Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Daimler zaplanował inwestycje na ponad 70 miliardów Euro

Daimler truck

Rada nadzorcza Daimler AG udzieliła pełnego poparcia strategii firmy oraz powiązanemu z nim biznesplanowi na lata 2021-2025. W plan wchodzi również lista środków podjętych w celu osiągnięcia docelowej rentowności.

Plan inwestycyjny

Jako jedno z tych działań potwierdzono plan inwestycyjny trwającej transformacji w kierunku elektryfikacji i cyfryzacji. Od 2021 do 2025 roku Daimler zainwestuje ponad 70 miliardów Euro w badania i rozwój oraz w rzeczowe aktywa trwałe. Większość tej inwestycji będzie dotyczyć Mercedes-Benz Cars. Jak wyjaśniono w Aktualizacji Strategii Mercedes-Benz z 6 października, wydatki na badania i rozwój oraz nakłady inwestycyjne Mercedes-Benz Cars spadną w tym okresie i będą o ponad 20% niższe w 2025 roku niż w 2019 roku. Ponadto w ramach tego biznesplanu Daimler Trucks ma być w stanie zwalidować i przyspieszyć swoje plany dotyczące transportu bezemisyjnego.

Fundusz transformacyjny

Daimler przewidział również dodatek do planowanych inwestycji w postaci funduszu transformacyjnego o wartości 1 miliarda Euro. Szczegóły funduszu zostaną ustalone w pierwszym kwartale 2021 roku. Będzie on wykorzystywany głównie do promowania dalszego rozwoju przyszłościowych technologii oraz do zabezpieczenia zatrudnienia podczas transformacji w niemieckich zakładach.

Mercedes zapowiada elektryfikację. Oto elektryczny EQS (fot. Daimler)

Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG:

„Mając zaufanie Rady Nadzorczej do naszego strategicznego kursu, będziemy w stanie zainwestować ponad 70 miliardów Euro w ciągu najbliższych pięciu lat. Chcemy iść do przodu szybciej, w szczególności dzięki elektryfikacji i cyfryzacji.”

Michael Brecht, Przewodniczący Generalnej Rady Zakładowej Daimler AG:

„Po kontrowersyjnych dyskusjach w ostatnich tygodniach osiągnęliśmy to, że oprócz planu inwestycyjnego Daimlera ma zostać utworzony fundusz transformacyjny w wysokości 1 miliarda Euro. W ten sposób możemy złagodzić zakłócenia transformacji i wysłać ważny sygnał do naszych partnerów. Dodatkowe fundusze dają nam większe możliwości wdrażania nowych technologii i produktów w naszych zakładach, chroniąc w ten sposób miejsca pracy i know-how”

Total
0
Shares