Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jazda na suwak – kiedy stosować, jak i gdzie?

Jazda na suwak od końca 2019 roku jest w Polsce obowiązkiem, a nie grzecznościowym zwyczajem. Czy na pewno znasz tę zasadę? Czego nie robić?

Od końca 2019 roku tzw. jazda na suwak jest obowiązkiem. Każdy kierowca powinien stosować tę zasadę, jednak wciąż obserwujemy, że nie każdy wie, jak w praktyce ją stosować, w jakich sytuacjach? Jednym przypominamy, innym wyjaśniamy kiedy i jak należy stosować jazdę na suwak.

Jazda na suwak to optymalny sposób poruszania się pojazdów w trakcie korków i innych utrudnień w ruchu na wielopasmowej drodze. Po prostu ten sposób jazdy sprawia, że korek wówczas trwa najkrócej i statystycznie każdy stojący w nim kierowca, stoi najkrócej. Nie bez znaczenia jest, że prawidłowa jazda na suwak wpływa na bezpieczeństwo. Zacznijmy od pytania: co to w ogóle jest jazda na suwak?

Jazda na suwak – co to w ogóle jest?

Jazda na suwak to optymalny sposób poruszania się, gdy jest zator na wielopasmowej drodze spowodowany jej zwężeniem – jazda na suwak to najszybszy sposób na rozładowanie korka (fot. Alf Ribeiro / Shutterstock)

Chyba każdy wie jak działa suwak, czy też zamek błyskawiczny. Zapinając suwak w wyposażonej w niego części garderoby, wyraźnie zobaczysz jak zachodzą za siebie pojedyncze ząbki zamka, raz z lewej, raz z prawej. Nikt się nie wpycha, nikt nie kombinuje, wszystko działa jak trzeba. Tak samo jest na drodze, na której wszyscy kierowcy stosują się do zasady jazdy na suwak. Widzisz kończący się pas po twojej lewej lub prawej? Wpuść jednego kierowcę. Jednak co ważne, nie oznacza to, że zawsze należy tak robić.

Kiedy stosować jazdę na suwak?

Infografika prezentująca podstawowe zasady jazdy na suwak (źr. GDDKiA)

Jazdę na suwak należy stosować w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu na wielopasmowej drodze, ale tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu lub zatorów drogowych (czyli potocznie: korków). Ważne, abyś, znajdując się na kończącym się pasie ruchu wykorzystał całą jego długość i dojechał danym pasem do jego końca. Oczywiście odpowiednio wcześniej należy zasygnalizować innym uczestnikom ruchu, że zamierzasz zmienić pas ruchu – dajesz w ten sposób szansę kierowcom jadącym pasem, który ma kontynuację, na prawidłowe zastosowanie się do obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że jeżeli dany pas ruchu przechodzi w buspas, to uznaje się go za pas zanikający, zatem w korku jazda na suwak w takim miejscu również obowiązuje! Nie ma natomiast mowy o takim stylu jazdy w przypadku, gdy dany pas ma kontynuację, a kierowca chce po prostu zmienić pas – wtedy obowiązują reguły pierwszeństwa przejazdu i zmiany pasa ruchu.

Jazda na suwak – wideo dla opornych

Jeżeli przemawia bardziej do was przekaz wideo, to nie ma problemu. GDDKiA przygotowało czytelną animację wyjaśniającą meandry jazdy na suwak, wideo poniżej:

Jazda na suwak – tych błędów unikaj!

Niektórzy kierowcy próbują wpychać się na pas z kontynuacją natychmiast po minięciu widocznego na zdjęciu znaku – to błąd! Zawsze należy dojechać kończącym się pasem do końca (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Poważnym błędem niektórych kierowców znajdujących się na pasie, który wkrótce sie kończy, jest blokowanie tego pasa w taki sposób, że inni kierowcy nie mogą przejechać pasem, który nie ma kontynuacji, do jego końca. Nie ma przy tym znaczenia, czy blokujący znajduje się na kończącym pasie ruchu, czy też zajeżdża innym ten pas znajdując się pierwotnie na innym (“szeryfowanie”). Po pierwsze jest to stwarzanie zagrożenia na drodze, a ponadto jest to zachowanie karane mandatem (zobacz nowy taryfikator).

Innym błędem popełnianym przez niektórych kierowców jadących kończącym się pasem ruchu jest wpychanie się na pas z kontynuacją, za kierowcą, który właśnie na ten pas wjechał. Pamiętajmy o tym, że kierowca jadący pasem, który ma kontynuację, zgodnie z przepisami ma obowiązek wpuścić jedno auto. Jeżeli kierowca z kończącego się pasa wepchnie się w lukę pomiędzy autem wpuszczanym, a wpuszczającym, popełnia wykroczenie (wymuszenie pierwszeństwa). Jeszcze raz przypominamy – bardzo ważne jest, by z kończącego się pasa nie próbować zjeżdżać wcześniej, lecz dojechać nim do samego końca i wówczas zmienić pas na ten z kontynuacją.

Jazda na suwak – co mówią przepisy?

Jest korek, a Ty nie masz możliwości jazdy dalej swoim pasem? Kierujący pasem po prawej w myśl przepisów musi się wpuścić – w przeciwnym razie popełnia on wykroczenie (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Dla porządku poniżej fragment stosownych przepisów związanych z poruszanym zagadnieniem. W treści przepisów celowo podkreślono istotne frazy, zwróćcie na nie uwagę!

art. 22.4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

art. 22.4aW warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

art. 22.4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi

Jazda na suwak i nietypowa sytuacja

A jak się zachować, jeżeli jedziesz środkowym pasem trzypasmowej drogi, której skrajne oba pasy wkrótce się kończą? Wielu pomyśli, wpuszczam jedno auto i jadę dalej – w końcu zasada jeden na jeden to podstawowa cecha jazdy na suwak, prawda? Błąd! W takiej nietypowej sytuacji kierowca jadący pasem, który ma swoją kontynuację i po bokach ma inne, kończące się pasy, powinien przepuścić auta z dwóch skrajnych i kończących się pasów! Przy czym kolejność to już reguła prawej strony – najpierw przepuszczasz auto po swojej prawej stronie, następnie pojazd jadący po Twojej lewej, dopiero wtedy kontynuujesz jazdę w swoim kierunku na swoim pasie. Dokładnie tak jak pokazano to na poniższym rysunku:

Jazda na suwak w nietypowej sytuacji – tak właśnie należy postąpić (graf. GDDKiA)

Jeszcze lepiej prawidłową kolejność jazdy wyjaśnia infografika przygotowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

Auta powinny pokonywać zwężenie jezdni zgodnie z kolejnością opisaną na ilustracji (graf. BRDKGP)

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszelkie wątpliwości związane z jazdą na suwak. Jedźcie bezpiecznie i szerokości!

Total
3
Shares