Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW: czas na elektrycznego SAV-a. Oto monolityczny iX

BMW iX (fot. mat. prasowe)
BMW iX (fot. mat. prasowe)

Modele BMW oznaczone literą X to prawie połowa sprzedaży niemieckiej firmy. Nic dziwnego, że na czele elektrycznej ofensywy stoi właśnie auto z X w nazwie. Chodzi oczywiście o iX – to technologiczny flagowiec od BMW Group.

iX to elektryczny Sports Activity Vehicle

BMW iX (fot. mat. prasowe)
BMW iX (fot. mat. prasowe)

Pierwszy pojazd typu Sports Activity Vehicle zaprojektowany od podstaw z myślą o mobilności wyłącznie elektrycznej. Wprowadzenie na rynki na całym świecie rozpocznie się w listopadzie 2021 roku. Sprzedaż rozpocznie się od dwóch wariantów modelowych: BMW iX xDrive50 o mocy 385 kW/523 KM, zużyciu energii 23,0 -19,8 kWh/100 km, emisji CO2 0 g/km i zasięgu do 630 km (WLTP) oraz BMW iX xDrive40 o mocy 240 kW/326 KM, zużyciu energii 22,5 -19,4 kWh/100 km, emisji CO2 0 g/km i zasięgu do 425 km (WLTP). W późniejszym terminie pojawi się BMW iX M60 o mocy ponad 440 kW (600 KM) z napędem na wszystkie koła, o zużyciu energii w cyklu mieszanym 21,6 kWh/100 km i emisji CO2 0 g/km (prognozy na podstawie aktualnego stanu rozwoju).

Bateria o pojemności 111,5 kWh i 765 Nm dostępnych od ręki

BMW iX (fot. mat. prasowe)
BMW iX (fot. mat. prasowe)

Układ napędowy generuje maksymalny moment obrotowy wynoszący 765 Nm w BMW iX xDrive50 i 630 Nm w BMW iX xDrive40. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 4,6 s (6,1 s). Akumulator wysokonapięciowy o pojemności brutto 111,5 kWh wvxDrive50 i 76,6 kWh w xDrive40. Do tego rekuperacja energii hamowania, która umożliwia jazdę „na jednym pedale” i ładowarka o nazwie Combined Charging Unit, która umożliwia korzystanie ze stacji szybkiego ładowania prądem stałym o mocy do 200 kW (BMW iX xDrive50) lub 150 kW (BMW iX xDrive40).

BMW twierdzi, że iX jest jak monolit

BMW iX (fot. mat. prasowe)
BMW iX (fot. mat. prasowe)

Monolityczny wygląd zewnętrzny BMW zapewnia dobre właściwości aerodynamiczne – współczynnik Cx to 0,25. Pionowe nerki służą teraz jako „inteligentna” powierzchnia z wbudowaną kamerą i radarem. Są też płaskie reflektory i lampy tylne w technologii LED, elektrycznie klamki ukryte w płaszczyźnie drzwi, kamera cofania z systemem czyszczenia jest zintegrowana z emblematem BMW na klapie tylnej. Ogółem kamer jest aż pięć, do tego pięć radarów i dwanaście czujników ultradźwiękowych do monitorowania otoczenia pojazdu. Asystent parkowania z kamerą cofania i asystentem cofania w standardzie. W wyposażeniu dodatkowym dostępny po raz pierwszy asystent parkowania Plus z funkcją zdalnego rejestrowania kradzieży.

Koniec okrągłej kierownicy, za którą tak lubimy BMW

BMW iX (fot. mat. prasowe)
BMW iX (fot. mat. prasowe)

Zupełnie nowa jest też architektura wnętrza. Cały samochód zaprojektowany od wewnątrz na zewnątrz. Nacisk położony został na dużą ilość miejsca w kabinie, płaską desek rozdzielczą, fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Eliminacja tunelu środkowego daje dodatkowe miejsce na schowki oraz konsolę środkową w stylu mebla. iX ma sześciokątną kierownicę, która została zastosowana po raz pierwszy w produkcyjnym modelu BMW.

Total
0
Shares