Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy w Polsce ktoś kupił Alfę Romeo Giulia GTA lub GTAm? Wiemy ile jest slotów i znamy ceny

Alfa Romeo Gliulia GTA (fot. mat. prasowe)
Alfa Romeo Gliulia GTA (fot. mat. prasowe)

Alfa Romeo twierdzi, że Giulia Quadrifoglio GTA to jeden z ostatnich, wciąż jeszcze dostępnych w Europie tzw. „power cars”. Nie jesteśmy pewni, czy tak faktycznie jest, bo na rynku właśnie pojawiły się nowe bliźniaki BMW M3 i M4, które mają się świetnie. W jednym Alfa Romeo ma rację – każdy moment jest dobry na realizację chłopięcych marzeń o posiadaniu rasowego, sportowego samochodu.

Ile kosztuje GTA i GTAm?

GTA
Giulia GTAm ETNA Red (fot. mat. prasowe)

Limitowane Giulię GTA i GTAm będą kosztować odpowiednio od 158 000 i 163 500 euro bez podatku VAT, a ich przedsprzedaż już się rozpoczęła. Obecny przydział na Polskę wynosi 10 sztuk, a polski oddział Alfy Romeo przyjął już 5 zamówień. Czy faktycznie wartą ją mieć? Alfa Romeo argumentuje, że wraz z ewolucją motoryzacji i rozwojem elektryfikacji powoli kończy się era aut z mocnymi silnikami spalinowymi. Wkrótce marki nie będą mogły sobie pozwolić na oferowanie modeli wpływających na bilans emisji CO2, a wiele zachodnich aglomeracji już teraz ogranicza ich wjazd do centrów. To po części prawda. Ale jest też druga strona medalu. Amerykańska Tesla sprzedaje “eko-kredyty” innym markom, aby te mogły dalej robić swoje.

W GTAm nie ma nawet tylnej kanapy

Giulia GTAm Etna Red
Kubełkowe, wyczynowe fotele i czteropunktowe pasy pieszczotliwie określane jako “szelki” to wyposażenie GTAm (fot. materiały prasowe producenta)

Dwie wersje limitowane: Giulia GTA i jej ekstremalna, dwuosobowa odmiana GTAm. Wyprodukowane w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy powracają do korzeni marki, stanowiąc hołd dla legendy motoryzacji, Alfy Romeo GTA z 1965 roku. W ofercie jest też zwykła Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, napędzana jednostką V6 o pojemności 2.9 l, generującą potężną moc 510 KM (moment obrotowy 600 Nm w zakresie od 2500 do 5000 obr./min). Ale Giulie GTA i GTAm napędza silnik o mocy zwiększonej do 540 KM (+30 KM) i najlepszym w swojej klasie stosunku mocy do pojemności skokowej, wynoszącym 187 KM/1 litr. Dzięki szerokiemu zastosowaniu ultralekkich materiałów masa własna samochodu została zredukowana do 100 kg w porównaniu z Giulią Quadrifoglio, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 3,6 sekundy.

Grande Turismo Alergerita modificata

GTA
Giulia GTA Montreal Green (fot. mat. prasowe)

Najnowsze Giulie to bez wątpienia auta dla purystów motoryzacji. W parze z wartością kolekcjonerską idą jednak wyjątkowe wrażenia z jazdy. GTAm, Grande Turismo Alergerita modificata to wersja stworzona przede wszystkim na tor, choć ma homologację drogową, wyposażona w dwa fotele kubełkowe z pasami szelkowymi i dodatkowy spoiler dociskowy. Każda jest czterolistną koniczyną, symbolem doskonałych osiągów i bogatej tradycji Alfy Romeo w wyścigach samochodowych. 

Total
1
Shares