BBC uczci pamięć Sabine Schmitz specjalnym odcinkiem Top Gear

Specjalny odcinek Top Gear poświęcony pamięci Sabine Schmitz, mistrzyni Północnej Pętli. W jednym programie zobaczymy wiele jej osiągnięć
Sabine Schmitz
Sabine Schmitz potrafiła pokazać jak powinno się jeździć (fot. materiały prasowe BBC)

BBC poinformowało o planowanej emisji specjalnego, 30-minutowego odcinka popularnego na całym świecie programu rozrywkowo-motoryzacyjnego “Top Gear”. Odcinek ten poświęcony jest niedawno zmarłej “Królowej Nürburgringu” – Sabine Schmitz. Specjalne wydanie tego programu będzie można obejrzeć w Polsce na antenie BBC Brit 2 maja o godzinie 21:25.

Cechą wyróżniającą planowany program upamiętniający dokonania mistrzyni motorsportu jaką niewątpliwie była Sabine Schmitz, będzie liczba prowadzących. W „Top Gear: pamięci Sabine Schmitz” Freddie Flintoff, Chris Harris i Paddy McGuinness połączą siły z byłymi prowadzącymi „Top Gear” – Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem, Jamesem Mayem, Rorym Reidem i Mattem LeBlanckiem by oddać hołd Sabine i razem ze znanymi postaciami ze świata motoryzacji podzielić się swoimi wspomnieniami o tej słynnej niemieckiej mistrzyni toru wyścigowego, dla której legendarny i jeden z najtrudniejszych torów świata nie miał tajemnic.

Sabine Schmitz kochała motorsport. Motorsport kochał Sabine Schmitz (fot. materiały prasowe BBC)

Półgodzinny program z narracją prowadzoną przez Zoe Ball zaprezentuje widzom niektóre z najbardziej pamiętnych występów telewizyjnych Sabine oraz wzruszające wspomnienia przyjaciół i kolegów ze świata sportu, w tym Davida Coultharda, Susie i Toto Wolffów oraz Jess Hawkins.

Sabine Schmitz, zmarła na raka 16 marca w wieku 51 lat. Sympatię widzów słynnego programu zaskarbiła sobie już pierwszym występem w 2004 roku, kiedy to zdobyła serca pasjonatów motoryzacji z całego świata, a w szczególności Brytyjczyków. To ona przełamała barierę dziesięciu minut na Nordschleife w Jaguarze S-Type z silnikiem diesla – a następnie, w kolejnej serii, podjęła próbę dokonania tego samego za kierownicą Forda Transita. Wyczyn ten możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Należała do najważniejszych członków zespołu „Top Gear”. Po raz ostatni Sabine pojawiła się w Top Gear w piątym odcinku 28. sezonu i, pomimo ciężkiej choroby, wybrała się jeszcze do Londynu, aby wziąć udział w premierze serii na Leicester Square w styczniu 2020 roku.

Clare Pizey, producentka wykonawcza Top Gear, powiedziała: „Przesyłamy nasze najszczersze kondolencje partnerowi Sabine, Klausowi, oraz jej rodzinie, która przeżywa tę stratę o wiele boleśniej niż my. Zależało nam by złożyć jej ten specjalny hołd, ponieważ była niezwykle ważną częścią naszej Top Gearowej rodziny i nigdy nie zapomnimy radości, jaką dawała nam praca i sama znajomość z Sabine.”

Sabine Schmitz, pełna pasji, uśmiechnięta, chętna do dzielenia się swoją wiedzą. Była doskonałym dowodem na to, że za kierownicą nie liczy się płeć, tylko umiejętności (fot. Jospi76 / Wikimedia)

Alex Renton, koproducent wykonawczy Top Gear dodał: „Sabine była częścią Top Gear przez ponad 15 lat, więc nie dziwi fakt, że tak wiele osób, które pracowały z nią w tym okresie zostawiło wszystko, aby wziąć udział w jej upamiętnieniu. Bardzo ją kochaliśmy i wszystkim będzie nam jej brakowało.”

Sabine Schmitz była pierwszą kobietą na świecie, która w 1996 zwyciężyła w bardzo wymagającym, 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu prowadząc BMW M3. Jakby tego było mało, swój wyczyn powtórzyła rok później, w 1997 roku. Była nie tylko doskonałym kierowcą wyścigowym, ale też świetnym szkoleniowcem. Zaplanowane przez BBC Brit specjalne wydanie “Top Gear: pamięci Sabine Schmitz” to dobra okazja by wspólnie z ekipą Top Gear jeszcze raz wspomnieć jej osiągnięcia.

Sabine Schmitz, na planie uśmiech, na torze pełen profesjonalizm – taką ją zapamiętajmy (fot. materiały prasowe BBC)
Total
1
Shares