Hybrydowa Dacia Jogger jeszcze nie wjechała na salony, a już cieszy się zainteresowaniem wśród klientów. Na nową wersję hybrid 140 z automatyczną, bezsprzęgłową skrzynią biegów będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Jedno jest jednak pewne – tutaj napęd hybrydowy łączy się z funkcjonalną konstrukcją. Crossover segmentu C skorzysta z rozwiązań Renault i będzie pierwszą odmianą z dwoma źródłami napędu w ofercie Dacii.
Hybrydowa Dacia Jogger
Dacia Jogger z hybrydowym silnikiem to pierwsza taka konstrukcja w ofercie rumuńskiego producenta aut. Doświadczenie Grupy Renault okazało się pomocne w trakcie procesu elektryfikacji marki. Model dostępny będzie w wersji pięcio- lub siedmiomiejscowej. Łącznie w konfiguratorze producenta można znaleźć obecnie aż siedem opcji wyposażenia. Jagger oferuje tym samym komfort z jazdy, ale i całkiem niezłe osiągi.
Zgodnie z nazwą, Jogger Hybrid 140 osiąga moc 140 KM. Silnik spalinowy o pojemności 1.6 litra generuje 90 KM i współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi. Jednym o mocy 50 KM (205 Nm) i drugim, 20-konnym, z wysokonapięciowym rozrusznikiem. Jeśli chodzi o rodzaj przenoszenia napędu, w aucie znajdziemy automatyczną, elektryczną, 4-biegową skrzynię biegów połączoną z silnikiem spalinowym. Do tego dołożone są dwa biegi współpracujące z silnikiem elektrycznym. Hybrydowa Dacia Jogger będzie więc jedynie pracować w trybie “B”, czyli w trybie poniekąd wymuszonym, nastawionym na odzyskiwanie energii podczas zdjęcia nogi z pedału gazu.
Pod maską jest tradycyjny akumulator o pojemności 1,2 kWh, z napięciem 230 V. Dacia gwarantuje jednocześnie, że umożliwi on w pełni bezemisyjny przejazd 80% tras w mieście. Hybrydowy Jogger ma zasięg ponad 900 kilometrów, a wspomniany akumulator dostaje od producenta gwarancję na 8 lat lub 160 tysięcy kilometrów.
Funkcjonalność ponad wszystko
Napęd hybrydowy w najnowszej Dacii idzie w parze z funkcjonalnością modelu. Również widoczne jest to w środku – wielofunkcyjna kierownica, panel nawiewu zlokalizowany przy dźwigni zmiany biegów i ekran dotykowy to podstawowe wyposażenie w samochodzie.
Zalety konstrukcji odkryli już dotychczasowi właściciele. W ubiegłym roku, licząc od lutego 2022, Jogger sprzedał się w Polsce w liczbie 1111 egzemplarzy, a niemal 80% z nich stanowiły wersje z fabrycznie montowaną instalacją LPG. Jak widać, klienci docenili tę opcję konfiguracji samochodu. Za egzemplarz z silnikiem ECO-G 100 obecnie trzeba zapłacić od 95 100 zł. W pełni benzynowy odpowiednik kosztuje od 96 900 zł. Wciąż nie znamy jeszcze cen Joggera hybrid 140, a dealerzy czekają na dostawy do salonów. Szczegółowe informacje dostępne będą wkrótce.