Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile kosztuje wodorowa Toyota Mirai?

Toyota Mirai II
Toyota Mirai (fot. Toyota)

Toyota rozpoczyna przedsprzedaż wodorowego sedana Mirai. To limuzyna z bezemisyjnym napędęm, który oczyszcza powietrze. Auto jest dostępne w dwóch wersjach wyposażenia, a ceny Toyoty Mirai zaczynają się od 299 900 zł.

Czym jest Mirai?

Toyota Mirai (fot. Toyota)
Toyota Mirai (fot. Toyota)

Nowa Toyota Mirai to duży sedan z napędem elektrycznym wykorzystującym wodorowe ogniwa paliwowe. Auto jest nie tylko bezemisyjne, ale oczyszcza powietrze podczas jazdy. Mirai nowej, drugiej generacji został zaprojektowany w architekturze TNGA, dzięki której zyskał tylny napęd, nisko położony środek ciężkości, większą odporność na zderzenia oraz intrygującą stylistykę. W kabinie mieści się 5 osób. Mocniejszy silnik zapewnia lepsze osiągi, a bardziej wydajne ogniwa paliwowe i trzy zbiorniki wodoru pozwoliły wydłużyć zasięg na jednym tankowaniu do 650 km (wg WLTP).

Co “pod maską” Mirai?

Toyota Mirai II
Toyota Mirai II – przekrój auta, nowa platforma i trzy zbiorniki na wodór (fot. Toyota)


Toyota Mirai jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Jednostka ta jest zasilana ogniwami paliwowymi, które produkują prąd na bieżąco w reakcji wodoru z tlenem. Samochód zużywa średnio 0,84 kg/100 km wodoru, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 9 s. Wodorowa Toyota nie emituje podczas jazdy żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest para wodna. Mirai został zaprojektowany na platformie GA-L o rozstawie osi 2 920 mm. Jego długość wynosi 4 975 mm, a szerokość 1 885 mm.

Wyposażenie standardowe (nie obejmuje stacji tankowania wodoru)

Wlew wodoru w Toyota Mirai (fot. Toyota)

I to jest największy problem. Gdzie tankować Mirai? Portal branżowy gasHD.eu podaje, że nad Wisłą w najbliższym czasie powstanie 11 stacji tankowania wodoru. Będą one głównie skupione wokół stolicy oraz Trójmiasta.

Prestige (299 900 zł)

Toyota Mirai (fot. Toyota)
Kabina Toyoty Mirai (fot. Toyota)

Prestige standardowo obejmuje system oczyszczania powietrza, dwustrefową klimatyzację automatyczną, inteligentny kluczyk, główne światła Bi-LED, światła do jazdy dziennej LED oraz 19-calowe koła aluminiowe z oponami 235/55 R19. We wnętrzu znajdują się podgrzewane przednie fotele, materiałowa tapicerka, a także system multimedialny z kolorowym ekranem dotykowym 12,3 cala, nagłośnieniem Premium Audio JBL z 14 głośnikami oraz interfejsem Android Auto™ i Apple CarPlay™. Ekran dotykowy służy także do obsługi nawigacji satelitarnej po polsku z 3-letnią aktualizacją map.

Executive (314 900 zł)

Toyota Mirai II
Toyota Mirai II – nowoczesny i stylowo wykończony kokpit auta (fot. Toyota)


Wersja Executive wnosi do wyposażenia Mirai monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (Panoramic View Monitor), bezprzewodową ładowarkę telefonu w konsoli centralnej, tapicerkę ze skóry syntetycznej, podgrzewanie kierownicy i skrajnych foteli w drugim rzędzie oraz system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), układ detekcji przeszkód (ICS), zapobiegający kolizjom podczas manewrów, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) i system adaptacyjnych świateł drogowych (AHS).

Bezpieczeństwo

Toyota Mirai (fot. Toyota)
Wszystko fajnie, ale gdzie tankować Mirai? (fot. Toyota)

Do standardowego wyposażenia należy także pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, zawierający inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (SC), asystenta utrzymania pasa ruchu (LTA), układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz automatyczne światła drogowe (AHB). Ponadto samochód otrzymał w standardzie system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall) oraz system wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC) i zjazd ze wzniesienia (DAC).

Total
0
Shares