Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

MAN uruchamia masową produkcję elektrycznych autobusów. W Polsce.

Po niewielkiej serii próbnej fabryka w Starachowicach ruszyła z masową produkcją elektrycznych autobusów dla komunikacji miejskich.
MAN Lion's City E
(fot. materiały prasowe producenta)

Firma MAN rozpoczęła seryjną produkcję w pełni elektrycznych autobusów miejskich w swojej polskiej fabryce zlokalizowanej w Starachowicach. Pierwszym seryjnie wytwarzanym modelem, który zjedzie ze starachowickiej fabryki będzie Lion’s City E w wersji 12-metrowej (krótszej).

Elektryczne autobusy wytworzone w Polsce w pierwszej kolejności trafią do Hamburga. Władze samorządowe Hamburg-Holstein zamówiły elektryczne Lion’s City E na potrzeby własnego transportu publicznego. Zresztą po ulicach Hamburga już jeżdżą dwa egzemplarze elektrycznego Lion’s City E, także wyprodukowane w polskiej fabryce w serii próbnej. W Starachowicach będzie produkowana również przegubowa wersja tego pojazdu, co ma nastąpić pół roku po rozpoczęciu składania modelu 12-metrowego.

MAN Lion's City E
Elektryczny MAN Lion’s City E na ulicach Frankturtu (fot. materiały prasowe producenta)

12-metrowa wersja elektrycznego autobusu MAN Lion’s City E dysponuje 35-ma miejscami siedzącymi, maksymalnie pojazd może pomieścić do 88 pasażerów, choć w aktualnej sytuacji pandemicznej z oczywistych względów pojazdy te raczej nie będą w pełni obłożone. Elektryczny zespół napędowy generuje – w zależności od odmiany – od 160 do 270 kW mocy. Modułowy zespół akumulatorów o łącznej pojemności 480 kWh. Dużo, prawda? Ale pamiętajmy, że mówimy o autobusie – pojeździe znacznie cięższym od jakiegokolwiek osobowego auta elektrycznego.

Ładowanie elektrycznego autobusu MAN Lion's City E
Produkowane w Polsce 12-metrowe MAN Lion’s City E 12, a także wersja przegubowa, której produkcja ruszy pół roku po krótszej odmianie, ładowane są z gniazdka CCS2 (fot. materiały prasowe producenta)

Zdaniem producenta zasięg 12-metrowego autobusu MAN Lion’s City E ma wynosić od 200 do 270 km. Elektryczne pojazdy przeznaczone dla miejskiej komunikacji publicznej mogą być ładowane z gniazdek typu CCS2 w zajezdni (oczywiście pod warunkiem, że dana komunikacja miejska zadbała o odpowiednią infrastrukturę). Rzeczywiste testy egzemplarzy próbnych potwierdzają deklarowany zasięg. Na przykład podczas testów w hiszpańskim mieście Badajoz autobus MAN Lion’s City E 12 uzyskał nawet wyższy zasięg – podczas 16-godzinnej zmiany pojazd pokonał 284 km w 35-stopniowym upale (test przeprowadzono latem). Jak twierdzi Manuel Fraile z szef sprzedaży MAN z hiszpańskiej filii koncernu: “Na koniec dnia autobus był jeszcze wystarczająco naładowany. Oznacza to, że nasz autobus elektryczny może być eksploatowany na trasach, które dotąd wydawały się niemożliwe do obsługi przez pojazdy elektryczne”.

Total
0
Shares