Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj

Nissan e.dams. Drugi sezon i już drugie miejsce w Formule E

Nissan i elektromobilność to nie tylko model Leaf. To również drugie miejsce zespołu Nissan e.dams w Formule E.
Nissan e..dams Formula E

Nissan e.dams, fabryczny zespół japońskiego producenta w Formule E, czyli wyścigach aut wyłącznie elektrycznych, zakończył bieżący sezon rozgrywek na drugim miejscu. Udało się to osiągnąć głównie dzięki świetnej postawie i wynikom zespołu w sześciu ostatnich wyścigach rozgrywanych na torze w Berlinie od 5 do 13 sierpnia 2020 r.

Kierowcy zespołu Nissan e.dams – Oliver Rowland (po lewej) i Sébastien Buemi (fot. Shivraj Gohil|/Nissan)

Zespół Nissan e.dams już w pierwszym wyścigu sezonu 2019/2020 rozpoczętego 22 listopada ubiegłego na torze Diriyah w Arabii Saudyjskiej zdobył punktowaną pozycję. Jeden z dwóch kierowców Nissana – Oliver Rowland – uplasował się wówczas tuż za podium, na czwartym miejscu zgarniając 12 punktów. Zwyciężył wówczas Sam Bird z zespołu Envision Virgin Racing.

Jeden z dwóch bolidów Formuły E zespołu Nissan e.dams (fot. Nissan)

W kolejnych wyścigach rozgrywanych do przerwy z powodu pandemii Nissan e.dams również nieźle sobie radził. W drugim wyścigu (również na torze Diriyah) Rowland był piąty. W czwartym wyścigu na torze w Meksyku, zespołowy kolega Rowlanda, Sébastien Buemi, stanął na ostatnim stopniu podium co oznaczało kolejną istotną zdobycz punktową. A tuż przed pandemią, na torze w Marrakeszu Buemi uzyskał czwartą lokatę.

Cenne zwycięstwo Olivera Rowlanda na torze Berlin-Tempelhof 12 sierpnia br. (fot. Sam Bloxham / LAT Images)

Jednak wyniki te, choć dobre, nie pozwoliłyby na uzyskanie drugiej lokaty w klasyfikacji konstruktorów Formuły E. Druga część sezonu wznowionego po lockdownie 5 sierpnia na torze w Berlinie pokazała, że Nissan nie przespał tego okresu. Kierowcy, Sebastien Buemi i Oliver Rowland, osiągnęli doskonałe tempo, osiągi i utrzymali odpowiednią „efektywność energetyczną” w kluczowych momentach na torze. Dzięki temu zdobyli dla zespołu 110 punktów w sześciu wyścigach, w ciągu dziewięciu dni. Dzięki temu zdobyli drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej. Nissan e.dams wywalczył jedno zwycięstwo i pięciokrotnie stanął na podium. Pozwoliło to uzyskać w tym sezonie łącznie 167 punktów. Liderem klasyfikacji konstruktorów w Formule E został chiński zespół DS Techeetah uzyskując 244 punkty. Natomiast na ostatnim stopniu podium znalazł się Mercedes-Benz EQ Formula E Team ze 147 punktami. Szczegółowe wyniki poszczególnych wyścigów znajdziecie na oficjalnej witrynie Formuły E.