Daimler zaplanował inwestycje na ponad 70 miliardów Euro

Daimler truck

Rada nadzorcza Daimler AG udzieliła pełnego poparcia strategii firmy oraz powiązanemu z nim biznesplanowi na lata 2021-2025. W plan wchodzi również lista środków podjętych w celu osiągnięcia docelowej rentowności.

Plan inwestycyjny

Jako jedno z tych działań potwierdzono plan inwestycyjny trwającej transformacji w kierunku elektryfikacji i cyfryzacji. Od 2021 do 2025 roku Daimler zainwestuje ponad 70 miliardów Euro w badania i rozwój oraz w rzeczowe aktywa trwałe. Większość tej inwestycji będzie dotyczyć Mercedes-Benz Cars. Jak wyjaśniono w Aktualizacji Strategii Mercedes-Benz z 6 października, wydatki na badania i rozwój oraz nakłady inwestycyjne Mercedes-Benz Cars spadną w tym okresie i będą o ponad 20% niższe w 2025 roku niż w 2019 roku. Ponadto w ramach tego biznesplanu Daimler Trucks ma być w stanie zwalidować i przyspieszyć swoje plany dotyczące transportu bezemisyjnego.

Fundusz transformacyjny

Daimler przewidział również dodatek do planowanych inwestycji w postaci funduszu transformacyjnego o wartości 1 miliarda Euro. Szczegóły funduszu zostaną ustalone w pierwszym kwartale 2021 roku. Będzie on wykorzystywany głównie do promowania dalszego rozwoju przyszłościowych technologii oraz do zabezpieczenia zatrudnienia podczas transformacji w niemieckich zakładach.

Mercedes zapowiada elektryfikację. Oto elektryczny EQS (fot. Daimler)

Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG:

„Mając zaufanie Rady Nadzorczej do naszego strategicznego kursu, będziemy w stanie zainwestować ponad 70 miliardów Euro w ciągu najbliższych pięciu lat. Chcemy iść do przodu szybciej, w szczególności dzięki elektryfikacji i cyfryzacji.”

Michael Brecht, Przewodniczący Generalnej Rady Zakładowej Daimler AG:

„Po kontrowersyjnych dyskusjach w ostatnich tygodniach osiągnęliśmy to, że oprócz planu inwestycyjnego Daimlera ma zostać utworzony fundusz transformacyjny w wysokości 1 miliarda Euro. W ten sposób możemy złagodzić zakłócenia transformacji i wysłać ważny sygnał do naszych partnerów. Dodatkowe fundusze dają nam większe możliwości wdrażania nowych technologii i produktów w naszych zakładach, chroniąc w ten sposób miejsca pracy i know-how”

Total
0
Shares
Related Posts