Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy to ostatni Passat?

Koniec produkcji Passata w limuzynie brzmi niewiarygodnie, ale to całkiem realny scenariusz przy rosnącej popularności SUV-ów i elektryków.
VW Passat B8
VW Passat B8 sedan – ostatni taki? (fot. BoJack / Shutterstock)

Internet huczy od plotek, jakoby Volkswagen zamierzał zrezygnować z dalszego rozwijania i produkcji jednego z najpopularniejszych sedanów świata – Volkswagena Passata. Jeżeli wierzyć licznym źródłom publikującym tę plotkę (na razie brak oficjalnego potwierdzenia ze strony koncernu VW) sytuacja dotyczy zarówno rynku europejskiego, jak i amerykańskiego.

Przestoje w produkcji spowodowane pandemią, a także spadkiem zainteresowania klientów autami typu sedan – generalnie innymi niż crossovery, czy SUV-y. Jeżeli plotka (podkreślamy – na razie nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja ze strony koncernu VAG) się potwierdzi będzie to oznaczać, że obecna generacja Volkswagena Passata B8 w nadwoziu typu sedan jest ostatnim tego rodzaju Passatem w historii. Ponoć w cyklu produkcyjnym ostanie się tylko jedna wersja nadwoziowa – kombi. I kolejna generacja Passata, o ile w ogóle się pojawi, ma zadebiutować wyłącznie w wersji Passat Variant.

Volkswagen Passat Variant R-Line Edition
Volkswagen Passat Variant R-Line Edition – czy tylko kombi doczeka się kolejnej generacji? (fot. materiały prasowe producenta)

Co ciekawe, podobny los ma spotkać również model Volkswagen Arteon. Po prostu klienci mają obecnie znacznie częściej wybierać SUV-y, jednak jesteśmy pewni, że nie tylko to stoi za taką, a nie inną decyzją włodarzy koncernu z Wolfsburga – o ile oczywiście cała informacja nie okaże się wyłącznie plotką. Volkswagen zainwestował gigantyczne pieniądze w elektromobilność. Sukces VW ID.3 na wybranych rynkach (najszybciej rosnąca sprzedaż konkretnego modelu na rynku norweskim), naciski rządów na przejście w kierunku elektromobilności, coraz bardziej restrykcyjne limity emisji aut spalinowych – wszystko to sprawia, że produkowanie ładnych, ale – co sugerują wyniki sprzedaży – coraz mniej popularnych aut po prostu przestaje się opłacać.

Gama modeli w grupie VW jest natomiast tak szeroka, że koncern w 2023 roku, kiedy to ponoć produkcja Passata w wersji sedan ma być zakończona, a kolejna generacja w tym nadwoziu już się nie pojawi, po prostu miłośnikom aut typu sedan będzie oferować Škodę Superb. W piątek zbiera się zarząd Grupy VW – wtedy też zapadną różne decyzje i zostaną opublikowane stosowne komunikaty. Liczymy na to, że wówczas przedstawiciele firmy skomentują plotki dotyczące modeli Passat, czy Arteon i poznamy oficjalne plany koncernu na przyszłość. Z całą pewnością Was o nich poinformujemy.

Total
2
Shares