Seria Avantgarde Mercedesa W201 była mocno limitowana, a obecnie to jedna z najbardziej pożądanych odmian popularnego “Baby Benza”, choć nieco zapomniana wśród innych konfiguracji. Czy warto szukać W201 Avantgarde? Ile kosztuje najmniejszy youngtimer Mercedesa?
Mercedes W201 – mniejszy brat “Balerona”
Mercedes W201, nazwany potocznie “Baby Benz” był produkowany w latach 1982 – 1993. Model ten wpisywał się w średni segment “D” – z wymiarami większymi od modeli kompaktowych, zapewniających w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Popularna 190-tka oferowała bogatą ofertę silników benzynowych i diesla, wolnossących oraz doładowanych turbosprężarką. Układ zasilania bazował przede wszystkim na gaźnikach, wtryskach Bosch KE-Jetronic oraz pompach wtryskowych Boscha.
Mercedes-Benz 190 był o 30,5 cm krótszy, o 10,8 cm węższy i o 5,5 cm niższy od starszego W123. W roku 1988 roku pojawiła się odświeżona, poliftowa wersja W201, z wtryskowym układem zasilania oraz unowocześnionym wnętrzem. W201 to projekt autorstwa Bruno Sacco i Petera Pfeiffera, a niewielu pasjonatów marki wie, że egzemplarze tego samochodu składano również w Polsce, w zakładach w Jelczu-Laskowicach.
Mercedes W201 – Avantgarde
Niemieccy producenci samochodów osobowych, a w szczególności Volkswagen i Mercedes, uwielbiali tworzyć limitowane wersje swoich aut. Mercedes-Benz W201 Avantgarde był ściśle limitowany i przeznaczony tylko na dwa rynki: niemiecki i francuski.
Mercedes-Benz 190 Avantgarde Rosso
W skład pakietu stylistycznego Avantgarde Rosso wchodziły smaczne detale, takie jak kolorowa tapicerka w kratkę i tak samo obszyte boczki, lakierowane na czarno wstawki na konsoli środkowej oraz bordowy lakier “569 Avantgarde Rot”. Egzemplarze w wersji Avantgarde Rosso wyposażano jedynie w wolnossące silniki benzynowe o pojemności 1.8 l o mocy 109 KM. Tych pojazdów powstało jedynie 2300 sztuk.
Mercedes-Benz 190 Avantgarde Azzurro
Ta odmiana z 1993 roku pod maską miała wolnossącą benzynową jednostkę 2.3 litra o mocy 136 KM. Nadwozie pokrywał metaliczny lakier w odcieniu niebieskim, a tapicerkę obszyto czarną skórą Sportline z różnokolorowymi akcentami na siedzeniach i panelach drzwi. Czerwony pojawił się na siedzeniu kierowcy, żółty na fotelu pasażera z przodu, niebieski z tyłu po prawej i zielony z tyłu po lewej stronie. Wstawki w konsoli środkowej zrobione były z imitacji karbonu.
Mercedes-Benz 190 Avantgarde Verde
Tą wersję Mercedesa W201 polakierowano w kolorze zielonym, a do napędu służył silnik wolnossący diesel o pojemności 2.5 i o mocy 95 KM. Wnętrze utrzymane jest w stylu Sportline z antracytową tkaniną i zielonymi wstawkami. Elementy w konsoli środkowej również są barwione na zielono. Każdy samochód w tej wersji ma nagłośnienie firmy Becker oraz szyberdach.
Francuskie 190 E Azzurro
Tej odmiany należy szukać przede wszystkim nad Sekwaną, bo powstała z przeznaczeniem na rynek francuski. Z fabryki Mercedes 190 E Azzurro wyjeżdżał z benzynowym, 4-cylindrowym silnikiem 2.0 l. Pod koniec 1992 roku wyprodukowano tylko 300 sztuk w takim zestawieniu. Wszystkie wyposażono w niebieskie tkaniny wewnątrz i jakże cenną klimatyzację.
Mercedesy 190 z serii Avantgarde to pewnością prawdziwe “białe kruki” w portfolio niemieckiego producenta. Ich ceny zaczynają się od 20 000 zł, a sięgają 50 000 zł, a często nawet więcej – to oczywiście zależy od stanu konkretnego egzemplarza – nadwozia, wnętrza, czy historii serwisowej. Podczas poszukiwań szczególną uwagę należy zwrócić na stan blacharski, który będzie najdroższy w potencjalnej naprawie, a także kompletne wnętrze, do którego detale bardzo trudno zdobyć na rynku wtórnym. Trzeba być czujnym i bacznie obserwować ogłoszenia na zagranicznych portalach ogłoszeniowych, choć również w Polsce zdarzają się takie perełki. Trzymamy kciuki za Wasze łowy!