Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche + Singer + off-road = ACS. O co tu chodzi?

Singer ACS

Singer to amerykańska manufaktura, która osiągnęła artystyczny i wręcz wirtuozerski poziom odbudowywania klasycznych Porsche. Tym razem firma z Los Angeles pod kierownictwem Roba Dickinsona, zaprezentowała coś, czego nikt się nie spodziewał…

Singer ACS
ACS potrafi latać… (fot. Singer)

Być może słyszeliście kiedyś o Porsche 959? Być może wiecie też, że owe 959 bazuje na modelu 911 i w rajdowej specyfikacji wygrało w pustynnym rajdzie Paris–Dakar? A co to ma wspólnego z Singerem? Budowa All-Terrain Competition Study (ACS) rozpoczyna się również od Porsche 911 – typoszeregu 964 z 1990 roku. Auto zostaje następnie poddane przemianie i gruntownie zmodyfikowane pod kątem jazdy terenowej przy dużych prędkościach…

Singer ACS
… i pływać (fot. Singer)

ACS – All-Terrain Competition Study

Moc pochodzi z chłodzonego powietrzem 3,6-litrowego silnika sześciocylindrowego z podwójnym turbodoładowaniem, który zapewnia co najmniej 450 koni mechanicznych, ale można go dostroić w celu uzyskania większej mocy. Pięciobiegową sekwencyjną skrzynię biegów można zmieniać przełożenia ręcznie lub za pomocą łopatek, kierując moc przez napęd na wszystkie koła z potrójnymi mechanizmami różnicowymi o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie o dużym skoku z podwójnymi amortyzatorami zapewnia duży prześwit, a opony BFGoodrich All-Terrain pozwalają na zabawę poza asfaltem. Nadwozie powstało z włókna węglowego.

Singer ACS
Kto nie chciałby takiego cacka? (fot. Singer)

Projekt ACS

Wieloletni guru rajdowy Richard Tuthill, który pomagał w przygotowywaniu samochodów wyścigowych Rothmans 911 w latach 80-tych był zaangażowany w rozwój ACS. Ten samochód jest również przeznaczony do udziału w zawodach. Standardowe wyposażenie obejmuje pełną klatkę bezpieczeństwa, duży zbiornik paliwa oraz schowek na dwa koła zapasowe i opony (w bagażniku przednim i za siedzeniami). Pierwsze dwa samochody, z których oba zostały zamówione przez tę samą osobę, zostaną zbudowane w zakładzie Tuthill w Oxfordshire w Anglii, a nie w Los Angeles. Pierwszy samochód będzie przystosowany do imprez pustynnych, a drugi do jazdy po asfalcie.

Singer ACS
Miejsce “pracy” we wnętrzu ACS (fot, Singer)

Pieniądze

Cena ACS będzie zależeć od tego, jak bardzo “zaszalejesz”. Będzie to więcej, niż zapłaciłbyś za Porsche 911 z 1990 r., ale mniej niż zapłaciłbyś za rajdowe 959…

Singer ACS
Genialne ujęcie, genialny pojazd… (fot. Singer)

Total
0
Shares