Nowy Ford Fiesta. Po faceliftingu jest nowocześniejszy

Ford pokazał nową Fiestę. Jej cechy to odświeżona stylistyka, udoskonalony pakiet systemów oraz zaawansowane układy napędowe z miękką hybrydą na czele.

Po raz pierwszy we wszystkich wersjach Fiesty wprowadzono matrycowe reflektory diodowe z zaawansowaną funkcją automatycznych, nie oślepiających świateł drogowych, które w trudnych warunkach dostosowują kształt sektora świecących diod i wiązkę światła, poprawiając pole widzenia kierowcy.

W nowej Fieście znalazł się również 12,3-calowy cyfrowy wyświetlacz panelu instrumentów, który pomaga kierowcy śledzić informacje podczas podróży. Funkcje wczesnego informowania o niebezpieczeństwie na drodze i ostrzegania o próbie wjazdu pod prąd debiutują w Fieście z pakietem systemów wspomagających kierowcę.

W nowej Fieście debiutuje fordowski 48-woltowy system miękkiej hybrydy EcoBoost Hybrid, który wpływa na obniżenie zużycia paliwa. System współpracuje z siedmiostopniową automatyczną skrzynią biegów Powershift, dzięki czemu osiągnięto większą szybkość i płynność zmiany przełożeń oraz komfort i kulturę pracy układu.

Ford zaprezentował dziś także Fiestę ST, opracowaną przez Ford Performance. W tej wersji debiutują matrycowe reflektory diodowe, sportowe fotele, opracowane specjalnie przez Ford Performance, drobne akcenty stylistyczne, w tym nowa osłona chłodnicy w kolorze Chrystaline Grey oraz lakier nadwozia Mean Green. Nowością jest jednak 10-procentowy wzrost momentu obrotowego do 320 Nm.

Nowa Fiesta i nowe silniki

Fiesta jest oferowana z 1-litrową jednostką EcoBoost, w dwóch wersjach mocy 125 KM lub 155 KM. Oba silniki współpracują z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Napęd z miękką hybrydą jest o 5 proc. oszczędniejszy od tej samej jednostki EcoBoost o pojemności 1,0 litra i mocy 125 KM bez systemu miękkiej hybrydy, a według danych Forda w scenariuszach jazdy miejskiej oszczędności sięgają nawet 10 procent.

Napęd benzynowy EcoBoost hybrid o mocy 125 KM jest także oferowany z nową siedmiobiegową, dwusprzęgłową, automatyczną przekładnią Powershift.

Silnik EcoBoost o pojemności skokowej 1,0 litra jest dostępny w wersji 100-konnej. Podobnie jak w wariancie EcoBoost Hybrid, silnik ten wykorzystuje wysokociśnieniowy bezpośredni wtrysk paliwa, układ zmiennych faz rozrządu, działający niezależnie na oba wałki i konstrukcję z osią wału korbowego przesuniętą względem osi cylindrów. Przeniesienie napędu zapewnia sześciobiegowa manualna skrzynia biegów.

Komunikacja ze światem w nowej Fieście

Montowany standardowo modem FordPass Connect pozwala na zdalne sterowanie wybranymi funkcjami za pomocą aplikacji FordPass. Klienci mogą korzystać ze zdalnego ryglowania i odryglowania zamków drzwi, zdalnego zapłonu silnika (w wersjach z siedmiobiegową przekładnią automatyczną), lokalizatora pojazdu, funkcji statusu pojazdu, która informuje między innymi o poziomie paliwa, stanie instalacji alarmowej, ciśnienia w oponach oraz konieczności wymiany oleju.

Dzięki skomunikowaniu nowa Fiesta zyskała również aktualizacje Live Traffic dla dostępnego w opcji systemu nawigacji oraz system wczesnego informowania o niebezpieczeństwie na drodze, który ostrzega kierowcę o zagrożeniach znajdujących się na trasie samochodu nawet wówczas, gdy zagrożenie to znajduje się np. za zakrętem lub przed pojazdami poprzedzającymi i kierowca nie jest go w stanie jeszcze dostrzec.

System łączności i rozrywki Ford SYNC 3 umożliwia kierowcom sterowanie funkcjami audio, nawigacją oraz podłączonymi smartfonami za pomocą prostych poleceń głosowych. Jest on kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto, a obsługę zapewnia 8-calowy kolorowy ekran dotykowy, reagujący m.in. na gesty, na którym można wyświetlać również obraz z opcjonalnej kamery cofania o ogniskowej 180-stopni.

Total
0
Shares