Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dobre wyniki finansowe Volkswagena w pierwszym półroczu 2021 roku

VW ID.4 (fot. VW)
VW ID.4 – tylko w tym aucie z dwóch opisywanych dostępny jest hak holowniczy (fot. VW)

W pierwszym półroczu 2021 roku marka Volkswagen Samochody Osobowe, mimo trudnej sytuacji rynkowej, znacznie zwiększyła dostawy dla klientów, przychody ze sprzedaży oraz zysk 40,7 miliarda euro przychodów ze sprzedaży, 1,8 miliarda euro zysku operacyjnego, 0,8 miliarda euro przepływu gotówki netto.

Dzięki skutecznemu zarządzaniu, dużej dyscyplinie kosztowej oraz konsekwentnej realizacji strategii Accelerate Volkswagen zamknął pierwsze półrocze pozytywnym wynikiem, informuje spółka. Mimo pandemii COVID-19 i braków na rynku półprzewodników, liczba samochodów dostarczonych klientom na całym świecie wzrosła do około 2,7 miliona egzemplarzy – to o 500 tys. więcej niż rok wcześniej.

Zysk wzrósł

Wzrost ten okazał się możliwy m.in. dzięki inteligentnemu zarządzaniu zapasami i dostawami. Zwiększyły się również udziały w rynku w niemal wszystkich regionach. Przychody, za sprawą znacznego wzrostu sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem, zwiększyły się o 42 procent do 40,7 miliardów euro (pierwsze półrocze 2020 r.: 28,6 mld euro). Zysk wzrósł o 3,3 miliarda euro w stosunku do ubiegłego roku osiągając poziom 1,8 miliarda euro – odpowiada to operacyjnej stopie zwrotu w wysokości 4,4 procent.

Koszty stałe zmalały

CFO Volkswagena Alexander Seitz powiedział: „Udało nam się zmniejszyć udział kosztów stałych. Ścisła dyscyplina w zakresie kosztów, dalszy skuteczny postęp we wdrażaniu zmian strategicznych w Ameryce Północnej i Południowej oraz znaczny wzrost sprzedaży znalazły pozytywny wyraz w wynikach finansowych”.

Potwierdzenie celów na 2021 rok

Po pierwszych sześciu miesiącach roku marka Volkswagen potwierdza prognozę na cały bieżący rok. Alexander Seitz: „Wprawdzie zauważamy pierwsze symptomy poprawy w zaopatrzeniu w półprzewodniki, jednak sytuacja w tej dziedzinie w trzecim kwartale będzie bardzo wymagająca. Mimo to potwierdzamy nasze prognozy na cały 2021 rok. Zakładamy znaczny wzrost sprzedaży i przychodów w porównaniu z poprzednim rokiem i dążymy do osiągnięcia operacyjnej stopy zwrotu na poziomie od 3 do 4 procent. Potwierdzamy również cel, jakim jest uzyskanie 6-procentowej marży do 2023 roku i chcemy na trwałe zapewnić zyskowność rynków”.

Total
0
Shares