Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi e-Tron w roli samochodu autonomicznego

Audi e-Tron Sportback

Volkswagen AG rozpocznie testy autonomicznych samochodów w chińskim mieście Hefei. Akurat wybór Chin nikogo nie powinien dziwić. Wielu producentów wybiera ten kraj jako swoisty poligon doświadczalny dla opracowywanych technologii autonomicznego transportu. Wystarczy wymienić współpracę Nissana i WeRide, czy Toyoty i Pony.ai. Pierwszym testowanym w roli autonomicznego samochodu pojazdem koncernu VAG będzie elektryczny Audi e-Tron.

Volkswagen jest największym, zagranicznym dla Chin, producentem w tym kraju. To dodatkowy argument przemawiający za tym, by testy jazdy autonomicznej przeprowadzać właśnie w Państwie Środka. Testy drogowe w pełni autonomicznej wersji Audi e-Tron mają rozpocząć się we wrześniu br.

Audi e-Tron to pierwsze modele koncernu VAG, które w Chinach będą testowane w roli samochodów w pełni autonomicznych (fot. Audi)

Ruchy Volkswagena w kierunku intensyfikacji wysiłków w opracowaniu autonomicznych pojazdów widać było już w maju br.. Wtedy VW zapowiedział miliardową (w euro) inwestycję, w celu przejęcia 50 proc. udziałów w chińskiej, państwowej spółce motoryzacyjnej JAC. Firma ta, również pracuje nad autonomicznymi technologiami w transporcie. Wytwarza również własne auta, w tym również elektryczne (np. model JAC iEV7S).

Wybór miasta Hefei został podyktowany również obecnością odpowiednio rozwiniętej technologicznie infrastruktury drogowej w tej lokalizacji. Blisko 80 km dróg jest tam wyposażonych w inteligentną sensorykę, która może współpracować z różnymi pojazdami autonomicznymi. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Reuters, testy zmienią charakter na otwarty dla publiczności od początku przyszłego roku.

Audi e-Tron Sportback, druga z odmian tego modelu (fot. Audi)

Audi e-Tron to pierwszy w pełni elektryczny samochód z charakterystycznym logo z czterech pierścieni na masce. Jest on obecnie dostępny w dwóch wersjach: Audi e-Tron oraz Audi e-Tron Sportback. Obie wersje producent oferuje w dwóch wariantach napędowych. Oczywiście obydwa warianty to w pełni elektryczne auta. Ich moc to 230 kW lub 300 kW. Ceny tych modeli w Polsce zaczynają się od 319 700 zł w przypadku wersji “klasycznej”. Za odmianę Sportback trzeba zapłacić od 357 tysięcy zł.

Przeczytaj także: Masz elektryka lub hybrydę z Grupy VW? Oto specjalne taryfy na zakup energii.

Total
0
Shares