Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Aston Martin DB4 GT – znowu może jeździć po drogach publicznych

“Nowy” klasyk Aston Martin DB4 GT Continuation nie mógł poruszać się po drogach publicznych. Już może.
Aston Martin DB4 GT Continuation

Aston Martin DB4 GT to jeden z najpiękniej zarysowanych klasyków w historii motoryzacji. Legendarne auto jest dla pasjonatów tego modelu wciąż dostępne w ofercie Aston Martin. A dokładniej stało się dostępne ponownie, dzięki programowi kontynuacji produkcji wybranych modeli. Wystarczy zgłosić się do przedstawicieli firmy z kwotą 1,5 miliona funtów. Jest tylko jeden problem. Te piękne, “nowe klasyki” nie są dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Szwajcarska firma R-Reforged znalazła rozwiązanie.

Możliwość zakupu przepięknego klasyka za 1,5 miliona funtów po to, by móc nim jeździć wyłącznie na torze… To nie brzmi dobrze. Posiadacze aut marki Aston Martin raczej nie mają problemów z budżetem. Zaradni Szwajcarzy z firmy R-Reforged znaleźli rozwiązanie, o czym poinformował m.in. serwis goodwood.com czy TopGear. R-Reforged oferuje dostosowanie istniejących modeli DB4 GT do tego, by spełniały one odpowiednie wymogi, a ich właściciele mogli nimi podróżować po drogach publicznych.

“Nowe” Aston Margin DB4 GT Continuation po opuszczeniu zakładu producenta mogą wyruszyć wyłącznie na tor (fot. Aston Martin)

R-Reforged to część AF Racing Group, firmy znanej już z wcześniejszych wspólnych projektów z marką Aston Martin. Cały proces jest akceptowany przez producenta. Dostosowanie modeli Aston Martin DB4 GT Continuation do możliwości legalnego poruszania się po drogach publicznych obejmuje ponad 60 modyfikacji. Cały proces trwa 10 tygodni.

Z większych modyfikacji można wymienić montaż immobilizera, usunięcie przednich świateł przeciwmgielnych (ze względu na bezpieczeństwo pieszych). Ponadto do auta trafia nowy zintegrowany tłumik i katalizator spełniający zdaniem przedstawicieli R-Reforged obowiązujące obecnie normy emisji w UE. Istotne jest też to, że przeprowadzone zmiany są w pełni odwracalne – żaden demontowany czy modyfikowany element nie jest utilizowany. Wszystkie zdemontowane części wracają do właściciela. Po to, by ten w dowolnej chwili mógł przywrócić auto do stanu fabrycznego (np. w celu odsprzedaży). Tym samym posiadacze tych wyjątkowych pojazdów nie muszą się martwić, że wartość auta spadnie w wyniku przeprowadzonych zmian.

Aston Martin DB4 GT Continuation – 1,5 mln + 75 tysięcy funtów i można wyjechać na drogi publiczne (fot. Aston Martin).

Oryginalny Aston Martin DB4 GT zadebiutował w 1960 roku. Mógł poruszać się po drogach publicznych, osiągał blisko 250 km/h, a pierwszą setkę kierowca uzyskiwał po 6 sekundach od startu. Dziś takie wyniki już nie imponują tak bardzo, ale wówczas był to jeden z najszybszych, seryjnie produkowanych aut na świecie. Dzięki konwersji, którą oferuje R-Reforged również i dziś “nowe” DB4 GT można zobaczyć na drogach. Szwajcarzy zajęli się nie tylko samym dostosowaniem auta, ale załatwiają również niezbędną legalizację pojazdu. Całość kosztuje ok. 75 tysięcy funtów plus podatki. Gdy wydało się już 1,5 miliona funtów, można odżałować, by czerpać radość z jazdy nie tylko na torze.

Total
19
Shares