W oficjalnym komunikacie opublikowanym na witrynie GDDKiA możemy przeczytać, że Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID) na lata 2021-2024. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Patrząc na listę zadań, jakie mają być realizowane w ramach PBID łatwo dostrzec, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. Nic dziwnego, pieszy w starciu z jakimkolwiek autem ma nikłe szanse przeżycia.
Podstawowym celem działań, które mają być realizowane w ramach PBID jest oczywiście zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Ile planuje się przeznaczyć na ten cel? Wyasygnowane środki z Krajowego Funduszu Drogowego to 2,5 miliarda złotych.
“Do rozwoju systemu transportowego kraju podchodzimy kompleksowo. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest naszym priorytetem, obok budowy nowoczesnej sieci autostrad i dróg ekspresowych, wsparcia samorządów w budowie i modernizacji dróg lokalnych oraz walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Dodatkowe 2,5 mld zł na pewno przyspieszy realizację inwestycji niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych i kierowców” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Co dokładnie będzie realizowane w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej? Nazwa programu wyraźnie wskazuje, że nie chodzi o drogi, a o ich bezpieczniejsze otoczenie. Komunikat GDDKiA wymienia następujące zadania:
- budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych,
- budowa zatok autobusowych,
- przebudowa skrzyżowań,
- budowa lewoskrętów,
- budowa kładek dla pieszych,
- montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,
- poprawa warunków widoczności na skrzyżowaniach i wjazdach na jezdnie dróg, w tym na pasach włączeń i wyłączeń,
- likwidacja punktów kolizyjnych na jezdniach, a w szczególności ograniczanie liczby zjazdów z jezdni głównych w wyniku wykonywania dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przyległe do pasów drogowych,
- poprawa geometrii skrzyżowań dróg i korekta łuków poziomych jezdni,
- dostosowanie przekrojów drogowych do potrzeb wynikających ze struktury ilościowej, rodzajowej i kierunkowej ruchu,
- wprowadzanie stref bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni ze szczególnym uwzględnieniem „stref wybaczających” błędy kierowców,
- zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu,
- montaż efektywnego oświetlania lub doświetlanie szczególnie niebezpiecznych miejsc,
- poprawa parametrów użytkowych jezdni,
- poprawa przepustowości dróg, a w szczególności węzłów i skrzyżowań drogowych,
- poprawa bezpieczeństwa na dojazdach do przejazdów drogowych, w szczególności w zakresie fizycznego wymuszania redukcji prędkości oraz poprawy warunków widoczności,
- uporządkowanie warunków parkowania pojazdów wzdłuż dróg krajowych.
Warto zaznaczyć, że w pierwszej kolejności realizowane będą przede wszystkim zadania poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Ma to związek z procedowanymi obecnie zmianami ustawowymi, przypominamy – już niedługo przyznanie zostanie pierwszeństwo pieszemu wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię. Dziś pierwszeństwo ma pieszy już znajdujący się na przejściu dla pieszych.