Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

50 rocznica kultowego sloganu Audi

Audi
Auto Union Type C, Audi Sport quattro S1, Audi R8 FSI Le Mans.

Przewodnie hasło Audi „Vorsprung durch Technik – przewaga dzięki technice” pojawiło się po raz pierwszy dokładnie pięćdziesiąt lat temu.

W sierpniu 1969, Auto Union GmbH z Ingolstadt i NSU Motorenwerke AG z Neckarsulm połączyły się i utworzyły Audi NSU Auto Union AG. Gama modelowa produkowanych przez nową korporację samochodów charakteryzowała się ogromnym zróżnicowaniem technicznym.

Audi w 1971

W roku 1971 Hans Bauer – pracownik działu reklamy Audi NSU – zastanawiał się nad tym, jak można przekazać tę różnorodność jako przewagę konkurencyjną. Rezultat jego pracy był równie prosty, co genialny: „Vorsprung durch Technik – przewaga dzięki technice”! Słynne obecnie na całym świecie hasło reklamowe pojawiło się po raz pierwszy w dwustronicowej reklamie w styczniu 1971 roku. Od 1982 roku „Vorsprung durch Technik” było konsekwentnie używane w połączeniu z ówczesnym logo – owalem Audi. Co ciekawe, w reklamie międzynarodowej, na przykład w Wielkiej Brytanii czy w USA, hasło to było często używane w wersji oryginalnej – w języku niemieckim. 

Audi
DKW F1 (fot. Audi)

DKW F1

Techniczną nowością, która rzec można zapowiadała „Vorsprung durch Technik”, był zaprezentowany dziewięćdziesiąt lat temu model DKW F1. Był to pierwszy seryjnie produkowany niemiecki samochód z napędem na przednią oś. Modele DKW F stały się przed drugą wojną światową podstawą gamy modelowej Auto Union AG, poprzednika Audi. Zanim fabryka w Zwickau z powodu wojny przestała wytwarzać samochody, wyprodukowano ich prawie 270 000 egzemplarzy.

PR to nie wszystko

Ten materiał otwiera zdjęcie największych hitów Audi w kategorii motosport: Auto Union Type C, Audi Sport quattro S1, Audi R8 FSI Le Mans – każdy z tych bolidów przyczynił się do rozpoznawalności Audi (wcześniej Auto Union) równie skutecznie co kultowe hasło reklamowe. Można by rzec, że oba elementy są ze sobą powiązane. W motoryzacji od dekad znane jest powiedzenie “Win on Sunday, sell on Monday” – wygrywaj w niedzielę, sprzedawaj w poniedziałek.

Total
0
Shares