Autostrada A2 od 15.02.2021 będzie droższa

Autostrada
(fot. Shutterstock)

Od poniedziałku 15.02.2021 kierowcy, którzy zechcą skorzystać z przejazdu autostradą A2 będą musieli zapłacić więcej. Ceny rosną na odcinku pomiędzy Koninem, a Nowym Tomyślem (w województwie wielkopolskim). To odcinek zarządzany przez operatora koncesyjnego Autostrada Wielkopolska S.A.

Podwyżka opłat nie jest duża, ale i tak wspomniany odcinek jest jednym z najdroższych w Polsce. Jeszcze dziś przejazd każdym z trzech odcinków płatnych pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem kosztuje dla aut osobowych po 22 złote na odcinek. Od jutra stawka rośnie o złotówkę, czyli po 23 zł za każdy z 50-kilometrowych odcinków. W sumie kierowcy auto osobowych, którzy pokonają całą trasę pomiędzy wymienionymi węzłami zapłacą 69 zł.

Kierowcy aut osobowych zapłacą o 1 zł więcej za każdy z trzech odcinków A2, w przypadku pojazdów ponadnormatywnych (kategorii 5.) podwyżka to 10 zł za odcinek (fot. Shutterstock)

Oczywiście podwyżka nie dotyczy wyłącznie aut osobowych. Kierujący pojazdami dwuosiowymi z przyczepą, lub bez przyczepy, ale przynajmniej z bliźniaczymi kołami na jednej z osi zapłacą od jutra po 34 zł za odcinek, pokonanie całego odcinka Konin – Nowy Tomyśl wyniesie 102 zł.

W przypadku jeszcze większych pojazdów (w cenniku Autostrady Wielkopolskiej SA opisanych jako “kategoria 3”), czyli aut z trzema osiami lub aut z dwoma osiami (w tym jedną z kołami bliźniaczymi) holujących przyczepę ceny wzrosną o 2 zł za odcinek, tj. z 50 do 52 zł. Pokonanie całej trasy, na której rosną opłaty będzie się dla kierowców tej kategorii pojazdów wiązało z wydatkiem 156 zł.

Podwyżka dla pojazdów kategorii czwartej, czyli samochodów o więcej niż trzech osiach lub aut o trzech osiach, ale holujących przyczepy to 3 zł za odcinek. Z dotychczasowych 77 zł trzeba będzie zapłacić 80 zł za każde 50 km. Cały odcinek kosztować będzie 240 zł. Najwięcej oczywiście zapłacą kierujący największymi zespołami pojazdów zdefiniowanych w kategorii piątej, czyli pojazdami ponadnormatywnymi. Podwyżka w tym przypadku to 10 zł za każdy z trzech odcinków, w efekcie pokonanie trasy Konin – Nowy Tomyśl wyniesie 690 zł (wcześniej było to 660 zł). Wszystkie wymienione ceny to kwoty brutto, zawierające wliczony podatek VAT.

Total
0
Shares
Related Posts