Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zadbaj o opony, wybierz właściwy serwis – inicjatywa PZPO

Opony to jedyny punkt styku auta z nawierzchnią. Od ich fachowego montażu zależy nasze bezpieczeństwo, trwałość opon i ich czas eksploatacji.
Serwis Opon
Czy elektryk, czy benzyniak, czy ropniak – opony zmieniasz w każdym, prawda? (fot. Shutterstock)

Wraz ze spadkiem temperatury powietrza coraz większa rzesza kierowców rozgląda się za zmianą zestawu ogumienia na sezon zimowy. Niestety wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego jak istotny jest właściwy serwis opon. Gdy rośnie popyt pojawiają się tymczasowe serwisy oponiarskie “działające” np. w podziemnych parkingach centrów handlowych. Jeżeli zależy nam na kondycji opon, felg i bezpieczeństwie hasła “tanio i szybko” nie powinny być kryterium wyboru danego punktu. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego uruchomił profesjonalną procedurę certyfikacyjną, która pozwoli klientom wybrać fachowy punkt zajmujący się oponami.

Opony to często zaniedbywany przez kierowców element eksploatacyjny, tymczasem to od jej jakości, fachowości montażu, wyważenia zależy nasze bezpieczeństwo. Nawet w najnowocześniejszym samochodzie wyposażonym w arsenał systemów aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa to wciąż opony są jedynym fizycznym punktem styku auta z nawierzchnią. To one decydują o informacji zwrotnej na temat trakcji zarówno dla kierowców jak i systemów asystujących i bezpieczeństwa pojazdu. Poniżej film prezentujący przeprowadzenie audytu warsztatu oponiarskiego:

Prawidłowa i fachowo wykonania wymiana zestawu ogumienia w samochodzie osobowym zdaniem ekspertów TÜV SÜD Polska nie powinna zająć krócej niż 35-40 minut na auto. Zmiana opon w kwadrans to sygnał, że demontaż i założenie nowego kompletu zostało wykonane niefachowo. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego we współpracy z TÜV SÜD Polska uruchomił procedurę certyfikacyjną dla warsztatów oponiarskich. Uzyskany certyfikat ma potwierdzać kompetencje danego punktu i zatrudnionych w nim fachowców w zakresie profesjonalnego serwisu opon. Listę warsztatów, które przeszły audyt i otrzymały Certyfikat Oponiarsko PZPO można znaleźć na stronie certyfikatoponiarski.pl

Na szkoleniach dla warsztatów często słyszymy mechaników pytających „dlaczego proponowana przez PZPO procedura wymiany opon jest tak długa – przecież można szybciej!” Wtedy zawsze zwracamy się do nich z prośbą, żeby zastanowili się, jakie kroki zawarte w naszej procedurze można pominąć bez straty na jakości usługi i bezpieczeństwie klienta. Po analizie dokumentu, za każdym razem wszyscy są jednogłośni – nie da się wykreślić ani jednego z 40 punktów. Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy więc korzystać z certyfikowany warsztatów. W serwisie z Certyfikatem Oponiarskim PZPO mamy pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, ponieważ posiadający odpowiednią wiedzę audytor dokładnie sprawdził rzeczywiste możliwości danego warsztatu i zadecydował o przyznaniu mu tego wyróżnienia – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). Poniżej film prezentujący poprawną procedurę montażu i demontażu opony z felgi:

Wśród podstawowych błędów popełnianych przez serwisantów pracujących niedokładnie i w pośpiechu jest m.in. uszkadzanie stopki opony w trakcie montażu wykonywanego na siłę – może to doprowadzić do całkowitej utraty sterowności i kontroli nad pojazdem przez kierowcę w trakcie jazdy. Często omijane przez nieprofesjonalnych mechaników oczyszczanie półek osadczych felgi powoduje nieznośne wibracje koła. Niektórzy serwisanci chcąc zaoszczędzić czas ustawiają także zbyt wysokie ciśnienie podczas pompowania koła i wskakiwania stopki na półkę osadczą felgi – powoduje to nieodwracalne deformacje w oponach, w które kierowcy inwestują ciężko zarobione pieniądze i stwarza ryzyko zsunięcia się stopki z felgi w czasie jazdy. Ponadto pójście na skróty i używanie klucza udarowego pneumatycznego lub elektrycznego – zamiast dynamometrycznego – do dokręcania śrub kół z pełną siłą może doprowadzić nawet do zniszczenia felg – a jeśli zdarzy się, że będziemy musieli wymienić koło w trasie, to samodzielne odkręcenie śrub okaże się niewykonalne.

Total
0
Shares