Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nissan: do 2030 będą 23 zelektryfikowane modele, w tym 15 pełnych elektryków

Nissan pochwalił się swoimi ambitnymi planami dotyczącymi elektromobilności, jazdy autonomicznej i nowych typów akumulatorów.
Nissan Hang-Out jeden z koncepcyjnych modeli japońskiej marki (fot. Nissan)

W ciągu najbliższych pięciu lat Nissan planuje znacząco rozbudować swoje plany elektryfikacji swojej gamy modelowej. Wyda na to 2 biliony jenów (ok. 73 mld zł). Do 2030 roku w ofercie japońskiej marki mają pojawić się 23 nowe modele zelektryfikowanych aut, w tym aż 15 aut całkowicie elektrycznych. Pozwoli to Nissanowi osiągnąć 50-proc. udział pojazdów bezemisyjnych w całkowitej sprzedaży do 2030 roku.

Zobaczcie nasze wrażenia ze spotkania z modelem Nissan Ariya

Nissan Chill-Out – jedna z koncepcyjnych wizji auta przyszłości wg japońskiej marki (fot. Nissan)

Dyrektor generalny japońskiej marki, Makoto Uchida powiedział: „Rola firm w zaspokajaniu potrzeb społecznych jest coraz większa. W ramach programu Nissan Ambition 2030 będziemy dążyć do budowy nowej ery elektryfikacji, rozwijać technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz poszukiwać nowych możliwości biznesowych. Chcemy przekształcić Nissana w zrównoważoną firmę, która jest naprawdę potrzebna zarówno klientom, jak i społeczeństwu”.

Nissan Surf-Out – koncept elektrycznego pickupa (fot. Nissan)

Oprócz ambitnych planów znaczącego rozbudowania, a finalnie – do 2050 roku – całkowitego wyrugowania jakichkolwiek emisji z całego łańcucha produkcyjnego, producent ogłosił również, że wprowadzi technologię pozwalającą na produkcję akumulatorów bez użycia kobaltu, co powinno obniżyć koszty o 65 proc. w stosunku do dzisiejszych.

Nissan Max-Out – wizja dynamicznego kabrioleta, oczywiście z napędem elektrycznym (fot. Nissan)

Do 2028 roku w ofercie japońskiej marki ma pojawić się też pojazd elektryczny wyposażony w nową generację akumulatorów ze stałym elektrolitem, a pilotażowa linia produkcyjna akumulatorów ASSB (All-Solid-State Batteries) ma być uruchomiona w zakładzie w Jokohamie już w 2024 roku. Nowy typ akumulatorów ma zapewnić skrócenie czasu ładowania do 1/3 obecnego. Ponadto, firma oczekuje, że wprowadzenie technologii ASSB obniży koszt zestawów akumulatorów do 75 USD za kWh do roku obrotowego 2028, a w przyszłości zamierza obniżyć go jeszcze bardziej, do poziomu 65 USD za kWh, aby osiągnąć równowagę kosztową pomiędzy samochodami elektrycznymi i benzynowymi.

Jazda autonomiczna bez potrzeby kierowania – w podróży będzie można zająć się innymi rzeczami (fot. Nissan)

W ramach programu Nissan Ambition 2030 firma zamierza oferować klientom szeroki zakres technologii wspomagania kierowcy. Japońska marka planuje rozszerzyć zastosowanie technologii ProPILOT na ponad 2,5 miliona pojazdów marki do roku obrotowego 2026. Producent będzie również dalej rozwijać swoje technologie w obszarze samochodów autonomicznych, dążąc do wprowadzenia systemów LiDAR nowej generacji w praktycznie wszystkich nowych modelach do roku obrotowego 2030.

Cykl ELEKTROMOBILNOŚĆ – ogniwa solid state? To skomplikowane

Total
0
Shares