Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BBC uczci pamięć Sabine Schmitz specjalnym odcinkiem Top Gear

Specjalny odcinek Top Gear poświęcony pamięci Sabine Schmitz, mistrzyni Północnej Pętli. W jednym programie zobaczymy wiele jej osiągnięć
Sabine Schmitz
Sabine Schmitz potrafiła pokazać jak powinno się jeździć (fot. materiały prasowe BBC)

BBC poinformowało o planowanej emisji specjalnego, 30-minutowego odcinka popularnego na całym świecie programu rozrywkowo-motoryzacyjnego “Top Gear”. Odcinek ten poświęcony jest niedawno zmarłej “Królowej Nürburgringu” – Sabine Schmitz. Specjalne wydanie tego programu będzie można obejrzeć w Polsce na antenie BBC Brit 2 maja o godzinie 21:25.

Cechą wyróżniającą planowany program upamiętniający dokonania mistrzyni motorsportu jaką niewątpliwie była Sabine Schmitz, będzie liczba prowadzących. W „Top Gear: pamięci Sabine Schmitz” Freddie Flintoff, Chris Harris i Paddy McGuinness połączą siły z byłymi prowadzącymi „Top Gear” – Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem, Jamesem Mayem, Rorym Reidem i Mattem LeBlanckiem by oddać hołd Sabine i razem ze znanymi postaciami ze świata motoryzacji podzielić się swoimi wspomnieniami o tej słynnej niemieckiej mistrzyni toru wyścigowego, dla której legendarny i jeden z najtrudniejszych torów świata nie miał tajemnic.

Sabine Schmitz kochała motorsport. Motorsport kochał Sabine Schmitz (fot. materiały prasowe BBC)

Półgodzinny program z narracją prowadzoną przez Zoe Ball zaprezentuje widzom niektóre z najbardziej pamiętnych występów telewizyjnych Sabine oraz wzruszające wspomnienia przyjaciół i kolegów ze świata sportu, w tym Davida Coultharda, Susie i Toto Wolffów oraz Jess Hawkins.

Sabine Schmitz, zmarła na raka 16 marca w wieku 51 lat. Sympatię widzów słynnego programu zaskarbiła sobie już pierwszym występem w 2004 roku, kiedy to zdobyła serca pasjonatów motoryzacji z całego świata, a w szczególności Brytyjczyków. To ona przełamała barierę dziesięciu minut na Nordschleife w Jaguarze S-Type z silnikiem diesla – a następnie, w kolejnej serii, podjęła próbę dokonania tego samego za kierownicą Forda Transita. Wyczyn ten możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Należała do najważniejszych członków zespołu „Top Gear”. Po raz ostatni Sabine pojawiła się w Top Gear w piątym odcinku 28. sezonu i, pomimo ciężkiej choroby, wybrała się jeszcze do Londynu, aby wziąć udział w premierze serii na Leicester Square w styczniu 2020 roku.

Clare Pizey, producentka wykonawcza Top Gear, powiedziała: „Przesyłamy nasze najszczersze kondolencje partnerowi Sabine, Klausowi, oraz jej rodzinie, która przeżywa tę stratę o wiele boleśniej niż my. Zależało nam by złożyć jej ten specjalny hołd, ponieważ była niezwykle ważną częścią naszej Top Gearowej rodziny i nigdy nie zapomnimy radości, jaką dawała nam praca i sama znajomość z Sabine.”

Sabine Schmitz, pełna pasji, uśmiechnięta, chętna do dzielenia się swoją wiedzą. Była doskonałym dowodem na to, że za kierownicą nie liczy się płeć, tylko umiejętności (fot. Jospi76 / Wikimedia)

Alex Renton, koproducent wykonawczy Top Gear dodał: „Sabine była częścią Top Gear przez ponad 15 lat, więc nie dziwi fakt, że tak wiele osób, które pracowały z nią w tym okresie zostawiło wszystko, aby wziąć udział w jej upamiętnieniu. Bardzo ją kochaliśmy i wszystkim będzie nam jej brakowało.”

Sabine Schmitz była pierwszą kobietą na świecie, która w 1996 zwyciężyła w bardzo wymagającym, 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu prowadząc BMW M3. Jakby tego było mało, swój wyczyn powtórzyła rok później, w 1997 roku. Była nie tylko doskonałym kierowcą wyścigowym, ale też świetnym szkoleniowcem. Zaplanowane przez BBC Brit specjalne wydanie “Top Gear: pamięci Sabine Schmitz” to dobra okazja by wspólnie z ekipą Top Gear jeszcze raz wspomnieć jej osiągnięcia.

Sabine Schmitz, na planie uśmiech, na torze pełen profesjonalizm – taką ją zapamiętajmy (fot. materiały prasowe BBC)
Total
5
Shares