Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

VW i Stellantis tracą na kryzysie z półprzewodnikami

Kolejka zamówionych aut do wykonania rośnie, a produkcja nie nadąża. Wszystko przez kryzys z półprzewodnikami
Kryzys z półprzewodnikami to problem tym większy, że przez klientów zwyczajnie nieuświadomiony (fot. Shutterstock)

Trzeci kwartał br. okazał się trudny dla producentów aut (może z wyjątkiem Tesli), których masowo dotknął kryzys z dostawami elementów półprzewodnikowych, wykorzystywanych w produkcji nowych pojazdów. Spływają pierwsze dane i raporty podsumowujące III kwartał.

Volkswagen – portfel zamówień rośnie, produkcja nie nadąża

Zakłady w Wolfsburgu nie wyrabiają się z zamówieniami (fot. Shutterstock)

Operacyjny zysk kwartalny Volkswagen AG spadł o 12 procent, do 2,8 miliarda euro. Dostawy nowych aut spadły o 24 proc. (do 1,97 miliona aut) w III kwartale 2021 roku, a marża zysku spadła do 4,9 proc. z 5,4 proc. Kryzys dotknął wszystkie masowe marki w grupie Volkswagena, które w wyniku nieciągłości łańcucha dostaw musiały ograniczyć produkcję. Dyrektor finansowy grupy, Arno Antlitz w wypowiedzi dla mediów powiedział: “Po rekordowym wyniku w pierwszej połowie roku, kłopoty z dostawami półprzewodników dały nam jasno do zrozumienia, że nie jesteśmy jeszcze wystarczająco odporni na wahania w wykorzystaniu mocy produkcyjnych“.

Škoda ogranicza produkcję

Podobnie jak inni producenci, Volkswagen AG poradził sobie z kryzysem, koncentrując produkcję na swoich najbardziej lukratywnych modelach, aby utrzymać zyski takich marek jak Porsche, czy Audi. Walka o utrzymanie zysku ma znaczenie w kontekście intensyfikacji działań na polu elektromobilności. Volkswagen ma ambicje do połowy dekady wyprzedzić Teslę, aktualnie największego producenta aut elektrycznych świata.

W samej tylko głównej fabryce Volkswagena w Wolfsburgu, zaległości w realizacji zamówień sięgają 130 tysięcy egzemplarzy modelu Golf i 110 tysięcy egzemplarzy popularnego VW Tiguana. Odpowiada to mniej więcej czterem miesiącom produkcji. Sytuację koncernu ratuje fakt, że w pierwszych sześciu miesiącach br. VW AG wygenerował 11,4 miliarda euro zysku (w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 10 mld euro).

Stellantis dostrzega światełko w tunelu

stellantis
Stellantis stracił 30 proc. prognozowanej wcześniej produkcji (fot. MikeDotta / Shutterstock)

Stellantis z kolei szacuje, że planowana produkcja w tym roku będzie de facto niższa o ok. 30 proc. Do takich prognoz skłaniają wyniki uzyskane przez grupę w III kwartale. Spadek sprzedaży w tym okresie wyniósł 14 proc. Jednak mimo to Stellantis potwierdza, że zamierza osiągnąć całoroczny cel 10 procentowej marży zysku operacyjnego.

Opel i przestoje w produkcji

Przychody Stellantis za 3. kwartał 2021 wyniosły 32,6 miliarda euro, ale dostawy nowych aut spadły o 27 proc. do 1,131 miliona egzemplarzy. Ze względu na przestoje w produkcji spowodowane przerwaniem łańcucha dostaw półprzewodników, firma ogłosiła, że straciła 30 proc. planowanej produkcji, ok. 600 tys. aut.

Dyrektor finansowy Stellantis Richard Palmer w wypowiedzi dla mediów oświadczył: “Poziom niedoboru chipów był prawdopodobnie nieco wyższy niż oczekiwaliśmy, kiedy ostatnio rozmawialiśmy z rynkiem dostawców w sierpniu.” Dodał jednak, że firma odnotowuje “umiarkowaną” poprawę dostaw w ostatnim kwartale.

Total
0
Shares