Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Seat prezentuje swój pierwszy autonomiczny samochód

Seat przedstawia prototyp DIANA – pierwszy autonomiczny samochód marki, będący pilotażowym pojazdem w projekcie.

DIANA, czyli pierwszy prototyp autonomicznego samochodu Seata, jest pilotażowym modelem w projekcie samodzielnie jeżdżących pojazdów marki. Pojazd powstał w wyniku współpracy Centrum Techniki Motoryzacyjnej w Galicji i jest częścią platformy SEAT Innova. Równolegle powstała aplikacja DIANA, która pozwala odbierać pasażerów oraz zawieźć ich w określone miejsce, samodzielnie wyszukując miejsce parkingowe.

Zaawansowana technologia kamer

Pojazd może też samodzielnie zaparkować (fot. SEAT)

Według danych Seata, DIANA zbudowana jest na bazie Leona. Prototyp został wyposażony w szereg technologii: “5 czujników lidarówych, 5 radarów, 6 kamer, 12 czujników emitujących ultradźwięki i 8 komputerów, dzięki którym ma pole widzenia 360 stopni”.

Wszystkie te elementy generują dużą ilość danych sytuacyjnych, które są przetwarzane w milisekundach i wysyłane do modułu lokalizacji. Dzięki temu samochód wie, gdzie się znajduje i jakie przeszkody stoją na jego drodze. Jest także w stanie decydować, dokąd ma się udać oraz samodzielnie wykonać czynności na kierownicy, hamulcach, przepustnicy i dźwigni zmiany biegów” – wyjaśnia inżynier do spraw badań i rozwoju w SEAT SA, Oriol Mas.

Prototyp został wyposażony w 3 główne funkcje. Są to “autonomiczny szofer”, “automatyczne parkowanie” i “przywołanie”. Samochód został przetestowany w zakładach w Martorell i na zamkniętym torze testowym.

Dzięki aplikacji DIANA kierowca może wezwać pojazd. Samochód automatycznie uruchomi się i wjedzie na odpowiedni pas ruchu. “Auto z dokładnością do centymetra cały czas wie, że jest na odpowiednim pasie” – mówi Oriol Mas. Po dojechaniu do pasażera DIANA zasygnalizuje kierunkowskazem zatrzymanie i odblokuje drzwi. Seat obiecuje, że nie trzeba będzie też martwić się parkowaniem – gdy użytkownik wyjdzie z auta, pojazd samodzielnie znajdzie wolne miejsce i zaparkuje.

3 gwiazdki z 5 w skali zaawansowania ADAS

Prototyp przeszedł szereg testów (fot. SEAT)

W przyszłości samochód o większej autonomii będzie w stanie oferować i zachęcać do nowych inteligentnych usług mobilnych oraz eliminować zatory w dużych miastach” – dodaje na końcu Mas. W 5 stopniowej skali zaawansowania ADAS (Advanced Driving Assistance Systems) DIANA otrzymała 3. Jak zapewnia Rubén Pérez, inżynier do spraw badań i rozwoju w SEAT SA, projekt jest nielada wyzwaniem. “Przed nami jeszcze dużo pracy do wykonania, ale jesteśmy na dobrej drodze”.

Z sukcesem w dziedzinie autonomii w zeszłym tygodniu spotkał się też Mercedes.

Total
0
Shares