Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dakar 2021 – trwa 43 edycja legendarnego rajdu

Dakar 2021 – po raz kolejny śmiałkowie mierzą się z surową naturą, bezdrożami i słabościami własnymi i maszyn.
Dakar 2021
(fot. A.S.O/G.Epifanio)

3 stycznia 2021 roku oficjalnie wystartował Dakar 2021. To już 43 edycja najpopularniejszej i najtrudniejszej na świecie imprezy offroadowej. Ukończenie, tak – samo ukończenie tego rajdu jest uznawane za imponujący wyczyn. W tym roku areną zmagań kierowców na najtrudniejszych terenowych szlakach świata będzie – po raz drugi w historii, podobnie jak rok temu – Arabia Saudyjska. Co warto odnotować, startujący w tegorocznej edycji Polacy są w gronie faworytów Dakar 2021.

Dakar 2021 - mapa trasy rajdu
Trasa tegorocznego rajdu Dakar 2021 (graf. materiały prasowe organizatora)

Właściwe zmagania rozpoczęły się 3 stycznia, ale zanim kierowcy wystartowali w pierwszym etapie z Dżuddy do Biszy, wcześniej podczas 11-kilometrowego prologu po piaskach Dżuddy ustalona została kolejność startowa. Tegoroczny rajd zgodnie z zapowiedziami Davida Castery, dyrektora Dakar 2021 ma być znacznie bardziej techniczny od poprzedniej edycji odbywającej się na półwyspie arabskim.

Dakar 2021 tabela odcinków
Poszczególne etapy rajdu Dakar 2020 (graf. materiały prasowe organizatora)

Istotną zmianą w organizacji rajdu jest wymuszony pandemią reżim sanitarny. Jakiekolwiek kontakty pomiędzy zawodnikami, ekipami, uczestnikami czy organizatorami są maksymalnie ograniczone. Trudno nam jednak sobie wyobrazić totalną separację w trakcie np. etapów biwakowych.

Polacy oceniani jako faworyci

Kamil Wiśniewski quad Yamaha Dakar 2021
Kamil Wiśniewski na trasie Dakar 2021 na swoim quadzie Yamahy (fot. DPPI/F.Gooden)

W najważniejszej i najbardziej prestiżowej kategorii samochodów wystartuje załoga Przygoński (kierowca), Gottschalk (pilot). Przygoński już rok temu pokazał się z bardzo dobrej strony na arabskich piaskach i gdyby nie awarie trapiące jego ówczesny pojazd (Mini) miałby szanse na wysoką lokatę. W tym roku Przygoński wyniósł lekcję z ubiegłorocznych kaprysów maszyny i po prostu ją zmienił. Jakuba Przygońskiego na trasie Dakar 2021 możemy śledzić za kierownicą rajdowej Toyoty Hilux. Liczymy, że japońska maszyna sprawi się lepiej niż ubiegłoroczny pojazd.

W kategorii lekkich pojazdów na trasie Dakar 2021 śledzić możemy Arona Domżałę i Macieja Martona, którzy także powinni liczyć się w walce o najwyższe trofea w swojej klasie. W tej samej kategorii pojazdów Polaków jest zresztą więcej, w UTV zobaczymy jeszcze dwie polskie załogi: Michała Goczała i Szymona Gospodarczyka oraz Marka Goczała i Rafała Martona. Z kolei Kamil Wiśniewski startuje w kategorii Quady. W zespole Orlen Team zobaczymy motocyklistów: Adama Tomiczka i Macieja Giemze. Na motorach piaski Arabii pokonują też Jacek Bartoszek czy Konrad Dąbrowski. Trzymamy kciuki za naszych rodaków!

Dotychczasowe wyniki Dakar 2021

Po prologu i trzech etapach Dakar 2021 w klasie samochodów liderem jest Nasser Al-Attiyah. Katarczyk pilotowany przez Francuza Matthieu Baumela jadący Toyotą. Jakub Przygoński z Timo Gottschalkiem aktualnie plasują się na 11 pozycji.

Maciej Giemza na trasie 1-go etapu Dakar 2021 (fot. DPPI/F.Le Floc’h)

Wśród motocyklistów liderem aktualnie jest Australijczyk Toby Price z zespołu Red Bull KTM. Również w tym przypadku najlepszy Polak – Maciej Giemza z Orlen Team, sklasyfikowany jest obecnie na 11 pozycji.

W kategorii Quady liderem na dziś po trzech etapach jest Argentyńczyk Nicolas Cavigliasso z Drag’On Rally. Kamil Wiśniewski zajmuje 12 lokatę.

Aron Domżała i Maciej Marton w swoim UAV na trasie 1-go etapu z Dżuddy do Biszy (fot. DPPI/F.Gooden)

Bardzo dobrze spisują się Polacy w kategorii UAV (lekkie pojazdy). Liderem jest Chilijczyk Francisco Lopez Contardo z Juanem Pablo Latrach Vinagre, swoim rodakiem, ale już na trzecim miejscu są nasi! Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Nieźle jadą też Aron Domżała i Maciej Marton – zajmują 8. pozycję. Marek Goczał i Rafał Marton sklasyfikowani są na 14 miejscu.

Jeżeli chodzi o najcięższe pojazdy – ciężarówki – to w tej grupie nie mamy swoich przedstawicieli, a po trzech etapach liderują nasi wschodni sąsiedzi, Białorusini: Siarhej Wiazowicz, Paweł Haranin i Anton Zaparoszczanka jadący Kamazem.

Total
0
Shares