Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Monitoring GPS w transporcie lądowym

Umiejętne zarządzanie flotą pojazdów jest bardzo wymagające, ponieważ wymaga kontrolowania wielu czynników jednocześnie. Na szczęście rozwój technologii pozwala korzystać z systemów telematycznych. Monitoring GPS pomaga m. in. zlokalizować każdą jednostkę, rejestrować trasy przejazdu i zużycie paliwa. Dzięki temu firma zarządzająca flotą na bieżąco otrzymuje wszelkie niezbędne informacje. To nieoceniona pomoc w optymalizacji pracy, zwiększeniu wydajności i bezpieczeństwa współczesnych firm.

Na czym polega monitoring GPS?

Możliwość sprawnego i dokładnego monitoringu GPS zawdzięczamy telematyce, czyli technologiom łączącym informatykę i telekomunikację. Nowoczesne oprogramowanie umożliwia:

  • koordynację pojazdów należących do floty,
  • poprawę wydajności i rentowności floty pojazdów,
  • poprawię bezpieczeństwa.

Telematyka w transporcie obejmuje instalację w pojazdach urządzeń, które gromadzą dane GPS oraz inne informacje. Następnie poprzez GPRS, komunikację satelitarną, mobilne dane 4G lub sieć komórkową wysyłają je do serwera centralnego. Dane – po zinterpretowaniu ich przez serwer – trafiają do odbiorcy końcowego, który przegląda je w aplikacji mobilnej albo przeglądarce internetowej.

Jakie dane udostępnia monitoring GPS?

Liczba danych, jakie można kontrolować za pomocą monitoringu GPS, jest imponująca. Telematyka transportu oferuje m.in. dostęp do takich informacji, jak:

  • zużycie paliwa,
  • lokalizacja pojazdu,
  • usterki pojazdu,
  • czas pracy na jałowym biegu,
  • prędkość pojazdu,
  • gwałtowne hamowanie,
  • gwałtowne przyspieszanie.

Monitorowanie tak różnorodnego kompletu danych przynosi firmie cały pakiet korzyści. Jakich? Dowiesz się o nich z dalszej części artykułu.

Liczba danych, jakie można kontrolować za pomocą monitoringu GPS, jest imponująca (fot. pixabay)

Jak monitoring GPS pomoże Twojej firmie?

Dane z monitoringu GPS docierają do odbiorcy końcowego w czasie zbliżonym do rzeczywistego (informacje są aktualizowane co 90 sekund). Pozwala to na optymalizację pracy kierowców, co z kolei pozytywnie wpływa na ich produktywność. Wobec niespodziewanych zdarzeń reakcja może nastąpić natychmiast,  umożliwiając sprawne stawianie czoła różnym wyzwaniom.

Dotyczy to na przykład zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych czy wydarzeń na drodze powodujących opóźnienia w ruchu. Sprawny system monitoringu GPS pomaga w łatwy i szybki sposób poinformować kierowców o zmianach i pomóc w wybraniu optymalnej trasy.

Kolejną zaletą jest skuteczne obniżanie kosztów paliwa. Dzięki systemom telematycznym łatwiej można znaleźć przyczyny strat i zareagować od razu. Na zużycie paliwa wpływ może mieć także wybór trasy – monitoring GPS pomoże wybrać tę najbardziej efektywną, zmniejszając wydatki.

Równe istotna jest kwestia bezpieczeństwa. Dzięki telematyce menedżer floty jest w stanie kontrolować i eliminować te zachowania kierowców, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji (na przykład notoryczne przekraczanie prędkości). 

Większa kontrola i możliwość obniżania kosztów utrzymania floty samochodów to następna zaleta telematyki. W szczególności chodzi tu o monitoring przebiegu, pracy silnika, nadzór nad zachowaniem kierowcy czy ostrzeganie o rozmaitych usterkach pojazdu. Wszystko to pozwala na bieżące reagowanie na kwestie związane z utrzymaniem i konserwacją samochodów, a co za tym idzie – trzymanie w ryzach finansów związanych z konserwacją floty.

Podsumowanie

Zarządzanie flotą samochodów przy użyciu zaawansowanych systemów telematycznych może skutecznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. Kompleksowe rozwiązania, na przykład te oferowane przez Verizon Connect, na bieżąco zapewniają dostęp do mnóstwa cennych danych. Dzięki wygodnemu dostępowi do informacji zarówno w aplikacji mobilnej, jak i poprzez przeglądarkę internetową, można wygodnie kontrolować i dokonywać optymalizacji pracy floty pojazdów. 

Total
1
Shares