Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bentley chwali się liczbą wyprodukowanych egzemplarzy Continental GT

Continental GT
Continental GT

Siedziba firmy Bentley w Crewe w Wielkiej Brytanii wyprodukowała 80 000 egzemplarz modelu Continental GT. Jubileuszowy samochód to wersja V8 z kierownicą po prawej stronie w kolorze Orange Flame – został wykonany na początku tego tygodnia. Bentley wykorzystał swoją flotę, aby pokazać ewolucję modelu od 2003 roku.

Lekcja historii Continental GT

W 1952 roku zadebiutował Bentley R-Type Continental – coupé z nadwoziem Mulliner, Był to najszybszy czteromiejscowy samochód na świecie i bardzo szybko zyskał reputację luksusowego krążownika. W 2003 roku pojawił się nowożytny Continental GT – pierwszy samochód współczesnej ery Bentleya. Zainspirowany R-Type, pierwszy GT objawił się w jako luksusowy Grand Tourer. Od tamtej pory prawie 5 000 egzemplarzy rocznie trafia do klientów na całym świecie.

Continental GT
80-tysięczny egzemplarz GT (fot. Bentley)

Sky is the limit

W teorii istnieje ponad 17 miliardów konfiguracji dla modelu GT. Poza tym, dzięki usługom firmy Bentley Mulliner – wewnętrznego działu firmy – jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta. Co ciekawe pierwszy produkcyjny egzemplarz Continentala GT – VIN 0001- wciąż znajduje się w prywatnej flocie firmy Bentley.

Continental GT
80-tysięczny egzemplarz GT (fot. Bentley)

Sportowe osiągnięcia Continental GT

Continental GT zdobył rekord prędkości na lodzie w 2007. Prowadzony przez czterokrotnego rajdowego mistrza świata Juha Kankkunena, który pobił światowy rekord prędkości na lodzie osiągając średnią prędkość 321,65 km/h na zamarzniętym morzu u wybrzeży Finlandii. W 2019 GT wywalczył rekord w klasie produkcyjnej podczas Pikes Peak International Hill Climb. Prowadzony przez trzykrotnego mistrza Rhysa Millena, samochód pokonał poprzedni rekord o 8,4 sekundy na trasie o długości 12,42 mili, pokonując 156 zakrętów w zaledwie 10 minut i 18,4 sekundy.

Continental GT
Fabryczna kolekcja GT (fot. Bentley)

Przyszłość Continental GT

Wydaję się był tylko kwestią czasu, kiedy Continental GT osiągnie pułap 100 tys. wyprodukowanych egzemplarzy. A pomyśleć, że historia Continentala GT wzięła się z konieczności komercjalizacji projektu VW Phateon’a, który nie osiągnął sukcesu. Właśnie wtedy VW zadecydował, że ten wspaniały projekt potrzebuje luksusowego logo – Bentley.

Total
0
Shares