Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Leasing, a Polski Ład – jest furtka w przepisach

Leasing był dotychczas ulubioną forma finansowania zakupu pojazdów przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mogą to zmienić.
Leasing w Nowym Ładzie stał się mniej opłacalny (fot. Shutterstock)

Od początku 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, powszechnie znane pod nazwą “Polski Ład”. Jedną z rzeczy, które się zmieniły, są warunki leasingu aut dla przedsiębiorców. Zmianom uległy zasady wykupu auto po zakończeniu umowy leasingowej, jak i zasady ich dalszej odsprzedaży. Wielu ekspertów jest zdania, że Polski Ład uczynił leasing operacyjny aut dla przedsiębiorców przedsięwzięciem nieopłacalnym.

Sprzedasz wykupione auto poleasingowe, zapłacisz podatek, ale…

Wykupiłeś auto po leasingu w 2022 roku? Uważaj na podatek przy jego odsprzedaży (fot. Shutterstock)

Leasing operacyjny jeszcze do końca ubiegłego roku oferował atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców. Mogli oni spłacać pojazd w stałych, miesięcznych ratach i po zakończeniu umowy leasingowej dokonać wykupu auta. Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, a także wspólnicy w spółkach cywilnych mogli korzystnie rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Wystarczy odczekać pół roku (6 miesięcy) od wykupu i nabyte w ten sposób auto sprzedać dalej bez jakichkolwiek obciążeń podatkowych. Polski Ład to zmienił.

Jak informuje specjalistka ds. księgowości w Systim.pl, Teresa Warska: Przedsiębiorca musi się liczyć między innymi z koniecznością opłacenia wyższego niż dotychczas podatku VAT. Do końca 2021 roku naliczany był on od ostatniej raty leasingowej, czyli tzw. raty wykupu, która stanowiła najwyżej kilkuprocentową wartość samochodu.  Według nowych przepisów przedsiębiorca zapłaci podatek VAT  od realnej wartości rynkowej samochodu.

To nie koniec. W świetle nowych przepisów, okres, w którym na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zapłaty podatku za sprzedaż wykupionego z leasingu auta został wydłużony z 6 miesięcy do aż 6 lat od momentu spłaty ostatniej raty leasingowej! Przez tak długi okres pieniądze uzyskane ze sprzedaży wykupionego z leasingu auta uznawane są za przychód z działalności gospodarczej. Co gorsza nowe regulacje odnoszą się również do tych przedsiębiorców, którzy po wykupieniu auta do majątku prywatnego zdecydują się zamknąć działalność gospodarczą.

…ale jest na to sposób

Podaruj leasingowane auto bliskiej osobie (najlepiej pierwszy stopień pokrewieństwa wg prawa), obdarowana osoba nie musi już czekać 6 lat by odsprzedać auto bez podatku (fot. Shutterstock)

Istnieje jednak furtka pozwalająca w pełni legalnie ominąć aż sześcioletni okres karencji przy dalszej sprzedaży auta wykupionego z leasingu. Jak zwraca uwagę Warska, jedną z takich metod jest przekazanie leasingowanego samochodu osobie bliskiej w formie darowizny.

Nowy właściciel auta nie będzie musiał czekać ze sprzedażą 6 lat, a jedynie pół roku od uzyskania darowizny. Po tym okresie sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu. Taki scenariusz wynika z przepisów zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa weszła w życie dnia 1 stycznia 1992 roku), gdzie wskazane jest, iż jednym ze źródeł przychodów, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, a nie jego całości – podkreśla ekspertka.

Dlaczego Polacy wciąż wykluczają auta elektryczne?

Total
1
Shares