Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Peugeot 308 hatchback i kombi. Wszystko co musisz zanim go kupisz

Peugeot 308 to najnowszy kompakt w gamie francuskiej marki. Podsumowujemy co o nim wiemy.
Peugeot 308
Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Najnowszy Peugeot 308 zadebiutował oficjalnie w 2021 roku. Auto szybko przypadło do gustu wielu osobom, w 2022 roku model ten zdobył prestiżowy tytuł WCOTY 2022 (Women’s World Car of The Year) jako najlepszy światowy samochód roku wg kobiet. Jednak absolutnie nie uważamy, że jest to model, który podoba sie tylko paniom. Ten kompakt oferuje wiele każdemu, bez względu na płeć. Bierzemy redakcyjną lupę i przyglądamy się szczegółowo aktualnej ofercie, okraszając temat naszymi wnioskami z testów różnych wariantów tego modelu, jakie przeprowadziliśmy w naszej redakcji.

Nie będzie ani grama przesady w stwierdzeniu, że Peugeot 308 to kompakt niebanalny. Auto wyróżnia się nieszablonowym wzornictwem i choć oferuje raczej klasyczne formy nadwozia: hatchback i kombi (w wersji Peugeot 308 SW), to wiele stylistycznych akcentów dostrzegalnych zarówno w nadwoziu tego modelu, jak i w kabinie pasażerskiej odróżnia francuską propozycję, od wielu innych modeli z segmentu kompaktów. Model ten można zamawiać już od jakiegoś czasu w Polsce, dostępny jest szeroki zakres wersji wyposażeniowych i odmian napędu, część z nich udało nam się już przetestować, a w przyszłym roku gamę jednostek spalinowych i hybrydowych uzupełnią również odmiany zeroemisyjne (elektryczne), o których wspominam na końcu materiału. Tutaj bowiem chcemy się skupić na tym, co klienci w Polsce mogą już zamówić i czego mogą się spodziewać.

Peugeot 308 – odważny styl

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 SW GT (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Projektanci najnowszego kompaktu w gamie francuskiej marki nie mieli zbyt mocno ściągniętych cugli, bo najnowszy 308 to pojazd, którego nadwozie, wyróżnia się odważną formą. Z jednej strony klasyczne gabaryty kompaktowego hatchbacka i kombi, z drugiej agresywna stylizacja korespondująca z lwem, symbolem marki. Reflektory LED w formie zmrużonych kocich oczu i te wyróżniające nowe modele świetlne kły stanowią rozpoznawalny z daleka wyróżnik stylistyczny nowych modeli francuskiej marki. Ostre przetłoczenia na bokach ponad progami korespondują tu z podobnym kształtem linii przechodzącej w maskę i wspomniane świetlne “kły”. To auto wręcz designerskie. Jeżeli celem Francuzów było przyciągnięcie wzroku postronnego obserwatora, to w przypadku modelu 308 efekt na pewno udało się uzyskać.

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/Automotyw.com)

Peugeot 308 – typowy przedstawiciel segmentu C?

Cóż, już od strony wizualnej łatwo stwierdzić, że nowy Peugeot 308 typowym kompaktem nie jest. Pod względem gabarytów auto owszem, plasuje się w zdecydowanie w segmencie C, choć nie jest to rekordzista względem rozmiarów, czy przestrzeni wewnątrz, jak i w bagażniku.

Peugeot 308 hatchback – wymiary modelu (graf. materiały producenta)

Przy rozstawie osi wynoszącym 2675 mm Peugeot 308 powinien zapewnić względnie wygodne warunki podróży czterem osobom. Względnie, bo siedzieliśmy w różnych wersjach tego modelu i o ile z przodu nie mamy najmniejszych uwag, przestrzeni jest dużo, a opcjonalne fotele AGR pozwalają wygodnie pokonać naprawdę długie dystanse, ale już na tylnej kanapie rośli pasażerowie (powyżej 180 cm wzrostu) mogą nieco narzekać na niezbyt dużą ilość miejsca na nogi, czy na stopy pod przednimi fotelami. Nie są to jednak mankamenty, które drastycznie ograniczałyby komfort. Niemniej najwyższym pasażerom sugerujemy zajęcie miejsc w pierwszym rzędzie. Warto przy tym zauważyć, że rozstaw osi w tym modelu jest większy niż np. w Volkswagenie Golfie najnowszej generacji (2619 mm) czy kompaktowym Renault Megane IV (2669 mm). Zatem nie można powiedzieć, że przestrzeń pasażerska jest w Peugeocie zbyt mała, raczej poczucie pewnej “przytulności” wynika ze znacznego zabudowania kokpitu.

Peugeot 308 SW – wymiary modelu (graf. materiały producenta)

Jeżeli zależy Wam na większej przestrzeni, to pamiętajmy o 308 w nadwoziu kombi, czyli wersji 308 SW. To nie tylko kwestia powiększonego bagażnika, model ten jest ogólnie większy. Wystarczy zauważyć, że już rozstaw osi wynosi w tym przypadku 2732 mm, to wartość nie tylko większa od hatchbacka, ale też większa niż np. w przypadku konkurencyjnych modeli kompaktowych z tym typem nadwozia. Żeby nie być gołosłownym: VW Golf Variant ma rozstaw osi 2686 mm, a Hyundai i30 kombi 2650 mm.

Jeżeli chodzi o walory transportowe, to wiele zależy od wybranej wersji napędowej i nadwoziowej. Najpojemniejszy bagażnik otrzymamy wybierając bazową jednostkę benzynową w 308 SW, wówczas mamy nawet 608 litrów pojemności, co jest więcej niż przyzwoitym wynikiem. Po złożeniu oparć tylnej kanapy uzyskujemy do 1634 litrów (to więcej niż w Golfie Variancie, ale minimalnie mniej niż w Hyundaiu i30 kombi). Funkcjonalność przestrzeni może ulec zmianie (znika podwójna podłoga Flex Floor w kombi), gdy wybierzemy opcjonalny system nagłośnienia Focal Premium Hi-Fi z 10 głośnikami (kosztuje dodatkowe 3000 zł i jest dostępny tylko dla topowej wersji wyposażeniowej GT). Mniejszy bagażnik jest w hybrydach plug-in. Wówczas francuskie kombi ma 548 litrów pojemności. W hatchbacku pojemności to odpowiednio 412 litrów (wersje spalinowe) i 361 litrów (PHEV). Warto też mieć na uwadze, że tylna klapa unosząc się do góry zwiększa wysokość do 209 cm (co ciekawe, bardziej w górę wystaje w hatchbacku). Wiele parkingów ma wysokość do 200 cm, dlatego uważajcie by nie zawadzić o jakieś elementy sufitowej instalacji na podziemnych parkingach podczas załadunku i rozładunku auta. Wspomniałem, że przestrzeń bagażowa zależy od wersji napędowej, czas zatem poznać odpowiedź na kolejne istotne pytanie.

Peugeot 308 i 308 SW – co pod maską?

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/Automotyw.com)

Nowy Peugeot 308 oferowany jest w naszym kraju praktycznie z pełną paletą jednostek napędowych. Do wyboru dziś mamy wersje z benzyniakami, dieslem i hybrydy plug-in, a dojdą jeszcze elektryki (wspominam o nich na końcu materiału). Gama napędów obejmuje dziś dwie wersje hybrydowe typu plug-in o mocy systemowej 180 i 225 KM, bazowego benzyniaka 1.2 PureTech S&S o mocy 130 KM oraz silnik wysokoprężny o mocy również 130 KM. Jeżeli chodzi o przeniesienie napędu, do wyboru mamy zarówno sześciobiegową skrzynię manualną (tylko w bazowym benzyniaku) oraz ośmiostopniową dwusprzęgłówkę EAT8 (wszystkie pozostałe wersje napędowe, z wyjątkiem elektrycznych, ale ich jeszcze nie ma w ofercie, o elektrykach piszę na końcu, tu opieram się na tym, co marka aktualnie oferuje w Polsce).

Bazowa jednostka w tym modelu to trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 1.2 PureTech 130 S&S. Opinie na temat tej jednostki są różne, ale te mniej pochlebne dotyczą tego silnika z początków jego produkcji (a produkowany jest on od 2013 roku), bo wówczas wyszedł na jaw problem ze strzępiącym się paskiem napędu rozrządu pracującym w tym silniku w kąpieli olejowej (rozrząd typu hot oil). Problem był na tyle poważny, że strzępki paska zatykały smok olejowy, co w skrajnych przypadkach mogło prowadzić nawet do zatarcia silnika, PSA zorganizowało nawet akcję serwisową dotyczącą tego silnika z lat 2013 – 2017. Należy jednak podkreślić, że jednostka, która trafia pod maskę nowego Peugeota 308 i 308 SW to zmodernizowany silnik pozbawiony wykrytych wcześniej wad “wieku dziecięcego”. Nie zmienia to faktu, że choć – jak na trzycylindrówkę – silnik ten wyróżnia się dobrą kulturą pracy, to 130 KM mocy nie zapewni nadmiernych emocji dla lubiących dynamikę. Wariant ten przyśpiesza od 0 do 100 km/h w czasie od 9,6 s (wersja hatchback z manualną skrzynią) poprzez 9,7 s. (hatchback z automatem), 9,8 s (kombi z manualem) i 9,9 s. (kombi z EAT8). Deklarowana przez producenta prędkość maksymalna to w każdym z wariantów nadwoziowych z tym napędem 210 km/h. Wystarczy aż nadto.

Jeszcze słabszą dynamikę ma wersja z silnikiem wysokoprężnym, czyli Peugeot 308 / 308 SW BlueHDi 130 S&S. W tym przypadku silnik zawsze jest łączony z przekładnią automatyczną EAT8. Hatchback z dieslem setkę ogarnie w 10,6 sekundy, kombi 100 km/h uzyska w czasie o 0,3 s. krótszym. Niemniej osoby wybierające diesla dokonują takiego wyboru nie ze względu na dynamikę, lecz oszczędność paliwa (średnia WLTP 4,7 – 4,9 l/100 km).

Jeżeli jednak oczekujemy lepszej dynamiki, w gamie pozostają dwa warianty napędu PHEV. W jednym o mocy sumarycznej 180 KM, silnik PureTech 150 KM jest łączony z silnikiem elektrycznym o mocy 81 kW. Taka konfiguracja pozwala osiągnąć 100 km/h ze startu zatrzymanego po 7,6 sekundach w hatchbacku i 7,7 s. w kombi. Najmocniejszy wariant hybrydowy plug-in to połączenie tego samego silnika elektrycznego (81 kW) i benzyniaka PureTech 180 KM, co pozwala sumarycznie uzyskać moc 225 KM. Niby sporo więcej, ale przyśpieszenia nie są jakoś drastycznie lepsze, bo są dla każdej wersji nadwoziowej o 0,1 sekundy krótsze.. Prędkości maksymalne słabszej i mocniejszej hybrydy to odpowiednio 225 i 235 km/h. Obie wersje PHEV opisywanego modelu w każdej z dwóch wersji nadwoziowych mają ten sam maksymalny moment obrotowy, wynosi on 360 Nm. Warto dodać, że oba warianty mogą jeździć również na samym prądzie i da się tak jechać z prędkością do 135 km/h. Jak długo? Czas poznać odpowiedź.

Peugeot 308 i 308 SW – zasięg i ładowanie

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 SW GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/Automotyw.com)

W obu wersjach hybrydowych typu plug-in pojemność litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego wynosi 12,4 kWh. Jak na PHEV-a nie są to jakieś ekstremalne wartości, ale zdaniem producenta oraz danych homologacyjnych (wg WLTP) powinny wystarczyć na bezemisyjne pokonanie od 58 km do 60 km, wartości są podobne w obu hybrydowych wariantach z wtyczką i obu wersjach nadwoziowych. Jak wygląda ładowanie? Peugeot oferuje standardowo do wariantów hybrydowych plug-in jednofazową ładowarkę pokładową zdolną do przyjęcia maksymalnie mocy 3,7 kW. Opcjonalnie (za dopłatą 1800 zł) można zamówić egzemplarz z ładowarką pokładową jednofazową o mocy do 7,4 kW, co pozwala skrócić czas pełnego naładowania baterii trakcyjnej do godziny i 40 minut. Pamiętajmy jednak, że 7,4 kW z jednej fazy oznacza, że instalacja, do której podpinamy takie auto musi znieść prąd o natężeniu 32 A. Wiele zabezpieczeń nadprądowych w polskich domach odcina zasilanie przy przekroczeniu 25 A z jednej fazy. W przypadku ładowania ze zwykłego gniazdka (230 V, 8 A), czas pełnego ładowania powinien trwać nieco ponad 7 godzin (producent podaje 7 godzin i 5 minut). Standardowa ładowarka 3,7 kW (prąd 16 A) skróci ten okres do 3 godzin i 25 minut.

Peugeot 308 i 308 SW – wyposażenie i technika w standardzie

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 SW GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/ Automotyw.com)

Francuska marka oferuje w Polsce cztery warianty wyposażenia nowego Peugeota 308 i 308 SW: Active Pack, Allure, Allure Pack oraz GT. Już bazowy poziom Active Pack nie oznacza, że dostajemy gołe nadwozie z silnikiem i fotelami. Peugeot od lat przyjmuje nieco inne podejście niż np. niemieckie marki, które bazowo oferują skromne wyposażenie, za to wiele opcjonalnych (i płatnych) dodatków do wyboru.

Bazowa wersja Active Pack zawiera m.in.: system bezkluczykowego uruchamiania pojazdu (otwieramy jednak z pilota), czujniki parkowania z tyłu, system automatycznego hamowania awaryjnego, system aktywnego monitorowania pasa ruchu (ostrzega, ale nie koryguje toru), automatyczną dwustrefową klimatyzację. Do tego mamy dwa gniazda USB-C z przodu, centralny ekran dotykowy 10″, bezprzewodowy Mirror Screen (Android Auto/Apple CarPlay), elektryczny hamulec postojowy, obręcze 16″, Peugeot i-Cockpit z konfigurowalnymi wirtualnymi zegarami 10″, przednie reflektory LED, zewnętrzne lusterka elektrycznie sterowane i składane, materiałową tapicerkę, ale już wielofunkcyjna kierownica zawsze jest skórzana. Jak widać, biedy nie ma.

W wersji Allure otrzymujemy ponad odmianę bazową następujące elementy:

  • system automatycznego hamowania awaryjnego wykrywający pieszych i działający w warunkach nocnych (kamera+radar) (w hybrydach mamy to już poziom niżej)
  • czujniki parkowania również z przodu (a nie tylko z tyłu) + kamerę cofania
  • Air Quality System, czyli monitoring jakości powietrza w kabinie
  • grill z chromowanymi elementami ozdobnymi (widoczne na naszych zdjęciach)
  • automatykę świateł drogowych
  • ambientowe 8-kolorowe (możemy to zmieniać) oświetlenie LED deski rozdzielczej
  • obręcze lekkie 17″ bez względu na napęd (w hybrydach również ten element mamy przy niższym poziomie wyposażenia)
  • wbudowana nawigacja satelitarna
  • centralny ekran 10″ z programowalnymi przyciskami i-Toggles
  • tapicerka materiałowo – skórzana (skóra ekologiczna)
  • przyciemniane szyby z tyłu (tylna i boczne)

Decydując się na jeszcze wyższy poziom wyposażenia Allure Pack otrzymujemy ponadto takie elementy jak:

  • bezkluczykowy dostęp i rozruch (a nie tylko rozruch)
  • adaptacyjny tempomat
  • długodystansowy system monitorowania martwego pola
  • system ostrzegający o poruszających się poprzecznie obiektach podczas cofania

Pozostała nam jeszcze do omówienia topowa odmiana wyposażeniowa GT. Co w niej otrzymamy w standardzie, co mogłoby nas potencjalnie skłonić do jej wyboru? Francuska marka kusi w tym przypadku czarną, lakierowaną osłoną wlotu powietrza z chromowanymi zdobieniami (również zobaczycie na zdjęciach), aluminiowe listwy dekoracyjne w panelach drzwi, obręcze 18″ ze stopów lekkich, aluminiowe nakładki na pedały, Peugeot i-Cockpit 3D z konfigurowalnym wyświetlaczem 10″, reflektory Matrix LED z automatyką dostosowania wiązki światła do warunków na drodze, tapicerka z alcantary łączona ze skórą ekologiczną. Tym, co mnie osobiście najbardziej przekonuje są matrycowe reflektory. System ten funkcjonuje w nieoświetlonych miejscach (poniżej 5 luxów) oraz przy prędkości powyżej 40 km/h o oferuje 5 różnych trybów oświetlenia. Niestety, jeżeli chcielibyście wybrać Matrix LED w niższej wersji wyposażenia, choćby i za dopłatą, to nie ma takiej możliwości. Matrycowe reflektory Peugeot zarezerwował wyłącznie jako wyposażenie standardowe topowej wersji GT.

Peugeot 308 i 308 SW – co w opcjach?

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 SW GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/ Automotyw.com)

Całkiem przyzwoite wyposażenie standardowe już nawet w wersji bazowej nie wyczerpuje oferty. Peugeot oferuje całkiem sporo opcjonalnych dodatków. Za dopłatą 1900 zł możemy doposażyć Peugeota 308/308 SW (wersje Allure Pack i GT) w system VisioPark 360, czyli dookólny obraz z 4 kamer. 700 zł kosztuje opcjonalny dla dwóch najwyższych poziomów wyposażenia (Allure Pack i GT) pakiet Drive Assist Plus dodający do tempomatu adaptacyjnego i innych już obecnych systemów również system Lane Positioning Assist, czyli adaptacyjne prowadzenie po torze jazdy. W przypadku wyboru wersji GT VisioPark 360 i Drive Assist Plus otrzymamy taniej wybierając pakiet GT Pack za 2500 zł. Dopłaty wymaga np. bezprzewodowa ładowarka indukcyjna do smartfonu (400 zł dla Allure Pack i GT, w niższych poziomach wyposażenia – niedostępna). Topowa wygoda, czyli elektrycznie regulowane fotele AGR z pamięcią ustawień i z funkcją masażu wymagają dopłaty 3500 zł i są dostępne tylko dla wersji GT. Jeżeli wybierzemy skórzaną tapicerkę (Mistral Nappa lub Blue Naboo) za 7500 zł, wówczas masaże i fotele AGR otrzymujemy już w pakiecie. Również tylko dla wersji GT. W niższych wersjach wyposażenia skórzanych siedzeń nie da się zamówić.

Opcjonalny system nagłośnienia Focal Premium Hi-Fi i rozmieszczenie jego komponentów w Peugeocie 308 SW (graf. materiały producenta)

Wspomniałem też o opcjonalnym systemie audio Focal Premium Hi-Fi z 10 głośnikami, subwooferem (zajmuje część bagażnika) i dedykowanym, 12-kanałowym wzmacniaczem o mocy 690 W. Radzę posłuchać tego rozwiązania przed jego wyborem. Ja osobiście słuchałem nagłośnienia Focala w tym modelu i… mam wątpliwości. Brzmienie jest przyzwoite, ale problem polega na tym, że podobnie odbieram również standardowy system audio nowych Peugeotów. Dlatego wszystkim, którzy już teraz są skłonni zamówić nowego Peugeota 308 lub 308 SW zachęcam, by wybrali się do salonu i posłuchali nagłośnienia Focal w salonowym egzemplarzu i na tej podstawie podjęli decyzję. Jeżeli uznacie, że jest ono warte dopłaty 3000 zł, to cóż, przecież to wasze pieniądze.

Peugeot 308 i 308 SW – niebawem również jako pełny elektryk

Peugeot e-308 i e-308 SW
Peugeot e-308 i e-308 SW (fot. Peugeot)

W aktualnej ofercie jeszcze nie znajdziemy wersji opisywanego modelu z napędem elektrycznym, ale pojawienie się ich w gamie 308 zostało już zapowiedziane przez francuską markę jeszcze we wrześniu 2022 roku. Elektryczne Peugeot e-308 oraz e-308 SW (czyli również z nadwoziem kombi) mają trafić do sprzedaży w połowie 2023 roku. Tytułem uzupełnienia bieżącej oferty pokrótce przyjrzyjmy się możliwościom tych wersji.

Elektryczne odmiany modelu 308 otrzymają np. specjalnie zaprojektowane dla zeroemisyjnych odmian 18-calowe aerodynamiczne felgi, chodzi oczywiście o zwiększenie efektywności energetycznej poprzez minimalizację oporów powietrza. Peugeot e-308 w obu wersjach nadwoziowych (hatchback i kombi) napędzany będzie przez nowy silnik elektryczny o mocy 115 kW (156 KM) i 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego dostępnego – jak w niemal każdym aucie elektrycznym – praktycznie od startu. Oznacza to natychmiastową reakcję napędu na polecenia kierowcy i cichą jazdę.

Energii dla jednostki elektrycznej dostarczać ma nowy wysokonapięciowy akumulator o pojemności 54 kWh (netto 51 kWh), pracujący z napięciem 400 V. Zdaniem producenta ma to zapewniać aż 400 km zasięgu, to dość optymistyczna wartość, ale Peugeot zapewnia, że średnie zużycie (dane w trakcie homologacji) ma wynosić zaledwie 12,7 kWh/100 km. To bardzo optymistyczne założenie. Z naszych doświadczeń nastawialibyśmy się raczej na wyniki w okolicach 15 kWh/100 km, co i tak oznacza zasięg realny przekraczający 330 km.

W standardzie elektrycznych e-308 ma być oferowana pokładowa ładowarka trójfazowa o mocy 11 kW. Natomiast w przypadku korzystania z publicznych mocnych stacji ładowania, auto przyjmie do 100 kW mocy. Ma to skrócić czas ładowania z 20 do 80 % pojemności akumulatora do niecałych 25 minut. Wersja elektryczna nie jest jeszcze wyceniona, zatem dane z cennika uzupełnimy, gdy takowy zostanie opublikowany przez producenta na polskim rynku.

Peugeot 308 i 308 SW – ile kosztuje to auto?

Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Peugeot 308 GT Hybrid 225 (fot. Julia Hebdzyńska/Automotyw.com)

Oferta przygotowana na polski rynek to obecnie 4 warianty silnikowe i 4 warianty wyposażenia. Najtańszy Peugeot 308 to nadwozie hatchback z bazową jednostką benzynową z manualem i w wersji wyposażeniowej Active Pack. Za taki egzemplarz zapłacimy od 108 300 zł. Wyższe poziomy wyposażenia z benzyniakiem i manualną skrzynią biegów wyceniane są na od 117 300 zł (Allure), od 120 300 zł (Allure Pack). Topowa wersja GT w ogóle nie jest oferowana z bazowym napędem i manualną skrzynią. Nadwozie kombi, czyli 308 SW startuje z wyższego pułapu, bo w tym przypadku ceny za bazowy wariant startują od 118 300 zł.

Jeżeli wolicie 308 z dieslem, to ceny startują – zależnie od nadwozia – od 125 600 zł (Active Pack; hatchback) i od 135 600 (Active Pack, kombi). Topowe GT z dieslem to w przypadku hatchbacka i kombi odpowiednio: od 148 400 zł i od 159 400 zł.

Jeżeli chodzi o wersje hybrydowe to w tym przypadku bazowy poziom wyposażenia Active Pack w ogóle nie jest dostępny. Dla hybryd plug-in bazowym poziomem jest Allure i ceny w tym przypadku za słabszą, 180-konną hybrydę startują od 181 400 zł. Mocniejsza 225-konna hybryda plug-in oferowana jest wyłącznie w topowej odmianie GT i kosztuje od 203 100 zł.

Czy to dużo? To zależy, gdy porównujemy kwoty bazowe innych modeli z segmentu, okazuje się, że Peugeot 308 hatchback jest tańszy od bazowego Golfa VIII, Mazdy 3, czy Forda Focusa, czy Cupry Leona, ale np. droższy od bazowych: Hyundaia i30, Kia Ceed, Opla Astra, Renault Megane, Seata Leona, Citroena C4, czy Skody Octavii. Gdybyśmy jednak zaczęli porównywać poziomy wyposażenia i moce, wówczas ceny wielu teoretycznie tańszych modeli zaczynają się zrównywać. W efekcie naszym zdaniem 308 i 308 SW są atrakcyjnie wycenionymi modelami względem tego, co te samochody sobą oferują. Decyzję i tak każdy musi podjąć sam w oparciu o własne preferencje i gusta. My wiemy jedno – 308 to auto, któremu na pewno warto się przyjrzeć i które warto wypróbować. Zobaczcie nasze wcześniejsze testy tego modelu:

Total
0
Shares