Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi chwali się “zoptymalizowanym ładowaniem”. Co to znaczy?

Audi e-tron
Audi e-tron gotowy na zoptymalizowane ładowanie (fot. Audi)

Krótka odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: w przypadku obciążenia sieci energetycznej twoje Audi e-tron (bo póki co ten model przystosowano do zoptymalizowanego ładowania) będzie ładować się wolniej. Jaki w tym sens? No cóż, w ogóle będzie się ładować – gdyby nie to, z powodu przeciążenia sieci energetycznej mógłby się nie ładować wcale.

Audi e-tron i e-tron Sportback – na razie te dwa modele Audi potrafią “dogadać się” z inteligentnymi sieciami energetycznymi (fot. Audi)

Dziś samochody elektryczne są jeszcze rzadkością na tle aut z napędem spalinowym. Jednak obserwując dynamicznie rosnące poziomy sprzedaży aut elektrycznych – praktycznie na całym świecie – można przypuszczać, że obciążenie sieci energetycznych ładowanymi autami elektrycznymi i generalnie jakimikolwiek urządzeniami elektrycznymi (których wokół nas coraz więcej) będzie tylko coraz większe. Pytanie czy systemy energetyczne nadążą za popytem na energię.

Audi proponuje rozwiązanie przeciwdziałające przeciążeniom. System ładowania nowego Audi e-tron ma analizować obciążenie sieci w czasie rzeczywistym i reagować na ryzyko jej przeciążenia. W jaki sposób? Dynamicznie zmniejszając pobór mocy ładowanej w danym momencie baterii pokładowej pojazdu. Jednak rozwiązanie to, choć ciekawe w swojej formie ma pewną wadę. Choćby wszyscy kierowcy przesiedli się do luksusowych, elektrycznych Audi e-Tron, to sama “inteligencja” układu zarządzającego ładowaniem nie wystarczy. Potrzebna jest również komunikacja pomiędzy samochodem elektrycznym, a operatorem energetycznym. To z kolei wymaga inteligentnych sieci przesyłowych (smart grid). A z tym w Polsce jest… no jeszcze sporo przed nami.

Audi e-tron S
Audi e-tron S – w przyszłości zoptymalizowane ładowanie będzie dostępne również w innych modelach niemieckiej marki (fot. Audi)

Informacja ta ma natomiast sens dla rynku niemieckiego. Tam każde gospodarstwo domowe konsumujące rocznie więcej niż 6000 kWh energii jest prawnie zobligowane do zainstalowania we własnej sieci energetycznej modułu SMGW (Smart Meter GateWay). Urządzenie to jest istotnym elementem sieci smart grid, gdyż zapewnia cyfrową, szyfrowaną komunikację pomiędzy danym gospodarstwem, a operatorem energetycznym. Dzięki temu – najprościej rzecz ujmując – operator wie (od SMGW) ile energii pobiera dany dom, a SMGW wie (od operatora) jakie jest obciążenie sieci energetycznej w danym sektorze. A skoro SMGW wie, to wie również i podłączone w garażu Audi e-tron lub e-tron Sportback (a w przyszłości i inne samochody elektryczne niemieckiej marki). Stąd oprogramowanie pozwala na automatyczne zmniejszenie mocy ładowania do 11 kW (opcjonalnie do 22 kW) w razie dużego obciążenia sieci energetycznej.

Total
0
Shares