Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Autostrada A2 od 15.02.2021 będzie droższa

Autostrada
Minimalna prędkość na autostradzie? Nie ma czegoś takiego (fot. Shutterstock)

Od poniedziałku 15.02.2021 kierowcy, którzy zechcą skorzystać z przejazdu autostradą A2 będą musieli zapłacić więcej. Ceny rosną na odcinku pomiędzy Koninem, a Nowym Tomyślem (w województwie wielkopolskim). To odcinek zarządzany przez operatora koncesyjnego Autostrada Wielkopolska S.A.

Podwyżka opłat nie jest duża, ale i tak wspomniany odcinek jest jednym z najdroższych w Polsce. Jeszcze dziś przejazd każdym z trzech odcinków płatnych pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem kosztuje dla aut osobowych po 22 złote na odcinek. Od jutra stawka rośnie o złotówkę, czyli po 23 zł za każdy z 50-kilometrowych odcinków. W sumie kierowcy auto osobowych, którzy pokonają całą trasę pomiędzy wymienionymi węzłami zapłacą 69 zł.

Kierowcy aut osobowych zapłacą o 1 zł więcej za każdy z trzech odcinków A2, w przypadku pojazdów ponadnormatywnych (kategorii 5.) podwyżka to 10 zł za odcinek (fot. Shutterstock)

Oczywiście podwyżka nie dotyczy wyłącznie aut osobowych. Kierujący pojazdami dwuosiowymi z przyczepą, lub bez przyczepy, ale przynajmniej z bliźniaczymi kołami na jednej z osi zapłacą od jutra po 34 zł za odcinek, pokonanie całego odcinka Konin – Nowy Tomyśl wyniesie 102 zł.

W przypadku jeszcze większych pojazdów (w cenniku Autostrady Wielkopolskiej SA opisanych jako “kategoria 3”), czyli aut z trzema osiami lub aut z dwoma osiami (w tym jedną z kołami bliźniaczymi) holujących przyczepę ceny wzrosną o 2 zł za odcinek, tj. z 50 do 52 zł. Pokonanie całej trasy, na której rosną opłaty będzie się dla kierowców tej kategorii pojazdów wiązało z wydatkiem 156 zł.

Podwyżka dla pojazdów kategorii czwartej, czyli samochodów o więcej niż trzech osiach lub aut o trzech osiach, ale holujących przyczepy to 3 zł za odcinek. Z dotychczasowych 77 zł trzeba będzie zapłacić 80 zł za każde 50 km. Cały odcinek kosztować będzie 240 zł. Najwięcej oczywiście zapłacą kierujący największymi zespołami pojazdów zdefiniowanych w kategorii piątej, czyli pojazdami ponadnormatywnymi. Podwyżka w tym przypadku to 10 zł za każdy z trzech odcinków, w efekcie pokonanie trasy Konin – Nowy Tomyśl wyniesie 690 zł (wcześniej było to 660 zł). Wszystkie wymienione ceny to kwoty brutto, zawierające wliczony podatek VAT.

Total
0
Shares