Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ceny LPG szaleją. Dawno nie było tak drogo

Stacja ładowania
Ładowanie każdego auta elektrycznego jest banalnie proste. I nie ochlapiesz się paliwem (fot. Shutterstock)

W ostatnim tygodniu lipca na stacjach benzynowych w Polsce radykalnie zdrożał autogaz, a cen tak wysokich jak obecnie nie notowano od stycznia 2013 roku, jak informuje serwis e-petrol.pl.

Właściciele pojazdów z instalacją gazową tankują obecnie to paliwo po 2,71 zł/l, co oznacza, że tylko w ciągu minionych kilku dni średnia, ogólnopolska cena LPG wzrosła aż o 22 grosze na litrze. Sytuacja, z jaką mierzą się kierowcy, jest spowodowana utrzymującymi się od dłuższego czasu przestojami w dostawach gazu zza granicy wschodniej, które są związane z sankcjami nałożonymi na towary eksportowane z Białorusi.

Podwyżki wszystkich paliw

Podwyżki nie ominęły również pozostałych paliw, ale nie są one tak dotkliwe jak w przypadku LPG. O 2 i 4 grosze podrożały Pb98 i P95, które kosztują przeciętnie 5,97 i 5,73 zł/l. O symboliczny grosz zmieniła się także cena diesla, oferowanego na stacjach po 5,43 zł/l.

Na paliwowej mapie Polski wyróżnia się aktualnie województwo wielkopolskie i lubuskie. W pierwszym z nich najmniej płaci się za tankowanie benzyn: 5,88 i 5,64 zł/l oraz autogazu – 2,64 zł/l. W województwie lubuskim natomiast również najtańsza jest Pb98 oraz olej napędowy – jego średnia cena wynosi tam 5,37 zł/l.

6 zł za PB98

Już w pięciu województwach e-petrol.pl zarejestrował w tym tygodniu średnie ceny Pb98 przekraczające poziom 6 zł, a najwięcej za ten gatunek benzyny płaci się na Mazowszu i Podlasiu – 6,05 zł/l. Pb95 jest zaś najdroższa na Opolszczyźnie, gdzie kosztuje 5,77 zł/l. Wspomniane wojewodztwo mazowieckie przoduje także pod względem najwyższych cen oleju napędowego, oferowanego tam po 5,52 zł/l. Na Lubelszczyźnie zaś z ceną 2,75 zł/l najdroższy jest autogaz.

Total
0
Shares