Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody do 30 tys. zł polecane przez mechaników

Samochody polecane przez mechaników – jakie to? (fot. Shutterstock)

Mechanicy samochodowi to grupa zawodowa, która powinna wiedzieć najwięcej o faktycznej awaryjności konkretnych modeli samochodów. Odpytanie ich w kwestii, które auta uważają za najlepsze to dobry pomysł na przygotowanie zestawienia aut, które zdaniem fachowców są najmniej kłopotliwe w serwisowaniu, trwałe, nie psują się często i nie generują nadmiernych kosztów. Oto samochody do 30 tys. zł polecane przez mechaników.

Honda Civic VIII

Honda Civic VIII (fot. M 93 / Wikimedia)

Popularne “UFO” to zwycięzca rankingu mechaników w grupie aut używanych kosztujących do 30 tys. zł, a także najmniej awaryjny pojazd ze wszystkich badanych modeli. Honda Civic VIII produkowana była w latach 2006 – 2011. Po raz pierwszy model ten zaprezentowano w 2005 podczas targów we Frankfurcie. Honda Civic VIII jest dziś zdaniem mechaników najmniej awaryjnym samochodem wśród aut używanych do 30 tys. zł. Polecane wersje silnikowe to Civic VIII z benzyniakiem 1.8, natomiast zainteresowani wersją z silnikiem wysokoprężnym powinni poszukiwać diesla o pojemności 2,2 litra. Najczęstsze awarie zdaniem mechaników to trzeszczące i skrzypiące elementy wyposażenia, korozja na styku drzwi z dachem, problemy z klamkami w autach starszych roczników, czy uszkodzenia ekranu prędkościomierza. Do napędu mechanicy nie mieli żadnych zastrzeżeń, a jeżeli chodzi o zawieszenie to hałasują odboje zawieszenia, zużywają się łączniki stabilizatora, a także dość szybko same amortyzatory. Fachowcy zwracają uwagę także na dostrzegalne problemy z łożyskami kół. Nic co nadmiernie drenowało by portfel posiadaczy tego modelu. Ten model poleca 100 procent badanych mechaników!

Audi A6 C6

Audi A6 C6 to wciąż ładne auto klasy premium, czy warto je wybrać? Zdaniem mechaników – tak (fot. materiały prasowe producenta)

Kolejny, doceniany przez mechaników model to Audi A6 trzeciej generacji (C6). Auto zaprezentowano po raz pierwszy podczas paryskiego salonu motoryzacyjnego w 2004 roku, model produkowano do 2011 roku. Zdaniem mechaników optymalny wariant silnikowy to egzemplarz, pod maską którego pracuje trzylitrowy silnik wysokoprężny. Do karoserii tego auta mechanicy nie mają najmniejszych zastrzeżeń – po prostu bezwypadkowego Audi A6 C6 rdza nie rusza. W przypadku elektryki mechanicy wymieniają awarie elektrycznego hamulca ręcznego. W przypadku napędu zdarzają się awarie wtryskiwaczy i koła dwumasowego, ale tu fachowcy zwracają uwagę, że problem jest uzależniony od wersji silnikowej, stylu jazdy kierowcy oraz przebiegu pojazdu. Zdecydowanie nie jest polecany awaryjny i słaby silnik 2.0 TDI PD, problemem są też pękające wałki rozrządu. W przypadku zawieszenia fachowcy zwracają uwagę przede wszystkim na zużycie wahaczy, a także szybkie i nadmierne zużycie zawieszenia. Model polecany przez 75 proc. mechaników.

Nissan Qashqai I

Nissan Qashqai I generacji (fot. Harmony Video Production / Shutterstock)

Mechanicy chwalą również pierwszą generację popularnego, japońskiego, kompaktowego crossovera. Ich zdaniem Nissan Qashqai, który pokazano podczas Paris Motor Show 2006 i produkowano do 2013 to zdecydowanie zasługujący na uwagę model, szczególnie w wersji napędzanej benzynowym silnikiem o pojemności 1.6 litra. W przypadku diesla warto wybrać odmianę o pojemności 1.5 litra. Wady? Fachowcy zwracają uwagę na drobne korozje nadwozia i korozję nadkola, w elektryce zawodzą podnośniki szyb, w układzie napędowym nadmiernie szybko zużywają się klocki hamulcowe, a jeżeli chodzi o zawieszenie to zużywają się stabilizatorów, niska jest również trwałość sworzni wahaczy. Model ten polecany jest przez 60 proc. mechaników.

Volkswagen Golf VI

VW Golf VI
VW Golf VI w wersji Variant czyli kombi(fot. materiały prasowe producenta)

Następny samochód wyróżniony przez mechaników to Volkswagen Golf VI generacji. Zaprezentowany podczas paryskiego salonu w 2008 roku, produkowany był do 2013 roku. Najmniej uwag fachowcy zgłaszają do karoserii tego auta, nie ma tu szczególnie wartych wzmianki problemów, choć oczywiście wiele zależy od kondycji konkretnego egzemplarza w przypadku wyboru auta używanego. W elektryce wadą są słabe, łamiące się wiązki elektryczne, w silnikach TSI rozciągają się łańcuchy rozrządu, dodatkowo w silnikach 1.4 TSI problemem są pękające tłoki. Z kolei w 1.6 TDI dość często spotykane są awarie układu wtryskowego. Problematyczny jest też zawór EGR. W zawieszeniu fachowcy zwracają uwagę na szybkie zużywanie się tylnych wahaczy. Polecane wersje silnikowe to 2.0 diesel i 1.6 / 2.0 benzyna. To auto jest polecane przez 90 proc. mechaników.

Audi A3 8P

Audi A3 8P (fot. JuliusKielaitis / Shutterstock)

Audi A3 drugiej generacji (8P) produkowano aż dziesięć lat – od 2003 do 2013 roku. W sumie sprzedano około dwa miliony egzemplarzy tego modelu. Czy wraz z popularnością idą dobre opinie mechaników? Zdecydowanie tak. Fachowcy polecają diesla 1.9 TDI oraz silnik benzynowy o pojemności 1.6. Najczęściej spotykane awarie to: korozja tylnej części drzwi, problemy z czujnikiem ciśnienia oleju, awarie czujników w układzie klimatyzacji, awarie zamków drzwi, wycieki oleju, awarie pompowtryskiwaczy i koła dwumasowego (zależnie od wersji silnikowej, stylu jazdy oraz przebiegu), awarie zacisków hamulcowych, problemy z wentylatorem chłodnicy oraz szybko powstające luzy w zawieszeniu kół tylnych. Mimo wad, aż 95 procent mechaników poleca ten model.

Jakie są najlepsze i najgorsze silniki Audi?

Toyota Yaris III

Toyota Yaris III – na zdjęciu egzemplarz po faceliftingu w 2014 roku (fot. materiały prasowe producenta)

Japoński mieszczuch segmentu B trzeciej generacji zadebiutował na rynku w 2011 roku, rok później pojawiła się w ofercie także wersja hybrydowa. Mechanicy w przypadku chęci zakupu wersji wysokoprężnej polecają silnik 1.4, natomiast najlepszy ich zdaniem benzyniak, to również jednostka o tej samej pojemności. Najczęstsze awarie tego modelu to: korozja podwozia, problemy ze światłami awaryjnymi, awarie świec, awarie hamulców, awarie sprzęgła, odkładanie się nagaru, wycieki oleju, uszkodzenia łożyska kół, czy usterki zawieszenia polegające na pękaniu sprężyn. Mimo to, auto jest polecane przez mechaników, który temu modelowi mówią “tak” w 85 proc. badanych ekspertów.

Jak to działa? Hybrid Synergy Drive bez tajemnic

Total
0
Shares