotna, i pod tym względem sprzęt marki Xblitz wypada dobrze, ale najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze sprzętu jest jakość nagrań. Zobaczmy kilka kadrów:
Xblitz V3 Magnetic 4K – ceny i werdykt
Wideorejestrator Xblitz V3 Magnetic 4K to interesująca propozycja na średniej półce cenowej. Urządzenie jest proste w obsłudze i oferuje przyzwoitą jakość nagrań. Użytkownik może wybrać czy zależy mu na obrazie o wyższej szczegółowości (4K) czy na wyższej płynności (60 klatek na sekundę). Nam zdecydowanie bardziej odpowiadał obraz Full HD w 60 klatkach na sekundę. Zastosowany sensor obrazu optymalnie dostosowuje jasność kadru do aktualnych warunków. Funkcje takie jak tryb parkingowy czy detekcja ruchu umożliwiają wykorzystanie kamerki jako dodatkowego sprzętu do monitorowania zaparkowanego pojazdu.
Ile kosztuje testowany sprzęt? Cena deklarowana przez producenta to 699 zł, ale urządzenie to w wielu polskich sklepach oferowane jest za zauważalnie niższą kwotę (poniżej 500 zł), w tej cenie jest to zdecydowanie warta rozważenia opcja, gdy myślicie o wyposażeniu własnego auta w tego typu przydatny gadżet.
Rabat na kamerę Xblitz? Proszę bardzo!
z kodem: kamera150
Profesjonalna kamera samochodowa Xblitz V3 MAGNETIC -30%
Z 499 zł na 349 zł