Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Mercedes eActros – największy “elektryk” niemieckiej marki

Mercedes eActros jest już produkowany, oto premierowa prezentacja tego modelu. Ciężarówka z akumulatorami to kolejny krok w stronę bezemisyjnego transportu.
Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz) Mercedes-Benz eActros world premiere 2021

O ile auta osobowe z napędem elektrycznym już dziś nikogo nie szokują, ba, coraz częściej spotykamy się też z elektrycznymi dostawczakami, to już sprzęt do transportu naprawdę ciężkich ładunków z napędem elektrycznym wciąż jest rzadkością. Tesla, która od dawna ogłasza uruchomienie produkcji ciężarówki Tesla Semi, wciąż nie dostarczyła ani jednego egzemplarza. Mercedes tymczasem ogłosił debiut konkurenta: oto nowy Mercedes eActros.

Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes eActros – 400 kW mocy z prądu (fot. Mercedes-Benz) Mercedes-Benz eActros world premiere 2021

Tesla to co na pewno potrafi, to generować medialny szum wokół swoich, często jeszcze niedostępnych i nieprodukowanych masowo (wystarczy wymienić kontrowersyjnego pickupa Cybertruck, czy właśnie Teslę Semi). Mercedes to stary wyjadacz branży motoryzacyjnej. Niemiecka marka doskonale wie jak wygląda branża i jak produkuje się samochody, a że czasy mamy takie, że elektromobilność wdziera się do transportu drogowego w jakiejkolwiek formie, przyszedł czas na prezentację w pełni elektrycznego Mercedesa eActrosa.

Toyota stawia na transport wodorowy

Ciężarówka Mercedes-Benz Trucks to auto z akumulatorowym napędem elektrycznym. Choć wielu obserwatorów branży jest zdania, że w przypadku ciężkich pojazdów alternatywą dla pojazdów spalinowych mogą być napędy elektryczne z ogniwami wodorowymi, to jednak eActros jest samochodem, w którym silnik – a właściwie silniki – czerpią energię z akumulatorów.

Mercedes eActros – napęd i akumulatory

Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes eActros – akumulatory montowane są w maks. 4 zespołach po 105 kWh każdy (fot. Mercedes-Benz)

Mercedes-Benz Trucks stawia w eActrosie na architekturę ePowertrain. Technicznym sercem pojazdu jest jednostka napędowa, którą stanowi sztywna oś napędowa z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i dwustopniową skrzynią biegów. Zdaniem producenta taka konstrukcja oferuje wiele korzyści w porównaniu z systemami z silnikiem umieszczonym centralnie. Jej mniejsze gabaryty umożliwiają na przykład uzyskanie dodatkowej przestrzeni do montażu akumulatorów o większej pojemności. W porównaniu z silnikiem umieszczonym centralnie, bezpośrednie przeniesienie mocy, jakie umożliwia ta koncepcja, oferuje również korzyści w zakresie wydajności. Dwa silniki, umieszczone pośrodku osi tylnej, generują moc ciągłą 330 kW oraz moc maksymalną 400 kW (niecałe 540 KM).

Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Schemat nowego eActrosa (fot. Mercedes-Benz)

System akumulatorów trakcyjnych przekazujących energię do zespołu napędowego w nowym eActrosie składa się z maksymalnie czterech pakietów akumulatorowych, z których każdy ma pojemność 105 kWh. Jak łatwo policzyć maksymalna pojemność elektrycznego “baku” w eActrosie to 420 kWh. Opcjonalnie auto ma być oferowane również w wersji z trzema pakietami baterii (315 kWh). Szacowany przez producenta zasięg pojazdu to 400 km. Przy czym warto zaznaczyć, że zasięg ten został określony wewnętrznie przez producenta w częściowo obciążonym pojeździe (nie podano – jak obciążonym) w temperaturze 20°C – idealnej dla akumulatorów trakcyjnych.

Ładowanie ciężarowego “elektryka”

Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes eActros – auto może być ładowane z mocą do 160 kW (fot. Mercedes-Benz)

Mercedes wybrał powszechnie obowiązujący standard CCS. Nowego eActrosa można ładować z maksymalną mocą do 160 kW. Po podłączeniu do szybkiej ładowarki DC 400 A o takiej mocy, ładowanie jednego z trzech pakietów akumulatorów (każdy po 105 kWh) trwa od 20 do 80% pojemności nieco ponad godzinę. Auto można ładować tylko prądem stałym. To logiczne, ładowanie o słabej mocy w takim aucie oznaczałoby zbyt długie przestoje, a truck, gdy stoi, to nie zarabia.

Multimedia w kabinie

Mercedes eActros (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes eActros – kokpit kierowcy (fot. Mercedes-Benz)

Multimedia Cockpit Interactive, montowany standardowo w eActrosie, na bieżąco informuje kierowcę o poziomie naładowania akumulatorów, pozostałym zasięgu pojazdu oraz aktualnym i średnim zużyciu energii. Za pośrednictwem portalu Fleetboard managerowie flot mogą korzystać z cyfrowych rozwiązań do efektywnego zarządzania swoją flotą. Są to m.in. zindywidualizowany Charge Management System, umożliwiający przykładowo tworzenie profili ładowania, oraz Logbook – dziennik zawierający szczegółowe dane na temat czasów jazdy, postoju i ładowania. Kolejne narzędzie, Mapping-Tool, w czasie rzeczywistym pokazuje aktualną lokalizację danego pojazdu oraz informuje, czy jest on w ruchu, stoi, czy może trwa jego ładowanie, a także, jaki jest poziom naładowania akumulatora. Aby eActros był lepiej słyszalny dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych i rowerzystów, wyposażono go standardowo w zewnętrzny dźwiękowy system ostrzegawczy AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Standardowym elementem wyposażenia eActrosa jest także asystent martwego pola S1R, zwiększający bezpieczeństwo podczas manewrów skrętu w prawo. Z kolei montowany również standardowo asystent hamowania awaryjnego Active Brake Assist piątej generacji z funkcją rozpoznawania pieszych zmniejsza niebezpieczeństwo kolizji w ruchu wzdłużnym, zarówno w mieście, jak i na drogach podmiejskich oraz autostradach. Nowy Mercedes eActros produkowany już jest w zakładach marki w Wörth

Scania V8 – najmocniejsza ciężarówka świata

Total
0
Shares