Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pijani kierowcy – jak można tyle wypić i prowadzić?

Pijany: Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)
Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)

Jazda pod wpływem alkoholu to zmora polskich dróg. Do zatrzymań osób, które sobie na to pozwalają dochodzi notorycznie i żadne systemy kar nie przynoszą efektów. Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na drodze i powodują tragiczne w skutkach wypadki. Opisując te przykłady dosłownie łapałem się za głowę. Okazuje się, że Ci, co wsiadają za kółko nierzadko mają dwa, trzy promile alkoholu we krwi!

Łódź – pijana miała 2 promile, brak uprawnień i zbyt szybko

Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)
Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)

17 czerwca 2021 patrol łódzkiej drogówki zmierzył prędkość Audi. Z pomiaru wynikało, że auto poruszało się z prędkością 85 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosi 50 kilometrów na godzinę. Policjanci zatrzymali auto do kontroli. Za kierownicą siedziała 43-letnia kobieta. Okazało się, że miała w organizmie 2 promile alkoholu. Mundurowi ustalili również, że 43-latka nie posiada uprawnień do kierowania. W rozmowie z policjantami kobieta stwierdziła, że miała ważne sprawy do załatwienia, dlatego w takim stanie i bez prawa jazdy wsiadła za kierownicę. Za przekroczenie prędkości i kierowanie bez uprawnień 43-latka została ukarana dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę 700 złotych. Wkrótce kobieta usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wieluń – pijany miał 2,7 promila, wjechał do rowu

Pijany: Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)
Policja zatrzymanie alkohol kontrola (fot. Policja)

Ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie miał 34-letni kierowca Alfy, który wjechał do przydrożnego rowu. 17 czerwca 2021 policjanci z komisariatu w Osjakowie ustalili okoliczności zdarzenia. Z relacji świadka wynikało, że przejeżdżając tą drogą zauważył w przydrożnym rowie samochód Alfa Romeo.Od siedzącego za kierownicą 34-latka wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu. Mężczyźnie na szczęście nic się nie stało. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci zbadali stan trzeźwości 34-letniego kierowcy alfy. Okazało się że miał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Olewin – pijany miał 3,5 promila i zakaz prowadzenia pojazdów

Policja
Policja (fot. shutterstock)

Obywatelską postawą wykazał się 32-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, który udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Ujęty mężczyzna kierował Renault Trafic mając 3,5 promila alkoholu w organizmie. 16 czerwca 2021 32-latek zwrócił uwagę na auto, które jechało całą szerokością jezdni. Mężczyzna podejrzewając, że jego kierowca może być nietrzeźwy, natychmiast zadzwonił na numer alarmowy. W pewnym momencie Renault zatrzymało się w miejscowości Olewin. Świadek podszedł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, żeby uniemożliwić kierującemu kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie alkomatem wykazało u niego 3,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że ma on również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dlaczego pijani kierowcy są niebezpieczni?

ruch drogowy, przepisy
Jazda po alkoholu jest zagrożeniem(fot. Shutterstock)

Nietrzeźwość kierującego stwarza ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu. Pamiętajmy, że alkohol: zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację, powoduje senność.

Total
0
Shares