Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW M8 Competition Cabrio. Luksus na sportowo

BMW ze znaczkiem M zawsze ekscytuje. Szczególnie jeśli ma 625 KM i dach z materiału. Mamy go!

Pogoda za oknem coraz bardziej jesienna. Na szczęście ciepłe i słoneczne dni wciąż się zdarzają, a my staramy się je wycisnąć jak cytrynę. Szczególnie jeśli mamy możliwość sprawdzenia tak wyjątkowego samochodu, jak BMW M8 Competition Cabrio.

Aż sześć wersji BMW M8

Oto M8 Competition Cabrio. 625 KM i 3,3 sekundy do 100 km/h (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

W gamie modelu jest aż 6 odmian BMW M8. Trzy wersje nadwoziowe: coupé, kabriolet oraz Gran Coupé. Każde z nich występuje jako M8 oraz M8 Competition. Auta czerpią swoją moc z najpotężniejszego silnika, jaki powstał do tej pory w historii BMW M GmbH. Wysokoobrotowy silnik V8 z technologią M TwinPower Turbo rozwija moc 441 kW (600 KM) w nowym BMW M8 oraz 460 kW (625 KM) w modelach Competition. Jednostka napędowa współpracuje z 8-stopniową skrzynią M Steptronic z układem Drivelogic, a moc generowana przez silnik przekazywana jest na drogę za pośrednictwem napędu na cztery koła M xDrive. Dzięki skoncentrowanemu na osiągach silnikowi, skrzyni biegów i układowi jezdnemu nowe BMW M8 Competition Cabrio rozpędza się od 0 do 100 km/h w 3,3 sekundy. Standardowo prędkość maksymalna wynosi 250 km/h, ale po wykupieniu pakietu M Driver (12 620 zł) ta wartość wzrasta do 305 km/h. Jeżeli zamierzamy kiedykolwiek korzystać z przywileju jazdy ponad 300 km/h, to warto wtedy wyposażyć M8 w opcjonalne hamulce karbonowo-ceramiczne M (45 320 zł).

Sportowy i luksusowy

Auto tego typu służy zazwyczaj do podkreślenia stylu życia właściciela (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

BMW przedstawia M8 jako samochód o sportowym rodowodzie. Koncern chwali się, że model testowany był w zimowym centrum testowym w Arjeplog w Szwecji oraz na północnej pętli toru wyścigowego Nürburgring, a ważną rolę w procesie konfiguracji odegrało doświadczenie zdobyte podczas projektowania samochodu wyścigowego BMW M8 GTE. Prawda jest jednak taka, że M8 to samochód, który najlepiej czuje się na długich odcinkach autostrad pokonywanych ze znacznymi prędkościami oraz (w wersji Cabrio) jako bulwarowy cruiser do eksponowania stylu życia właściciela. Nie zrozumcie mnie źle – M8 poradzi sobie na torze wyścigowym, ale czy faktycznie będzie używany do takiej jazdy? Moim zdaniem nie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku właściwości terenowych Range Rovera. To prawdziwy off-roader, a nie SUV, ale czy widzieliście kiedyś takie auto w terenie?

BMW M8. Majstersztyk inżynierii

Kręcić, kręcić i jeszcze raz kręcić. V8 o mocy 625 KM aż się o to prosi (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

Największym sukcesem inżynierów BMW jest sposób, w który osiągnęli tak spójny mariaż cech samochodu sportowego oraz luksusowego. Najlepszym dowodem jest przycisk Drivelogic umieszczony na dźwigni zmiany biegów. Umożliwia on kierowcy wybór jednego z trzech trybów jazdy o określonej charakterystyce przełożeń – z naciskiem na komfort, sportowe doznania lub dynamikę jazdy. Kolejnym czynnikiem determinującym charakterystykę BMW M8 jest napęd na cztery koła M xDrive z dominującą osią tylną. W menu konfiguracyjnym kierowca może wybrać domyślne ustawienie 4WD albo tryb 4WD Sport, w którym znaczna część mocy silnika jest kierowana na tylne koła. Przy wyłączonym układzie dynamicznej kontroli stabilności (DSC) do głosu dochodzi tryb 2WD. Przenoszenie mocy wyłącznie na tylne koła i brak impulsów stabilizacyjnych z układów sterowania otwiera przed doświadczonym kierowcą nowe wyzwania. W ramach testu sprawdziliśmy wszystkie tryby działania napędu, ale w codziennym użytkowaniu pojazdu z 625-konnym silnikiem, najbardziej przydatne jest ustawienie 4WD, które oferuje maksimum bezpieczeństwa biernego przy zachowaniu wrażeń z jazdy zarezerwowanych dla bolidu ze stajni M.

Magiczne przyciski

Dwa czerwone przyciski na kierownicy czekają na indywidualną kompozycję kierowcy (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

W konsoli środkowej znajduje się nowy przycisk konfiguracji, który jest przeznaczony do bezpośredniej regulacji ustawień silnika, amortyzatorów, układu kierowniczego, M xDrive i układu hamulcowego. Dwa indywidualnie skomponowane warianty konfiguracji M można na stałe zapisać wraz z preferowanymi przez kierowcę ustawieniami brzmienia silnika, charakterystyki zmiany przełożeń 8-stopniowej skrzyni M Steptronic, kontroli stabilności jazdy i funkcji Auto Start/Stop. Odpowiednią konfigurację ogólną można włączyć w dowolnej chwili, naciskając jeden z dwóch przycisków M umieszczonych na kierownicy.

Kolejną cechą charakterystyczną dla pełnokrwistej eMki jest przycisk trybu M Mode w konsoli środkowej przeznaczony do regulacji systemów wspomagających kierowcę i wyświetlaczy w panelu wskaźników oraz wyświetlacza Head-Up. Przycisk M Mode umożliwia uruchamianie ustawień ROAD i SPORT, natomiast w modelu Competition przewidziano także ustawienie TRACK dostosowane do jazdy na torze wyścigowym. Przy zmianie trybu zmieniają się także informacje prezentowane na wyświetlaczach (ten w konsoli środkowej zostaje wygaszony), natomiast interwencje systemów wspomagających kierowcę w układzie hamowania lub układzie kierowniczym są redukowane do minimum, lub całkowicie wyłączane.

Wygląd i przestrzeń

Miękki dach BMW M8 Competition Cabrioskłada się w 15 sekund (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

BMW M8 Competition Cabrio przykuwa wiele spojrzeń wszędzie, gdziekolwiek się pojawi. Matowy lakier, duże wloty powietrza i czarny grill atrapy chłodnicy BMW w kształcie nerki z czarnym logo M8 to dopiero początek fajerwerków. Auto ma ponadto rozszerzone nadkola kół przednich, karbonowe skrzela M w przednich panelach bocznych, lusterka boczne ze spoilerami, lotkę tylną z włókna węglowego i pas tylny z elementami dyfuzora w kontrastującym kolorze. Pasażerowie w BMW M8 Cabrio są chronieni przed warunkami zewnętrznymi przez gruby i dobrze wyciszony dach z tkaniny rozpinany nad kabiną. Miękkie zadaszenie otwiera się i zamyka za naciśnięciem przycisku w 15 sekund, także podczas jazdy. Jest to bardzo przydatne, gdy zamykamy dach „na światłach”. Co istotne Cabrio z zamkniętym dachem jest ciche i komfortowe przy wysokich prędkościach. Miejsca dla kierowcy i pasażera jest bardzo dużo dla osób o wzroście do 190 cm. Z tyłu kanapa pomieści dwie osoby. W praktyce, mając komplet pasażerów, musimy już iść na kompromis w zakresie ustawienia przednich foteli. Kanapa ma dwa złącza ISOFIX. Przydałoby się jeszcze jedno z przodu, ponieważ w konfiguracji ojciec + dziecko wolałbym przykryć tylny rząd siedzeń windshotem i usadzić pociechę obok kierowcy.

Oaza luksusu

Te zegary to nie jest to, co podobało nam się najbardziej (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

Wnętrze łączy elementy charakterystyczne dla samochodu spod znaku M z luksusem w czystej postaci. W M8 Competition znajdziemy sportowe fotele, ale nie mają one nic wspólnego z lekkimi kubłami do torowej jazdy. Są to skórzane, elektrycznie sterowane siedzenia z trzystopniową wentylacją, trzystopniowym ogrzewaniem, dodatkowym ogrzewaniem karku z zagłówka oraz podświetlanym logo M8. Specyfikacja standardowa obejmuje tapicerkę skórzaną, wyświetlacz BMW Head-Up z danymi specyficznymi dla M, system asystujący kierowcy i asystenta parkowania oraz pakiet BMW Live Cockpit Professional (z systemem nawigacyjnym i inteligentnym asystentem osobistym BMW). Sterowanie multimediami za pomocą gestów, czy system kamer monitorujących kierowcę w tej klasie nikogo już nie dziwi. Do M8 standardowo otrzymamy kluczyk BMW z wyświetlaczem, który przypomina mały smartfon. Oznacza to, że albo ładujemy go w samochodzie, albo w domu. Skoro mam już samochód z systemem keyless, to chciałbym po prostu wrzucić kluczyk do saszetki i o nim zapomnieć, ale niestety ten klucz trzeba systematycznie ładować ze względu na dość znaczny apetyt na energię elektryczną. Szkoda również, że z gałki sterującej pracą skrzyni biegów zniknął kryształowy element ozdobny. W jego miejscu jest skórzany wolant z logo M. Na osłodę pozostaje fakt, że moduł skrzyni biegów obsługiwany jest w sposób charakterystyczny jedynie dla samochodów z logo M. Aby wejść w tryb „drive” należy przesunąć dźwignię w prawo, wsteczny to ruch do siebie i do góry, a przesuwając dźwignię z pozycji neutralnej do przodu oraz do tyłu zmieniamy biegi.

Jazda

Inżynierowie napracowali się, żeby połączyć wyczynowe osiągi, doskonałe prowadzenie i komfort (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

BMW M8 jest piekielnie szybkie, ale to przede wszystkim dwudrzwiowy, luksusowy kabriolet. Stanie w korku, jazda po mieście, czy po autostradzie to prawdziwa przyjemność. Wszystkie te wrażenia bledną, gdy najdzie nas ochota na wykorzystanie sportowego potencjału. Wtedy M8 zmienia się w precyzyjny skalpel i potrafi pokazać tak pikantne oblicze, że spokojnie może wygrywać potyczki z supersamochodami sprzed dekady. Rodowód M jest też subtelnie odczuwalny podczas powolnej jazdy np. podczas manewrów na parkingu wyraźnie słychać jak koła tylnej osi „szorują” po asfalcie. Dlaczego? Takie zachowanie jest typowe dla samochodów, które są wyposażone w mosty o ograniczonym uślizgu, niezbędne w sportowym bolidzie o mocy 625 KM. Półwyczynowe właściwości jezdne uzyskano dzięki wysokiej wytrzymałości przedniej części nadwozia na skręcanie. Możemy być wdzięczni również drążkowi spinającemu kielichy amortyzatorów z grodzią oraz nowemu panelowi usztywniającemu połączonemu z progiem bocznym (Carbon Core). Rozpórka X-Brace i aluminiowy drążek poprzeczny przy osi tylnej zapewniają jeszcze bardziej stabilne połączenie między osią tylną a nadwoziem. Nowe modele BMW M8 są także standardowo wyposażone w adaptacyjny układ jezdny M z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami i elektromechanicznym układem kierowniczym M Servotronic. Układ DSC współgra z napędem na cztery koła M xDrive i aktywnym mechanizmem różnicowym M. Ten tryb dopuszcza większy poślizg kół, a w połączeniu z napędem na cztery koła M xDrive z dominującą osią tylną umożliwia nawet pokonywanie zakrętów w kontrolowanym poślizgu. Specyfikacja standardowa obejmuje także 20-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich Twin Spoke oraz wysokowydajne ogumienie mieszane (przód: 275/35 R 20, tył: 285/35 R 20).

Ile kosztuje M8 Competition Cabrio?

Rata leasingowa za takie auto to około 12 000 zł, biorąc pod uwagę opłatę wstępną 230 000 zł… (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

Aby wejść w posiadanie BMW M8 Competition, należy liczyć się z wydaniem kwoty ok. 900 000 zł. M8 Cabrio wyjściowo kosztuje 790 900 zł, ale konfigurację należy wzbogacić o pakiet Competition, co spowoduje wzrost ceny do 878 440 zł. Aby móc cieszyć pełnią możliwości zachęcamy również do wyboru pakietu M Driver i rozważenia specyfikacji lepszych hamulców (2 580 zł kompozytowe lub 45 320 zł ceramiczne). Poprawić prezencję M8 można także decydując się na pakiet spoilerów z włókna węglowego za 27 810 zł. Do tego dochodzi jeszcze lekka obudowa silnika za 6 180 zł. Rata leasingowa za tak skonfigurowany samochód w bazowym finansowaniu proponowanym przez BMW oscyluje na poziomie ok. 12 000 zł miesięcznie (36 miesięcy, wpłata wstępna ok. 230 000 zł). Decydując się na taki wóz koniecznie, powinniśmy podjąć w salonie temat potencjalnych rabatów. Na przykład wycenione dla zaprzyjaźnionej z nami osoby BMW M8 Gran Coupé z 2019 roku, którego cena katalogowa wynosiła 944 315 zł, zostało finalnie zaoferowane za 718 800 zł.

Podsumowanie

BMW M8 Competition Cabrio sprawdzi się jako auto na co dzień (fot. Krzysztof Kaźmierczak/Automotyw.com)

BMW M8 reprezentuje ciekawe podejście do koncepcji luksusowego GT. Z jednej strony logo M8 sprawia, że mamy do czynienia z bardzo szybkim i kompetentnym autem sportowym. Z drugiej strony M8 to samochód luksusowy, pojemny i wygodny. Takie połączenie cech może sprawić, że M8 znajdzie zastosowanie jako drugi, a nie np. siódmy samochód.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *