Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Co zyskujesz korzystając ze spedycji kolejowej z Chin

Odpowiednia organizacja transportu ładunków z Chin sprawia, że przedsiębiorcy zyskują znaczącą przewagę nad konkurencją. Takim rozwiązaniem są ekspresowe pociągi towarowe przewożące ładunki kolejowym Nowym Jedwabnym Szlakiem. Poznaj zalety tego środka transportu i sprawdź, czy będzie on odpowiedni dla potrzeb Twojej firmy.

Czym charakteryzują się ekspresowe pociągi towarowe z Chin

We współczesnym transporcie kluczową rolę pełni czas dostarczenia ładunku do odbiorcy. Fracht kolejowy realizowany na Nowym Jedwabnym Szlaku zapewnia dostarczenie towaru od nadawcy w Chinach do odbiorcy w Europie w czasie nie dłuższym niż miesiąc — zazwyczaj jest to okres 24-28 dni. To sprawia, że ładunek do adresata trafia co najmniej dwa razy szybciej, niż wtedy, gdy przewożony jest za pomocą popularnych kontenerowców. Z czego wynika ta różnica? 

Pociągi podróżujące Nowym Jedwabnym Szlakiem poruszają się w trybie ciągłym. Nie wymagają przerw, jak to ma miejsce w przypadku transportu samochodowego, nie zatrzymują się na żadnej stacji poza terminalami przeładunkowymi w Chinach i Małaszewiczach w Polsce. Ponadto tory kolejowe położono na terenach o bardzo niskiej gęstości zaludnienia, przez co minimalizuje się ryzyko wypadków i zdarzeń losowych. Składu są także odporne na działanie czynników atmosferycznych — zatem wiatr, śnieg czy deszcz nie zwalniają biegu pociągu oraz nie wpływają na jakość przewożonych w kontenerach produktów. Ekspresowe pociągi towarowe na pokonanie odległości ok. 10 tysięcy kilometrów wymagają od 9 do 14 dni. Pozostały czas — czyli około 2 tygodni konieczne jest na organizację transportu ładunku od nadawcy do terminala przeładunkowego w Chinach i z hubu w Małaszewiczach do adresata. W tym czasie dokonuje się przeładunku kontenerów i wszelkich czynności związanych z cłami importowymi i eksportowymi.  

Warto podkreślić, że znacznie łatwiej jest znaleźć wolne miejsce na składzie kolejowym do Polski niż na kontenerowcu. Czynność ta w przypadku kolei zajmuje około tygodnia, a w przypadku statku może wymagać nawet 1 miesiąca. Co więcej, fracht kolejowy nie stosuje tzw. rolowania kontenerów — raz zarezerwowane miejsce na składzie zawsze jest dostępne dla konkretnego ładunku. W przypadku transportu morskiego rolowanie kontenerów jest powszechną praktyką. W rezultacie importer nigdy nie ma pewności co do daty dostarczenia towaru. 

Ekspresowe pociągi towarowe stały się korzystną alternatywą dla frachtu morskiego nie tylko z powodu globalnego czasu dostawy. W przeciwieństwie do transportu lotniczego zapewniają w zasadzie nieograniczoną możliwość w zakresie ilości przewożonych ładunków. Składy złożone są w kilkudziesięciu wagonów kontenerowych. Ponadto obecnie do Małaszewicz w tygodniu trafia kilkadziesiąt pociągów, co powoduje, że ten rodzaj transportu staje się dobrą alternatywą także dla dużych importerów. Nie bez znaczenia jest także cena za przewóz ładunku. Podobnie, jak w transporcie morskim, stale się ona zmienia, jednak jest bardziej przewidywalna i charakteryzuje się mniejszym zróżnicowaniem, niż to mam miejsce w transporcie morskim. 

Jakie zalety ma fracht kolejowy z ChRL dla Twojej firmy

Transport ekspresowymi pociągami towarowymi pozwala na skuteczną optymalizację ceny przewozu do czasu jego trwania. W efekcie korzystając z tego środka transportu, masz pewność szybszego obrotu gotówki, której nie musisz zamrażać na co najmniej 3 miesiące. To powoduje wyższą płynność finansową firmy przy jednoczesnych zyskach uzyskanych w krótszym czasie. 

Warto zaznaczyć, że fracht kolejowy jest niezwykle elastyczny pod względem różnorodności towarów. Pociągami transportowane są wszystkie rodzaje kontenerów — nie tylko kontenery uniwersalne, ale także z otwartym dachem, platformy, cysterny, chłodnie i inne. Co więcej, krótszy czas podróży sprawia, że wydłuża się także lista towarów, które podlegają przewozowi tym środkiem transportu — na przykład artykuły spożywcze o krótkim czasie przydatności do spożycia. 

Korzystanie z frachtu kolejowego w imporcie towarów pozwala także bardziej precyzyjnie zaplanować łańcuchy dostaw. Pociągi są pod stałą kontrolą systemu GPS, a klienci są informowani o ich położeniu. To sprawia, że z dużą dozą dokładności można zaplanować dostawę i cykl wdrożenia produktów na rynek. Jednocześnie korzystanie z pociągów towarowych w imporcie z Chin daje gwarancję, że towar dotrze w oczekiwanym terminie, łańcuch dostaw pozostają drożne i pozwolą wprowadzić towar bezpośrednio na półkę.

Total
5
Shares