Opel Corsa-e. Komfortowy i funkcjonalny elektryk do miasta

Motoryzacja zmienia się na naszych oczach, a coraz większą uwagę jej fanów przyciągają samochody elektryczne. Są ciche, bardzo dynamiczne i nie zatruwają środowiska. Szczególną uwagę na nie zwrócą ci, którzy mają własny dom z garażem, osoby mogące naładować samochód w pracy lub nowoczesne, społecznie odpowiedzialne firmy, którym zależy na ekologii. Opel Corsa-e to doskonały przykład samochodu elektrycznego, który podoła wielu zadaniom.

Wnętrze Opla Corsy-e

wnętrze Opla Corsy-e
Komfort, ergonomia i nowoczesne multimedia (fot. automotyw.com)

Elegancka stylistyka, intuicyjne multimedia i wysoka ergonomia, a do tego wygodne, podgrzewane fotele, przyjemne w dotyku i dobrze zmontowane materiały sprawiają, że w Corsie-e czujemy się jak w aucie o klasę wyższym. Apple CarPlay i Android Auto pozwala podłączyć smartfona, słuchać ulubionej muzyki, odbierać rozmowy przez system multimedialny z dotykowym ekranem, czy korzystać z nawigacji Google Maps. Opel Corsa-e to przedstawiciel klasy B, ale miejsca w środku jest nawet dla pięciu osób. Bagażnik ma regularne kształty i jest ustawny, a elektryczny napęd nie zabiera jego pojemności w stosunku do tradycyjnych, spalinowych wersji.

Świetne wyposażenie

Reflektory matrycowe LED IntelliLux
Reflektory matrycowe LED IntelliLux znacznie ułatwiają jazdę nocą (fot. automotyw.com)

Ople Corsa-e to zaawansowany technologicznie samochód. Ten elektryczny pojazd może być wyposażony w szereg najnowszych systemów wsparcia kierowcy i rozwiązań ułatwiających jazdę. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowników. W Corsie-e dostępne są doskonałe reflektory matrycowe LED IntelliLux, które rewelacyjnie rozświetlają drogę i nie oślepiają innych użytkowników, potrafiąc się samemu dostosowywać do warunków na drodze. Adaptacyjny tempomat sam przyspiesza i hamuje w razie potrzeby, zapewniając zawsze bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu , asystent pasa ruchu czuwa nad utrzymaniem auta na właściwym pasie ruchu, a kamera cofania i wspomaganie parkowania sprawiają, że szukanie miejsca dla auta jest bezstresowe.

Zasięg Opla Corsy-e?

Zasięg Opla Corsy-e
Zasięg Opla Corsy-e to 337 kilometrów wg normy WLTP (fot. automotyw.com)

Zasięg samochodu elektrycznego to główne kryterium, które bierzemy pod uwagę, myśląc o elektryku. Dobrze jest wiedzieć, że przeciętny europejski kierowca pokonuje dziennie około 50 kilometrów. Jak w tej konkurencji wypada Opel Corsa-e?  Energia gromadzona jest w akumulatorach litowo-jonowych o pojemności 50 kWh, a zasięg 337 kilometrów na jednym ładowaniu (wg WLTP) sprawia, że wielu kierowców będzie mogło podłączyć auto do ładowania nawet po kilku dniach jazdy. Nam udało się uzyskać średnie zużycie 14,5 kWh, co oznacza wynik nawet odrobinę lepszy, niż podaje surowa norma WLTP.

Opel Corsa-e i ładowanie

Gniazdo ładowania Opel Corsa-e
Corsa-e to auto przyszłościowe, można je ładować z mocą nawet 100 kW (fot. automotyw.com)

Do dyspozycji mamy kilka opcji ładowania Opla Corsy-e. Możemy zrobić to z pomocą domowego gniazdka, z zainstalowanego w garażu wallboxa lub na stacji szybkiego ładowania prądem stałym o mocy nawet 100 kW. Z takim źródłem energii samochód naładujemy od 0 do 80 proc. nawet w 30 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ruszyć w dłuższą trasę, wtedy naładowanie elektrycznej Corsy z ładowarki o mocy 50 kW, a takich spotykamy na naszych drogach coraz więcej, zajmie 45 minut, żeby rozładowaną baterię napełnić do 80 proc. Standardowo z elektryczną Corsą otrzymujemy ładowarkę o mocy 7,2 kW.

Ile kosztuje naładowanie z gniazdka Opla Corsy-e?

Ładowanie samochodu elektrycznego
Ładowanie samochodu elektrycznego we własnym garażu jest dużo tańsze niż tankowanie tradycyjnego samochodu spalinowego (fot. automotyw.com)

Samochód elektryczny może być bardzo tani w eksploatacji. Dlaczego? Brak silnika spalinowego oznacza koniec z wymianami oleju, rozrządu. To także wolniejsze zużywanie się elementów eksploatacyjnych układu hamulcowego, dzięki wydajnej rekuperacji aut zasilanych prądem. Skutkuje to niższymi kosztami obsługi serwisowej. Co z ładowaniem? Opel Corsa-e może być ładowany z domowego gniazdka za pośrednictwem dodawanej w zestawie ładowarki 7,2 kW. Wtedy ładowanie potrwa około 7 godzin. Zakładając, że korzystamy z domowej sieci i taryfy nocnej, to napełnienie akumulatorów od 0 do 100 proc. będzie kosztowało nas około 25 zł.

Ładowanie bez opłat? To możliwe

Fotowoltaika
Fotowoltaika może sprawić, że koszty użytkowania Opla Corsy-e będą znikome (fot. shutterstock)

Fotowoltaika może przyczynić się do ogromnych oszczędności w gospodarstwie domowym lub firmie. Montując instalację fotowoltaiczną zyskujemy też możliwość ładowania samochodu elektrycznego. Jak obliczyć ile paneli fotowoltaicznych potrzebujemy? Zakładając, że jeden panel 250 W generuje przez dobę 1 kWh prądu, należy obliczyć ile kilometrów dziennie będziemy pokonywali, jak często będziemy ładować samochód i ile energii elektrycznej będziemy potrzebowali do zasilania innych urządzeń elektrycznych w domu lub w firmie. Opel Corsa-e ma pojemność baterii 50 kW, ale raczej nie będziemy każdego dnia zużywać całej pojemności akumulatora.

Jak jeździ Opel Corsa-e?

Prowadzenie Opla Corsy-e
Prowadzenie Opla Corsy-e może dostarczyć dużo przyjemności (fot. automotyw.com)

Elektryczny silnik o mocy 136 KM i momencie obrotowym 260 Nm pozwala to na osiągnięcie 100 km/h w jedyne 8,1 sekundy i to w niemal zupełnej ciszy. Najbardziej imponujące jest jednak nie samo przyspieszenie do „setki”, a elastyczność. Dostępny niemal w każdej chwili wysoki moment obrotowy przydaje się podczas jazdy miejskiej, na przykład przy zmianie pasa, czy włączaniu się do ruchu. Docenimy go też w dłuższej trasie, kiedy trzeba szybko przyspieszyć, wyprzedzić lub zmienić kierunek jazdy. Opel Corsa-e waży około 1500 kilogramów, ale jest samochodem zwinnym i trzyma się drogi jak przyklejona. Zestaw akumulatorów zamontowany pod podłogą obniża środek ciężkości, dzięki czemu ten elektryk dostarczy dużo radości w dynamicznie pokonywanych zakrętach. Rekuperacja sprawia, że po szybkim przyzwyczajeniu prawie nie używamy tradycyjnego hamulca.

Dlaczego warto postawić na Opla Corsę-e?

Opel Corsa-e
Opel Corsa-e dostępny jest od 122 900 zł (fot. automotyw.com)

Opel Corsa-e to fascynujący elektryk, który zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Jest cichy i relaksujący podczas jazdy. W razie potrzeby jest szybki i daje radość z jazdy. Jest samochodem ekologicznym, który nie emituje szkodliwych związków do atmosfery, co może być bardzo ważnym argumentem przy zakupie przez osoby i firmy dbające o środowisko i zainteresowane alternatywnymi źródłami energii. Instalacja fotowoltaiczna może sprawić, że eksploatacja Opla Corsy-e może kosztować tyle co nic. Aktualnie Opel Corsa-e Color Edition dostępny jest już za 122 990 zł.

Total
158
Shares