Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poinformowała dziś, że Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że z dniem 1 czerwca 2021 roku wejdzie w życie szereg przepisów: pierwszeństwo pieszego także PRZED wejściem na pasy, zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych, co jeszcze się zmieni?
Pierwszeństwo pieszych – zmiany!
Nowelizacja ustawy przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię na przejściu dla pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami “pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju”. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Dlatego kierowcy, pamiętajmy – od 1 czerwca należy ustąpić pierwszeństwa również pieszemu, który stoi przed przejściem dla pieszych. To już nie będzie wyłącznie grzeczność kierowcy, a jego prawny obowiązek.
Jesteś pieszym na przejściu? Zapomnij o smartfonach!
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza również zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.
Obszar zabudowany? 50 km/h – niezależnie od pory dnia
Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu drogowego określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Do 31 maja 2021 roku obowiązują jeszcze stare przepisy, w myśl których w porze nocnej (godziny od 23 do 5 nad ranem) dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 60 km/h.
Koniec jazdy na zderzaku na trasach szybkiego ruchu
Nowela wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. W praktyce oznacza to, że jadąc ekspresówką, czy autostradą 120 km/h, będzie trzeba zachować od poprzedzającego pojazdu co najmniej 60-metrowy odstęp. W przypadku szybkości 100 km/h minimalny odstęp to 50 metrów itd. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest wykonywanie manewru wyprzedzania.
Wszystkie wymienione powyżej zmiany wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku.