Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak napisać “soundtrack” hipersamochodu? Zobacz co zrobił Lotus dla Evija

Lotus Evija dźwięk (fot. Lotus)
Lotus Evija dźwięk (fot. Lotus)

Lotus podjął współpracę ze znanym brytyjskim producentem muzycznym, aby opracować ścieżkę dźwiękową dla w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija. Inspiracją jest dźwięk silnika kultowego Lotus Type 49.


Patrick Patrikios napisał i wyprodukował muzykę dla Sia, Britney Spears i wielu innych znanych na całym świecie gwiazd. W 2018 roku był nominowany do nagrody Brit Award za współpracę z Little Mix, a utwory, nad którymi pracował, były transmitowane ponad miliard razy.

„Chcieliśmy stworzyć profil dźwiękowy dla Evija, dzięki któremu samochód byłby jednoznaczn ie rozpoznawalny jako Lotus. Siedziałem z zespołem programistów w Hethel i dyskutowałem o tym, jak auto powinno brzmieć. Chcieliśmy mieć coś związanego z Lotusem, abyśmy mogli opracować projekt dźwiękowy dla jego przyszłych samochodów elektrycznych ”.

Lotus Evija dźwięk (fot. Lotus)
Lotus Evija dźwięk (fot. Lotus)

Patrickowi spodobał się pomysł wykorzystania słynnego bolidu Lotus Type 49 jako punktu wyjścia. To jeden z najbardziej kultowych samochodów wyścigowych wszechczasów. “Dźwięk jego silnika V8 surowe emocje, która poruszają coś w Twojej duszy, tak jak najlepsze piosenki”. Proces rozpoczął się od nagrania dźwięku silnika Type 49, który Patrick wprowadził do swojego komputera. Podczas obróbki nagrania on i zespół Lotusa zdali sobie sprawę, że spowolnienie dźwięku wytworzyło podobną częstotliwość do tego, co naturalnie generuje całkowicie elektryczny układ napędowy Evija podczas jazdy.

“To był bardzo organiczny proces”

„Wszyscy chcieliśmy czegoś, co wywołałoby emocjonalną więź między samochodem a kierowcą. Dźwięk ma ogromny wpływ na tworzenie i kształtowanie emocji. Uwielbiam to, że soundtrack jednego z najbardziej kultowych samochodów wyścigowych Lotus był inspiracją dla najnowszego dziecka brytyjskiej marki”.

Podstawowym zadaniem Patricka było wykreowanie ścieżki dźwiękowej, którą Evija generuje na zewnątrz w trakcie przyśpieszania (producent deklaruje 0-300 km/h w czasie 9 sekund). Jednak korzystając ze stworzonego przez siebie profilu dźwiękowego, Patrikios opracował również dźwięki do wszystkiego: od aktywacji kierunkowskazów po ostrzeżenie o zapięciu pasów.

Historia Type 49

Lotus Type 49 (fot. Lotus)
Lotus Type 49 (fot. Lotus)


Niewiele samochodów wyścigowych może się pochwalić takim sukcesem jak Lotus Type 49. Ten samochód wygrał już podczas swojego pierwszego wyścigu w Formule 1 – Grand Prix Holandii w 1967 – z legendarnym kierowcą Jimem Clarkiem za kierownicą. Po tym wyczynie Type 49 był na pole position w każdym wyścigu aż do końca sezonu. W następnym roku Graham Hill wygrał mistrzostwa kierowców F1 w Type 49. Powstało tylko 12 egzemplarzy, a ten bolid na zawsze będzie kojarzony z inną legendą F1. Type 49 był pierwszym samochodem w tym sporcie, w którym zastosowano całkowicie nowy silnik Cosworth-Ford DFV opracowany również przez Lotusa. Silnik który dominował w wyścigach Formuły 1 przez ponad dekadę. I to właśnie ta jednostka napędowa dała podwaliny pod “sound” przyszłości Lotusa Evija.

Total
0
Shares