Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

IONIQ 5 Robotaxi – autonomiczny pojazd od Hyundai i Motional

Hyundai IONIQ 5 Robotaxi to wspólny projekt Hyundai Motor Group i firmy Motional. Celem jest zwiększenie autonomii transportu publicznego.
Hyundai IONIQ 5 Robotaxi (fot. Hyundai)
Hyundai IONIQ 5 Robotaxi (fot. Hyundai)

Hyundai Motor Group we współpracy z firmą Motional prezentuje elektryczną, autonomiczną robotaksówkę. Hyundai IONIQ 5 Robotaxi – bo tak brzmi pełna nazwa pojazdu – to autonomiczny samochód zbudowany na bazie elektrycznego modelu Hyundai IONIQ 5 doposażony w niezbędne technologie zapewniające autonomiczną jazdę, zbudowane przez Motional. Auto ma zostać wykorzystane w transporcie publicznym już w 2023 roku. Oczywiście nie w Polsce (u nas przepisy jeszcze nie są gotowe na autonomię na drogach).

Hyundai IONIQ 5 Robotaxi (fot. Hyundai)
Koreańska robotaksówka odróżnia się od zwykłych pojazdów dodatkowym osprzętem (fot. Hyundai)

IONIQ 5 Robotaxi jest pojazdem autonomicznym poziomu 4. według klasyfikacji SAE (poziomy klasyfikacji wyjaśniliśmy już w odrębnym materiale). Pierwsze autonomiczne samochody mają rozpocząć służbę jako w pełni samodzielne taksówki w 2023 roku w ramach partnerstwa Motional z siecią Lyft. Hyundai nie zdradził jednak w jakich miastach możemy spodziewać się pierwszych elektrycznych i autonomicznych aut IONIQ 5.

Poziomy jazdy autonomicznej

Konstrukcja IONIQ 5 Robotaxi to znany nam już samochód elektryczny (zobaczcie nasz materiał na temat IONIQ 5) doposażony w rozbudowany zestaw czujników wyraźnie odróżniający auto od zwykłych wersji elektryka z Korei Południowej. Robotaxi ma ponad 30 czujników, na które składa się połączenie kamer, radarów i lidaru, zapewniających widok 360 stopni, obraz o wysokiej rozdzielczości i wykrywanie obiektów z bardzo dużego zasięgu.

Hyundai IONIQ 5 Robotaxi (fot. Hyundai)
Hyundai IONIQ 5 Robotaxi ma zadebiutować w roli autonomicznej taksówki w 2023 roku w sieci Lyft (fot. Hyundai)

Wszystkie elementy mają zapewniać bezpieczną i autonomiczną pracę w każdych warunkach. Robotaxi będzie wyposażona w sprawdzoną technologię firmy Motional, nie wymagającą udziału kierowcy do prowadzenia pojazdu. Technologia ta obejmuje zaawansowane systemy uczenia maszynowego (systemy uczące się przez lata w oparciu o rzeczywiste dane i sytuacje), umożliwiając pojazdowi bezpieczną nawigację nawet w najtrudniejszych i złożonych sytuacjach podczas jazdy.

Nowy IONIQ 5 – światowa premiera

Hyundai IONIQ 5 Robotaxi (fot. Hyundai)
Pasażerowie będą mogli wydawać autu dodatkowe polecenia w trakcie jazdy (fot. Hyundai)

Autonomiczna taksówka ma być także wyposażona w szereg interfejsów ułatwiających interakcję pasażera z komputerowym “kierowcą”. Pasażer np. będzie mieć możliwość wydawania dodatkowych poleceń w trakcie jazdy, np. może zażądać, by autonomiczna taksówka zatrzymała się na dodatkowy przystanek. Pojazd można zobaczyć na rozpoczętych dziś targach IAA 2021 w Monachium, na których również jesteśmy.

Argo AI, Ford i pojazdy autonomiczne w sieci Lyft pojawią się jeszcze wcześniej

Total
0
Shares