Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Będzie 7 nowych elektryków Forda. Wśród nich Puma i tajemniczy crossover

Ford zapowiedział 7 nowych modeli elektrycznych, które mają przyczynić się do sprzedaży ponad 600 tys. samochodów elektrycznych rocznie, do 2026 roku.
Ford Puma ST-Line 1.0 MHEV (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Ford Puma ST-Line 1.0 MHEV (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Ford wprowadzi w Europie do 2024 r. trzy nowe elektryczne modele osobowe i cztery nowe elektryczne pojazdy użytkowe. Marka przewiduje sprzedaż ponad 600 tys. pojazdów elektrycznych rocznie do 2026 r. tylko na Starym Kontynencie.

Firma ogłosiła 14 marca 2022 r. plan przejścia europejskiej gamy na napędy elektryczne, dzięki czemu przekształci się i zaoferuje do 2024 r. nową generację siedmiu w pełni elektrycznych modeli osobowych i dostawczych.

Dzięki rozszerzonej gamie elektrycznych modeli pojazdów osobowych i użytkowych Ford przewiduje, że roczna sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie przekroczy w 2026 roku 600 tys. egzemplarzy. Ford podtrzymał również plan osiągnięcia w Europie w 2023 roku 6-procentowej marży EBIT. Przyspieszenie działań w Europie przyczyni się do realizacji celu firmy, jakim jest sprzedaż ponad 2 milionów pojazdów elektrycznych na całym świecie do 2026 roku oraz uzyskanie skorygowanej marży EBIT na poziomie 10 procent.

Wszystkie te wysiłki będą służyć realizacji globalnych planów Forda, zakładających znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Firma ogłosiła 14 marca, że do 2035 r. zamierza osiągnąć zerową emisję dla wszystkich pojazdów sprzedawanych w Europie oraz neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich zakładów, logistyki i dostawców w Europie.

Siedem nowych modeli elektrycznych do 2024 r.

Ford ujawnił plany dotyczące siedmiu nowych model elektrycznych – trzech osobowych i czterech użytkowych – które dołączą do europejskiej gamy pojazdów w pełni elektrycznych: wprowadzonego w 2021 r. modelu Mach-E, następnie Mach-E GT, trafiającego do klientów w tym roku, a także modelu E-Transit, który zadebiutuje lada moment.

Od 2023 roku Ford rozpocznie w Kolonii produkcję nowego elektrycznego crossovera klasy średniej, a w 2024 roku do gamy produktów z Kolonii dołączy następny model elektryczny. Ponadto, najlepiej sprzedający się pojazd osobowy Forda w Europie – Ford Puma – będzie od 2024 roku dostępny w wersji elektrycznej, produkowanej w rumuńskich zakładach Forda w Krajowej. 

Rodzina Transita powiększy się o cztery nowe modele elektryczne – nowy jednotonowy Transit Custom i wielozadaniowy Tourneo Custom będą w ofercie w 2023 roku, natomiast mniejszy Transit Courier i wielozadaniowy Tourneo Courier nowej generacji pojawią się w 2024 roku.

Produkcja modeli elektrycznych i inwestycje w Kolonii

Ford ogłosił też, że pierwszym seryjnym, w pełni elektrycznym pojazdem osobowym, który wyjedzie z Centrum Pojazdów Elektrycznych Forda w Kolonii, będzie pięciomiejscowy crossover klasy średniej. Model i nazwa crossovera zostaną ujawnione w 2022 r., a produkcja rozpocznie się w 2023 r. Samochód będzie miał zasięg 500 km na jednym ładowaniu.

Nowa spółka joint venture ma zwiększyć produkcję akumulatorów w Europie

Aby wesprzeć plany w zakresie elektryfikacji pojazdów, Ford oraz spółki SK On Co., Ltd. i Koç Holding podpisały niewiążący protokół ustaleń w sprawie nowej, nastawionej na rynkowy sukces spółki joint venture z siedzibą w Turcji. Po podpisaniu ostatecznej umowy, trzej partnerzy planują stworzyć jeden z największych zakładów produkujących baterie do pojazdów elektrycznych w szeroko pojętym regionie Europy.

Spółka joint venture będzie zlokalizowana w pobliżu Ankary i będzie produkować ogniwa NMC o wysokiej zawartości niklu, wykorzystywane do montażu w modułach baterii. Produkcja ma się rozpocząć już w połowie dekady, a jej wydajność jest szacowana wstępnie na 30-45 gigawatogodzin produkowanych rocznie ogniw.

Total
0
Shares