Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Aktualizacja Porsche Taycana. Będzie większy zasięg

Już we wrześniu Porsche Taycan i Taycan Cross Turismo wjadą w nowy rok modelowy. Rozpoczną go z szeroko zakrojonymi zmianami.

Rozwój techniczny sprawia, że elektryczne samochody sportowe będą oferować większy codzienny zasięg. Kolejne znaczące udoskonalenia obejmują kompleksową integrację Android Auto z systemem Porsche Communication Management (PCM), a także – po raz pierwszy w Porsche Taycan – dostępność Asystenta zdalnego parkowania. Ten nowy, oferowany na życzenie system wspomagający pozwala kontrolować proces parkowania samochodu za pomocą smartfona – kierowca nie musi siedzieć za kierownicą. Z kolei nowe opcje lakieru indywidualnego oraz z próbki oferują nabywcom niezwykłe, spersonalizowane wybory kolorystyczne. Porsche Taycan można teraz pomalować na przykład na krzykliwy fioletoworóżowy odcień Rubystar z lat 90. lub na jaskrawą zieleń Acid Green.

Udoskonalenia techniczne: większy zasięg w praktyce

Taycan na nowy rok modelowy nie będzie osobno homologowany, więc nie przyniesie żadnych nowych wartości zasięgu WLTP. W codziennym użytkowaniu rzeczywisty zasięg najnowszych wersji będzie jednak większy niż dotąd. Aby uzyskać ten wzrost, wdrożono szereg udoskonaleń technicznych. W wariantach z napędem na wszystkie koła, w trybach Normal i Range, przedni silnik elektryczny jest prawie całkowicie odłączony i pozbawiony zasilania w zakresie częściowego obciążenia. Ponadto napęd nie jest przenoszony na żadną z osi, gdy samochód toczy się lub stoi. Ta „elektryczna” funkcja wolnego koła ogranicza straty wynikające z oporu. Silniki są ponownie włączane w ciągu milisekund dopiero wtedy, gdy kierowca będzie potrzebować wyższej mocy lub zmieni tryb jazdy.

Udoskonalono również funkcje zarządzania temperaturą i ładowania. Dzięki planerowi ładowania Turbo wysokonapięciowy akumulator można ogrzać do nieco wyższej temperatury niż wcześniej. Oznacza to, że szybkie ładowanie jest możliwe wcześniej i na wyższym poziomie naładowania. Ponadto do regulacji temperatury akumulatora w jeszcze większym stopniu jest teraz wykorzystywane ciepło odpadowe z elektrycznych komponentów.

Asystent zdalnego parkowania: parkowanie za pomocą smartfona

Dzięki nowej opcji Asystenta zdalnego parkowania możliwe jest zdalne sterowanie manewrami parkowania podczas wjeżdżania i wyjeżdżania z miejsca parkingowego za pomocą smartfona, bez konieczności siedzenia za kierownicą. Automatyczne sterowanie obsługuje zarówno równoległe, jak i prostopadłe miejsca parkingowe oraz garaże. System automatycznie wykrywa miejsca parkingowe i mierzy je za pomocą czujników ultradźwiękowych oraz kamer samochodu. Jeśli przestrzeni będzie wystarczająco dużo, kierowca może rozpocząć proces parkowania za pośrednictwem aplikacji Porsche Connect, a następnie wysiąść z pojazdu. Stale musi przy tym monitorować proces parkowania, naciskając i przytrzymując przycisk w interfejsie aplikacji na smartfonie. Asystent zdalnego parkowania niezależnie przejmuje kierowanie oraz kontrolę nad ruchem pojazdu do przodu i do tyłu. Po zwolnieniu przycisku manewr parkowania zostaje natychmiast przerwany.

Android Auto zintegrowany z systemem informacyjno-rozrywkowym

Szósta generacja Porsche Communication Management (PCM) jest montowana w Porsche Taycan od chwili jego debiutu. W pełni elektryczny samochód sportowy od zawsze był pionierem łączności, począwszy od intuicyjnej integracji Apple Music i Apple Podcasts. Teraz obok Apple CarPlay (dla urządzeń iPhone) z systemem PCM zintegrowano również interfejs Android Auto z obsługą smartfonów z systemem operacyjnym Google Android. Wybrane funkcje i aplikacje, które nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, można więc obsługiwać za pomocą poleceń głosowych PCM 6.0 lub Asystenta Google.

Po zmianach pilot głosowy jeszcze lepiej rozumie polecenia wypowiadane w języku potocznym. System nawigacji szybciej wylicza trasy, korzystając przede wszystkim z wyszukiwania interesujących miejsc (POI) w trybie online, a ponadto wyraźniej wyświetla informacje.

Menu i sam system operacyjny również zostały nieco przeprojektowane: po lewej stronie centralnego wyświetlacza znajduje się teraz pięć opcji menu zamiast trzech, a ikony można rozmieszczać indywidualnie.

Kultowe kolory powracają: jeszcze bardziej indywidualne lakiery

W latach 90. Porsche wprowadziło do swojej oferty wiele zjawiskowych lakierów, które szybko zyskały wśród fanów marki status kultowych i są dziś szczególnie cenione w przypadku klasyków takich jak 911 z serii 964. Teraz te efektowne odcienie powracają do gamy Porsche. Poza 17 standardowymi kolorami Taycan jest obecnie dostępny z lakierami indywidualnymi oraz z próbki, oferowanymi w ramach stale rozwijanej strategii personalizacji Porsche Exclusive Manufaktur. Pierwsza opcja obejmuje 65 dodatkowych odcieni, w tym charakterystyczne dla marki kolory Moonlight Blue Metallic, Acid Green, Rubystar, Riviera Blue i Viola Metallic. Lakier z próbki daje klientom niemal całkowitą swobodę w doborze odcienia, pozwalając nawet na dopasowanie odcienia nadwozia do ulubionego akcesorium.

Ładowanie w drodze: usługa ładowania Porsche Charging Service liczy prawie 200 tys. punktów ładowania

Usługa ładowania Porsche Charging Service zapewnia dostęp do punktów ładowania wielu dostawców na całym świecie, a rozliczanie odbywa się centralnie i jest obsługiwane przez Porsche. Obecnie użytkownicy usługi mają dostęp do prawie 200 tys. punktów ładowania w ponad 20 krajach całej Europy, w tym do blisko 6500 stacji ładowania DC o mocy 50 kW lub wyższej.

Kolejnym udogodnieniem jest usługa Porsche Destination Charging, dzięki której klienci mogą bezpłatnie ładować swoje samochody elektryczne lub hybrydy plug-in Porsche w szczególnie popularnych miejscach. Usługa obejmuje już ponad 2000 punktów ładowania AC w ponad 50 krajach, w lokalizacjach takich jak wybrane hotele, restauracje, lotniska, centra handlowe, kluby sportowe i mariny – a ich sieć jest coraz gęstsza. Wszystkie operacje ładowania w ramach Porsche Charging Service są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Total
0
Shares