Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche Taycan Cross Turismo. Pierwsze wrażenia

Eksploracja nowych segmentów Porsche trwa. Okres pandemii jest łaskawy dla tego producenta, na niektóre modele trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Marka nie spoczywa jednak na laurach. Po Taycanie, który zachwycił prawie wszystkich, Porsche wrzuca na rynek auto w segmencie, którego jeszcze nie miało okazji podbijać. Tęskniliście za uterenowionymi kombi? Proszę, oto jest – lekko podniesione kombi, które jest piekielnie szybkie i jeździ na prąd. W Polsce pokazano nowe Porsche Taycan Cross Turismo. Automotyw.com tam był!

Taycan vs Taycan Cross Turismo

Taycan Cross Turismo
Nawet 175 mm nad nawierzchnią. Taycan Cross Turismo stał się bardziej uniwersalny (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Porsche i kombi? Czemu nie! Dziś można kupić, chociażby Panamerę Sport Turismo, która naszym zdaniem ma świetną bryłę. Porsche Taycan Cross Turismo jest bardziej praktyczny od zwykłego Taycana, co może przekonać tych, którzy chcą tym samochodem aktywnie podróżować, pakować rodzinę, czy sprzęt sportowy. Samochód stoi teraz wyżej, prześwit z opcjonalnym pakietem Offroad Design może wynosić nawet 175 mm, co może nie jest imponującą wartością w porównaniu z niektórymi SUV-ami, ale pozwala już bez zamartwiania się o auto przejechać gorszej jakości drogą. Kiedy jedziemy dynamicznie w trybie sportowym, samochód się obniża do 125 mm. Porsche podkreśla flyline, czyli charakterystyczną, opadającą ku tyłowi linię dachu. Ten model dostał też nowe felgi 20- lub 21-calowe.

Jak jest we wnętrzu nowego Taycan Cross Turismo?

ekrany ciekłokrystaliczne
Obsługa niemal wyłącznie na wszechobecnych ekranach (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Taycan jest ultranowoczesny, takie też powinno być jego wnętrze. Przed kierowcą znajduje się estetycznie wygięty ekran, jest też ekran środkowy i ekran przeznaczony dla pasażera. Samochód włącza się przyciskiem z lewej strony, który wygląda, jak zapożyczony z czarnej pralki Bosha, na szczęście nie patrzymy na niego zbyt często. Do zmiany biegów służy mała dźwigienka z prawej strony kierownicy. Informacja dla samochodowych detektywów – tak, w Taycanie Cross Turismo znajdziemy w niektórych miejscach twarde plastiki, ale są one dobrej jakości i nie rażą. Porsche daje ogrom możliwości indywidualizacji, bo przecież żaden właściciel nie chce mieć auta identycznego, jak ktoś inny. Skóra, alcantara, materiał, wykończenie detali, a także różne wersje kolorystyczne do wyboru.

tylne fotele Taycan Cross Turismo
Tylne fotele w Taycanie Cross Turismo. O 45 mm więcej miejsca nad głową, w wersji z panoramicznym dachem 47 mm (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Pasażerowie na tylnych miejscach mają o 45 mm więcej miejsca nad głowami, a jeśli wybierzecie stały panoramiczny dach, to dostaniecie jeszcze 2 dodatkowe milimetry. Po rozłożeniu foteli otrzymujemy 1200 litrów pojemności bagażnika.

Jak jeździ? Na prąd i piekielnie szybko

przyczepność
Przyczepność tego samochodu jest godna pozazdroszczenia (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Taycan Cross Turismo ma standardowo napęd na 4 koła, którym sterują dwa synchroniczne silniki elektryczne z magnesami trwałymi. Czy wiecie, że po wciśnięciu gazu w podłogę w modelu Turbo S (761 KM) na wszystkich kołach silniki generują łącznie 12 000 Nm? Przedni silnik wytwarza 400 Nm, a przekładnia „przerabia” je na 3000 Nm na kołach, tylny silnik i jego 610 Nm zmienione zostają na 9 000 Nm na tylnej osi na pierwszym biegu (napęd tylnej osi ma dwa biegi, drugi zapewnia moc i efektywność przy wyższych prędkościach). Cała ta skomplikowana technologia przekłada się na niesamowite wrażenia z jazdy. Plecy i głowa są niemal przysysane do oparcia, a samochód bez cienia wahania piekielnie szybko przecina przestrzeń. Wystarczą niecałe 3 sekundy, żeby stracić prawo jazdy na 3 miesiące w terenie zabudowanym i około 9 sekund, żeby osiągnąć magiczne 200 km/h. Porsche Taycan Cross Turismo turbo S maksymalnie rozpędza się do 250 km/h. Przyczepność jest niewyobrażalna. To auto powinno być ilustracją do zwrotów „idzie jak po szynach”, czy „trzyma się jak przyklejony”. Wytrącenie tego elektryka z równowagi na suchej, dobrej nawierzchni wymaga kompletnego braku instynktu samozachowawczego. Doszedł nowy tryb Gravel, który ułatwia jazdę po gorszych, mniej przyczepnych nawierzchniach.

Porsche rozwija sieć ładowarek

IONITY
Porsche w temacie szybkich ładowarek współpracuje z siecią IONITY (fot. Porsche)

Każdy Taycan Cross Turismo ma na wyposażeniu baterię Performance Plus o pojemności 93,4 kWh. Najwyższa możliwa moc ładowania to 270 kW. Zapytacie pewnie, gdzie można naładować samochód z taką mocą? Porsche (a także BMW, Ford, Hyundai, Mercedes i grupa Volkswagena) aktualnie współpracuje ze znaną europejską siecią IONITY przy tworzeniu szybkich ładowarek przy polskich autostradach i węzłach komunikacyjnych. W planach jest nawet 12 ładowarek o mocy do 350 kW. W tym momencie trwają prace w punktach:

  • MOP Olsze (w stronę Gdańska)
  • Kaszewy Kościelne
  • Poznań
  • Świecko

Dodatkowo Porsche zbudowało już 7 ładowarek tzw. turbo chargers o mocy 320 kW, w 2022 roku w planie jest jeszcze jedna. Każda z ładowarek ma stanowisko na dwa auta. To dobry kierunek, bo samochodów elektrycznych na polskich drogach powoli, ale wciąż przybywa, a szybkich ładowarek jest w Polsce bardzo mało.

Porsche Taycan Cross Turismo. Czy klienci go pokochają?

najbardziej innowacyjny samochód na świecie
Taycan został uznany w 2020 roku za najbardziej innowacyjny samochód na świecie (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

W 2020 roku instytut Center of Automotive Management uznał Taycana za najbardziej innowacyjny model samochodu na świecie i coś w tym jest. Niezależnie czy lubisz elektryki, czy nie, po przejechaniu się Taycanem, czy Taycanem Cross Turismo, szczególnie w najmocniejszej wersji Turbo S, zmienia się twój punkt widzenia na tę technologię. Czy nowe elektryczne Porsche spotka się z pozytywnym przyjęciem klientów? Biorąc pod uwagę ostatnie bardzo dobre wyniki finansowe firmy i powodzenie, jakim cieszy się każdy nowo wprowadzany model, także Taycan Cross Turismo prawdopodobnie skazany jest na sukces.

Total
1
Shares